Köylerde izinsiz kümes yapılamaz!

CHP Belediye Meclis üyesi Turgay Şahin, yeni dönemde köylerde tarım, hayvancılık, tavukçuluk yapılamayacağını söyledi.Turgay Şahin; ‘Şu anda mahalle olan köyler muafiyetten yararlanıyor. Yeni dönemde şehirde hangi kanun ve yönetmelikler geçerli ise köylerde de aynısı geçerli olacak. Asıl gürültü, önümüzdeki dönemde kopacak’ dedi.

köylerde-izinsiz-kümes-(2).jpg
Şahin, yeni dönemde köylerde izinsiz kümes bile yapılamayacağını belirterek, ‘Büyükşehir yasası açık ve net. Vatandaş yasanın ne getirdiğini ne götürdüğünü bilmiyor. Köylerimizde yeni dönemde yasa göre, hayvancılık tarım yapılamayacak. Ayrıca, Büyükşehir Belediyesi mahalle olan köylerde 18. Madde uygulaması yapacak. Vatandaşın arazisinin yüzde 40’ı ya yol olacak ya da imarlı arsa. Tarlalar, arsalar için emlak vergisi ödenecek. Şehirde hangi vergiler alınıyorsa köylerde de o vergiler alınacak’ dedi.
Turgay Şahin, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin bugün Çukurçayır, Gölçayır, Düzyurt, Kutlugün, Akoluk mahallelerinde 18. Madde uyguladığına işaret ederek, ‘Bu mahallerde bugün belirli yollarda, yerlerde 18. Madde uygulanıyor. Mahalle sakinleri isyanda! Yarın, dün köy olup bugün mahalle olan yerleşim birimlerinde aynı iş yapılacak. O zaman daha büyük olaylar olacak’ dedi.
Şahin, hükümetin bir an önce Büyükşehir yasasında köklü değişikliğe gitmesini veya eski sisteme dönülmesini istedi.

Siz mi bizi kandırırsınız!

Emniyet ve Jandarma; sürücülerin yavaş seyretmeleri ve olası trafik kazalarını önlemek için hemen her ilde bazı yolların kenarlarına, kuytu yerlerine maket trafik otosu yerleştirdi… Akçaabat- Düzköy yolunda eski tekel binalarının karşısına yolun kenarına yerleştirilen maket trafik aracının önü hafriyat deposu oldu. Düzköy yolundaki maket trafik aracı ile yol arasına hafriyat döken kendini bilmez, emniyetin bu uygulamasına tepki göstererek güvenlik güçlerine adeta meydan okuyorlar.

Başkanlar arasında ipler iyice gerildi

Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu ile Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun arası daha önce yaşanan bazı olaylar nedeniyle açıktı. Kanuni Hastanesi ile Yomra ve Trabzon arasında yolcu taşıyacak 14 ticari minibüs olayı iki başkanı bir kez daha karşı karşıya getirmiş. Trabzon Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz günlerde bir karar aldı ve Kanuni Hastanesi’ne 14 ticari minibüs hattı ihdas etmiş. Büyükşehirin bu kararına Yomra Belediye Başkanı itiraz etmiş. Bu olay iki başkanı bir kez daha karşı karşıya getirmiş.

başkanlar-arasinda.jpg
Bu arada Büyükşehir Belediyesi’nin ihdaz ettiği 14 ticari minibüs hattı için, ihale yapıp yapmayacağı belli değil. Belediye Meclis üyesi, belediyenin yasal olarak 14 ticari araç hattı için ihale yapması gerektiğini söyledi.

Uzmansız raylı sistem toplantısı!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun önceki gün düzenlediği hafif raylı sistem teknik değerlendirme toplantısına, STÖ temsilcileri, doktorlar vs. davet edildi ancak işin uzmanları çağrılmadı.

uzmansiz.jpg
Dün KTÜ’den arayan bir profesör, ‘KTÜ’nün bir ulaştırma ana bilim dalı var. Bu bölümde ulaştırma konusunda ihtisas yapmış değerli öğretim üyeleri var. Büyükşehir’in düzenlediği toplantıya doktorlar, tüccarlar, mimarlar, bürokratlar davet edildi. KTÜ ulaştırma ana bilim dalından bir öğretim üyesi çağrılmadı. Bu nasıl bir değerlendirme toplantısıdır’ dedi.
KTÜ’den arayan hocaya, ‘Proje siyasi, seçime yönelik, yapılabilirliği olmayan bir proje olduğu için, bilim adamlarını bu toplantıya davet etmediler’ dedik.

Ballıca yine susuz!

Of Ballıca’daki su sorunu yazmıştık. Yazımız üzerine TİSKİ ekibi Ballıca’ya gitti. Bölgede bir süre çalıştı. Ballıca’dan ayrıldı. Dün, Ballıca’dan yine aradılar. Mahalleye TİSKİ’den ekip geldiğini belirttiler ve sorunun hala giderilmediğini söylediler. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Davut Çakır, Ofludur. Bu şikayetler mutlaka kendisine iletilmiştir. Çakır’ın sorunu kısa sürede çözeceğini düşünüyoruz.

***

Biri bu yalanı
ortadan kaldırmalı!

Kongrelerde el kaldırma ile aklanan yönetimler ne hikmetse kongre sonrasında çeşitli dedikodulara maruz kalıyor. Aklanmayan Nuri Albayrak dönemi ile ilgili tek kelime eden yok. Ne varsa aklananlar da var! Çok geriye gidip kafanızı karıştırmak istemem. İbrahim Hacıosmanoğlu görevi bıraktığında mali tabloda yazılan borç 397 milyon gibi bir rakamdı. Denetçilerin resmi rakamı buydu. Muharrem Usta görevi devraldığında kendisine bizzat soruyu kendim sordum.
Sayın Başkan hesaplarda beklemediğiniz rakamlar çıktı mı?
Kelimesine dokunmadan, "Cevatcığım hiç bir sapma yok. Tam düşündüğümüz, önceden edindiğimiz rakamlar çıktı. Hiç bir sapma yok"
Kısaca Muharrem Usta 397 milyon TL yazılı olan borcu devraldıklarını teyit etti. Borç bir milyarı aşınca 600 milyon ile devraldık diyerek kendi hazırladığı enkazın boyunu kısaltmaya çalışıyor. Ne hikmetse şimdi 600 milyon ile devraldık söylemini sürekli kullanmaya başladı.
Ekim ayı sonunda divan toplantısı var. Hacıosmanoğlu döneminde mali saymanlık yapmış, yöneticilik yapmış insanların Usta'nın elinden bu bahaneyi alarak kendilerini aklaması gerekiyor. Başta eski Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu olmak üzere Mali sayman Abdi Üstünsalih'e sorumluluk düşüyor. Yöneticiler Murat Türköz, Ali Uzunay, Koksal Sadıklar ise bu konuda artık taraf olmalılar.
Borç delegenin akladığı gibi 397 milyon mudur, yoksa Usta'nın dediği 600 milyon mudur? Biri bu yalanı ortadan kaldırmalı.
Not;  O günkü mali tabloyu hazırlayan genel müdür Sinan Zengin halem kulüpte görev yapıyor. (Cevat Kol)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar