Köyde tek katlı evin maliyeti!


koyde-tek-katli.jpg

Köyler Büyükşehir kapsamına alındıktan sonra, ha şehirde konut yapmışsın ha köyde… Maliyet açısından aralarında fark yok.

Köydeki arazinin bir kenarına 100 metrekarelik ev yapmaya niyetlendin. Mimari, statik, elektrik, makine, jeoloji, harita vs. hepsi proje hazırlayacak. Hepsine para vereceksin. En fazla da haritacılar alıyor. Tapu, kadastro, belediye ve proje parasını tarife üzerinden verdiğinde rakam en az 25 bin lira. Ev büyükse masraf bir o kadar daha artıyor. Sonra hazırladığın dosya, Ortahisar Şehircilik ve İmar Müdürlüğüne gidecek. Dosya orada tekrar incelenecek. Şu eksik, bu eksik denilecek. Tekrar eksikler tamamlanacak. Sonra imarı verirlerse bir ödeme daha yapacaksın.

Köylü Mehmet Aga, daha inşaata başlamadan elindekini avucundakini harcayacak. İnşaat birim maliyetleri her yıl takla atarak artıyor. Mehmet Aganın,  100 metrekarelik sade tek katlı bir konutun imarı alındıktan sonra yapılabilmesi içinde en az yüz bin lirası olmalı. Mehmet Aga borçlanacak, harçlanacak ve evi yapabilirse iki üç yılda ancak yapacak veya yapamayacak.  Köylünün yan geliri olmadıktan sonra köyde ev yapması artık hayal oldu gibi!

 

32 vekil kürsüye çıkmamış!32-vekil.jpg

Dün sosyal medyada yer alan bir habere göre, 600 vekilli Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde tam 32 milletvekili seçildikten sonra bir kez kürsüye çıkmamış, yöreleri ve de ülke sorunları ile iki kelam etmemişler.

Habere göre TBMM kürsüsünde konuşmayan 32 vekilin 27’si AKP’den 5’i muhalefet partilerinden. 27 ay boyunca yemin etme dışında tek kelam etmeyen 32 vekil kanun teklifi hazırlamamış, herhangi bir konuda araştırma, soruşturma, genel görüşme önergesine imza atmamış. Bu vekillerin her birine 27 ayda 500 bin TL de maaş ödenmiş.

Bu arada partilerin 2021 yılında bütçeden alacakları hazine yardımı tutarları da belli oldu.  AKP 209 Milyon TL, CHP: 111 Milyon TL, HDP: 57 Milyon TL, MHP: 54 Milyon TL, İYİ Parti: 49 Milyon TL alacak.

 

Tünel akvaryutunel-akvaryum.jpgm israf mıdır?

Ortahisar Belediyesinin, Trabzon Kale surlarının güneyindeki uç bölgesinde Tabakhane ile Zağnos Vadisi arasında yapacağı Tünel Akvaryumun israf olduğu söyleniyor. Ortahisar Belediye Meclisinde muhalif meclis üyelerinin karşı olduğu tünel akvaryum, belki maliyetli bir proje ancak bize göre israf değil.  Son yıllarda yüzlerce otel, motel yapılan ve turizmde patlama yaşayan Trabzon’da, bu tür gezip görülecek mekanlar olmalı. Trabzon’da Tünel Akvaryum gibi turizme yönelik eğlence ve oyun alanları da yapılmalı.

***************************************************************************

 

Işığı içeri almak isteyenlere;

15. yüzyılda Japon hükümdarının çok sevdiği çay kasesi kırılır ve hükümdar ustalardan bir çözüm bulmalarını ister.

Ustalar kasenin parçalarını birleştirip, çatlakların göründüğü yerlerin üzerini altın tozu ile daha da belirginleştirirler.

Hükümdar tarafından büyük beğeniyle karşılanan bu tamir işlemi, sonraki yıllarda çok özel bir el sanatı -KİNTSUGİ- olarak tanınır.

Kırıkları özel tozlarla kaplanan objeler, eskisinden daha değerli kabul edilir.

Kintsugi, Japon wabi-sabi felsefesine dayanır.

Wabi-sabi'ye göre; bir eşya ya da insan bir hasara uğramış, bir acı çekmiş ise bundan bir ders alır ve bu konuda bir anıya sahip olur.

Bu nedenle artık daha önceki halinden çok daha güzel ve değerlidir.

Nice güzelliğin kırılır kırılmaz değerini yitiriverdiği şu dünyada; kırılmaya bir yok oluş, bir değersizlik değil de; yepyeni varoluş biçimi olarak bakan bir yaklaşım.

Leonard Norman Cohen'in dediği gibi;

“Kusursuzluğu unutun.

Her şeyde bir çatlak vardır, ışık içeri ancak böyle girer...” (Alıntı)

 

 

*********************************************************************************************************************

 

metin-kondel.jpg

Gazetemiz yazarı Hasan Kurt’un, ülke genelinde en beğendiği yazarlardan biri gazetemizin de yazarı olan Metin Kondel’dir.  Kuzey Ekspres’in eski yazarlarından Livera Geyikleri adlı hikayenin yazarı, merhum emekli öğretmen Yusuf Bulut, vefatı öncesi Metin Kondel için ‘büyük yazar’ ifadesini kullanmıştı Rahmetli Yusuf hoca, Metin için şöyle dedi;

“Türkçeyi kuşanıp herhangi bir anlatıya başladığında hem düşünsel hem de edebi açıdan senin kadar risk alan ikinci bir yazara denk gelmedim. En azından otuz yıllık edebiyat öğretmenliği hayatımda okuduğum yüzlerce metin içinde durum böyleydi. Cümleye o denli dolu başlıyorsun ki okurken daha yarısına gelmeden, içimde ‘bu uşak cümlenin sonunda kesin çakılacak, hiç kaçacak yerin yok!’ türünden bir his uyanıyor. Ama nefes nefese kalıp o uzun cümlelerin sonuna geldiğimde sağlam bir yüklemle ustaca konduğunu her gördüğümde ağzım açık bir halde şaşırıp kalıyorum. Ve sen bunu neredeyse her cümlende Türkçe adına biraz daha risk alarak birçok yazarla mukayese edilmeyecek bir rahatlıkla yapıyorsun. Şımarma Kondel ama cidden büyük bir yazarsın.”

 

Trabzonspor’u futbolcular mı yönetiyor?trabzonsporu.jpg

Yerel gazetelerin birinde, ‘Trabzonsporlu futbolculardan Abdullah Avcı’ya tam destek’ başlıklı bir haber yer aldı. Haberin kaynağı ise İstanbul yerel medyasından Fotospor Gazetesi!  Trabzon’daki yerel gazete, Fotospor’da masa başında yazılan bu haberi sayfasına taşımış. Habere göre, Trabzonspor’un önemli oyuncalarının görüşü alınmış.

Haber, yalan ve fason! Yani doğru değil. Ancak doğru olan başka konularda var. Mesela geçen yıl yıldızı parlayan genç oyuncuların, kulüp doktorunun işine son verilmesi ve personel alımı için başkanı aradıkları ve isteklerinin yerine getirildiğidir.

Gazetelerde ve internet sitelerinde yer alan bu tür haberler, ‘Trabzonspor’u futbolcular mı yönetiyor’ söylemlerini gündeme taşıyor. Trabzonspor’u elbette dün olduğu gibi bugün de futbolcular yönetmiyor,  kongrede seçilenler yönetiyor!

Önceki ve Sonraki Yazılar