Köyler hafriyat deposu oluyor!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin, inşaat ve yol hafriyatları için sahilde döküm yeri belirlemesine rağmen, döküme para vermek istemeyen firmalar köyleri hafriyat deposu yapıyor. Aktoprak-Uğurlu yolunun heyelanlı bölümünde yapılan düzenlemede, yolun kenarından kaldırılan kamyonlarca toprağın Subaşı köyündeki arazilere dökülmesi tepkilere neden oldu. Yolun önceki yapımcısı, hafriyatın bir kısmını köyde depolaması nedeniyle para cezasına çarptırılmıştı. Büyükşehir Belediyesi ve Çevre il müdürlüğünün köyde hafriyat depolama işine müdahale edip etmeyeceği merak ediliyor.

köyler-hafriyat.jpg

AKP’de sessiz bekleyiş!

Önümüzdeki aylarda yapılacak olan il ve ilçe kongreleri öncesi, AKP’de derin bir sessizlik var. Başkan adayları ve yönetime girme niyetinde olan isimler Ankara’dan gelecek sinyali bekliyorlar. AKP Trabzon İl Başkanı Haydar Revi’nin Büyükşehir Belediye Başkanlığına veya milletvekilliğine aday olacağını iddia eden eski bir yönetici, ‘Kongrede tahminim o ki, yönetimin büyük bir ekseriyeti değişecek’ dedi.

akpde-yaprak.jpg

 

Akşener’in partisi

MHP’den ihraç edilen Meral Akşener’in kuracağı partinin tüzük taslağının hazırlandığı ve bugünlerde tüzüğe son şeklinin verildiği bildirildi. Kasım ayında kurulacağı açıklanan yeni partinin, adı da sır gibi saklanıyor. Bu arada yeni partide yer almak için binlerce müracaatın olduğu belirtildi. Akşener ve ekibinin, siyasi gelişmeleri beklediği bildirildi.

akşener-001.jpg

 

Celal Akaç ve CHP!

CHP Trabzon teşkilatının en önemli isimlerinden biri başkan yardımcısı Celal Akaç’tır. Çaykaralı olan Celal Akaç, CHP’nin Trabzon’daki lokomotif birkaç isminden biri! CHP’nin, Cumhuriyeti kuran bir parti olduğunu söyleyen Akaç, ‘CHP, bugün farklı partilerde olan arkadaşların dedeleriyle birlikte Cumhuriyeti kurdu. Farklı partilerde olsalar bile Cumhuriyeti kuranların torunlarıyla birlikte Cumhuriyeti ilelebet koruyacağız’ dedi.

Hasan Saka ve Lozan Antlaşması!

Dün Lozan antlaşmasının yıldönümü idi. Osmanlı 1. Dünya savaşında mağlup oldu. İmparatorluk toprakları dört bir yandan işgal edildi. Mustafa Kemal ve arkadaşları 19 Mayıs 1919’da Milli Mücadeleyi başlattı. 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da düşmanı bozguna uğrattı. Anadolu’yu, İzmir’i, İstanbul’u kurtardı. 24 Temmuz 1923 yılında, bundan 94 yıl önce İsviçre’nin Lozan kentinde zaferini taçlandırdı. Lozan antlaşmasında görüşmeleri sürdüren ve antlaşmayı imzalayan üç önemli isimden biri Trabzon mebusu Hasan Saka idi. Hasan Saka, Lozan’daki tüm görüşmelerde, Türk tarafında İsmet İnönü, Rıza Nur ile birlikte en önemli isimdi. Osmanlı’nın son yıllarında Fransa’da eğitim gören Hasan Saka, son Osmanlı Meclisi’nde de genç bir milletvekili idi. Saka, yeni Cumhuriyetin de ilk vekil ve bakanlarından biri oldu. Saka, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlık yaptı.

MHP’de yaprak kıpırdamıyor!

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezinde olduğu gibi teşkilatlarda da son aylarda yaprak kımıldamıyor. MHP Trabzon il ve Ortahisar ilçe merkezine yöneticilerin dışında hiçbir partilinin uğramadığını söyleyen eski bir il yöneticisi, ‘MHP bu gidişle tabela partisi olacak’ dedi. MHP İl Başkanı Nihat Birinci ise ‘MHP dimdik ayaktadır. Biz ne rüzgârlar, fırtınalar gördük. MHP kısa süre içerisinde eskisinden daha güçlü olacaktır’ diyor.

Kara’nın öfkesi!

TESOB Başkanı Metin Kara’nın Kuzey Ekspres’e öfkesi dinmiyor. Kara, TESOB’un gazetelere ve Kuzey Ekspres’e ayda yılda bir verdiği ilanları kestiği gibi şimdi de Kuzey Ekspres’in aboneliğini iptal etmiş. Metin Kara’nın Kuzey Ekspres’e yönelik tavrına tepki gösteren TESOB eski başkan yardımcılarından Zafer Sarı, ‘Metin bey insanları baskı altına almaya alışmış biridir. Yanlış yapıyor’ dedi. Bu arada, AK Parti Trabzon teşkilatının Ocak ayında yapılacak olan TESOB seçiminde Metin Kara’ya karşı liste çıkaracağı öne sürülüyor.  TESOB yönetim kurulu üyesi Temel Korkmaz, Metin Kara’nın medyaya ambargo uygulamasının doğru olmadığını söyledi.

 

Öztürk’ün teknesi!

Trabzon’un önde gelen işadamlarından Ferhat Öztürk’ün mazbut bir yaşantısı vardır. Ferhat Öztürk, sabah namazını kıldıktan sonra işleri takip eder. Öğle sonrası ve akşam saatlerinde ise Trabzonspor tesislerinin önündeki yat limanındaki teknesine iner. Deniz güzelse bir iki tur atar. Bu ara telefonu kulağından eksik olmaz. Ferhat Öztürk, bir süre önce bir sürat teknesi aldı. Tekne, suyun üzerinde adeta uçuyor.

Sera gölündeki perde duvar!

Sera Gölünün Derecik yolu kenarında yapılan beton perde kimilerinin tepkisine neden olurken, kimileri de perde betonun yapılmasının doğru olduğunu söylüyor. Sera Gölünün Derecik ve çok sayıda köye ulaşımı sağlayan yolun dere kenarına perde duvar yapılması bize göre doğru bir proje. Sera Gölünün yol tarafındaki perde duvar ile Çaykara Uzungöl etrafının betonlaştırılması farklı uygulama. Sera Gölünün doğusundaki Derecik yolu dar bir yol. Yolun genişletilmesi ve gölün suyunun yolun altını oymaması için isabetli bir proje yapıldığını söyleyebiliriz Burada tartışılacak olan, perde duvarın şekli ve yürüyüş yolunun yapılıp yapılmamasıdır. Bu arada şunu belirtelim, bu konuda içişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu maalesef yanılttılar.

***

Tarihçi-yazar Murat Bardakçı, "Bir kesimin yerden yere vurduğu Lozan, Türk Tarihi’nin en şerefli anlaşmalarındandır! Senelerce süren savaşlardan bitkin ve yorgun ama zaferle çıkabilmiş bir devlet, yani Türkiye, anlaşma masasında o şartlarda alabileceği her şeyi almıştır ve Musul, Batı Trakya yahut 12 Ada gibi yerleri de elde etmek maksadıyla askerî harekâta girişmeye ise artık tâkati yoktur.

12 Adayı "Lozan’da verdiğimiz" söylenir. Doğrudur, Lozan’da verdik ama 24 Temmuz 1923’teki Lozan Anlaşması ile değil, İtalya ile 1912’de imzalamak zorunda kaldığımız “ilk” Lozan Anlaşması ile... Lozan’ın sahil semti Ouchy’de, 15 Ekim 1912’de imzaladığımız bu metin tarihlerimizde “Uşi Anlaşması” diye geçer ise de resmî adı “Lozan Anlaşması”dır, hattâ 1930’lu senelere kadar “Birinci Lozan” denmiştir. Üstelik bu ilk “Lozan”ın aslı, Osmanlı Arşivleri’nin “Muahedeler” tasnifindeki 418 ve 419 numaralı dosyalarda muhafaza edilmektedir ama kimse gidip bakmaz ve esip gürlemeye meraklı nefret tarihçilerimiz de bir değil, iki Lozan Anlaşması olduğundan bîhaber kaldıkları için uydurur da uydururlar!

Lozan’a hakaretten vazgeçin beyler; ayıptır ve günahtır! O günlerin şartlarında bu kadar sene yürürlükte kalabilmiş güçlü bir anlaşma yapabilmiş olanların hayırla yâd edilmeleri gerekir!" (Mehmet Perincek)

Önceki ve Sonraki Yazılar