Köy kadınlarını  mağdur etmeyin!

Köy kadınlarını mağdur etmeyin!

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Maçka ilçesinde, 9 ailenin geçimini sağladığı gümüş kazaziye standının yıkım kararına tepki gösterdi, “Ne istiyorsunuz kadınlarımızın ekmek tezgâhından?” dedi.

İlçenin Coşandere Köyü’nde, Köy Kadınları Projesi kapsamında 10 yıldır faaliyet gösteren gümüşçü dükkânının yıkılmasının Maçkalı kadınları mağdur edeceğini söyleyen Kaya, yıkım kararının iptal edilmesi çağrısı yaptı.

9 AİLE EKMEK YİYOR

9 köy kadınının, el emeği göz nuru işledikleri gümüşleri satarak aile bütçelerine katkıda bulunduklarını belirten Kaya, “ORKÖY’den (Orman ve Köy İlişkileri Daire Başkanlığı) gümüş kredisi aldılar ve aldıkları kredi borçları hala duruyor. Bu gümüşlerden 80 bin liralık mal ürettiler, bu ürünler satılmadı hala ellerinde duruyor. 9 ayrı ailemiz, bu gümüş standından ekmek yiyor” dedi.

YIKIM EMRİ VERİLDİ

“Diğer dükkânların hepsi açık, Kadın projesi olan bu dükkâna, Maçka Kaymakamlığı tarafından yıkım emri veriliyor ve yıkımın pazartesi günü gerçekleştirileceği söyleniyor” diyen Milletvekili Kaya, “Bunun sebebi nedir? Ne istiyorsunuz kadınlarımızın ekmek tezgâhından? Bu zor günlerde el emeği göz nuru ürettikleri ürünleri satarak kimseye muhtaç olmadan, kimseye yük olmadan evlerine ekmek götüren bu kadınlarımıza destek olacağınıza, yardımcı olacağınıza neden zulüm ediyorsunuz? Amacınız köy projesini ortadan kaldırıp, standı yıkmak ve diğer dükkânları ihale görüntüsü adı altında adrese teslim, istediğiniz kişilere verebilmek midir?  Maçka Kaymakamı, vatandaşlara “pazartesi günü kepçeyi ve yıkım ekiplerini getireceğiz ve burayı yıkacağız” demiş. Sayın Kaymakam’a sesleniyorum. Bu zor günlerde kadınlarımızı çaresiz bırakmayın, bu yıkım kararınızı lütfen tekrar gözden geçirin” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.