Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

“KÖYLERİMİZİ GERİ VERİN” DEMİŞTİM

YEREL SEÇİMLERDEN ÖNCE BU YANLIŞ DÜZELTİLMELİ

Büyük kentlerde belediyelerin işi zordu. Merkezde birçok ilçe vardı. Bu ilçelerin ayrı ayrı belediyeleri vardı, bağımsızdı. Bu Ana belediyenin işini zorlaştırıyordu. Bu nedenle bu ilçe belediyelerini birleştirerek önceleri ANAKENT dediler, sonra BÜYÜKŞEHİR... Bu bir zorunluluktu. İstanbul’da, Kocaeli’nde, İzmir’de, Adana’da, Ankara’da... Büyükşehir ya da Anakent olması bir sorun yaratmadı. Bu uygulama dünyanın birçok yerinde vardı. Bu uygulama köyleri ortadan kaldırmadı. Merkeze bağlı birkaç köy olsa da hiçbir zaman köyler eşittir mahalle olmadı. Yanlışlık burada.

Bundan önceki bir yazımda köylerimizden ayrılmanın üzüntüsü ile “Köylerimizi Geri verin” demiştim. Evet, 500 yıllık belki 1000 yıllık köylerimiz mahalle oldu. Köy ayrı mahalle ayrı. Köylerin mahalleleri var. Ancak kocaman köyler mahalle olmaz. Merkezden 50-100 km uzakta köyler merkeze bağlı, Anakentte, Büyükşehir’e bağlı mahalle oldu. Mühürler değişti, yasası değişti artık köy değil mahalle. Köy bir kültürdür... Özel yasası olan ilk yerleşim yerleridir. Osmanlı zamanında da, Selçuklu’da da ve Cumhuriyette. Şimdi köyler yok, mahalle oldu. Olmaz böyle saçmalık. Buna herkes karşı da bir şey yapan yok. İktidardaki partinin taraftarları da şikayetçi de “Bizim parti yaparsa iyi yapar” düşüncesi ile karşı çıkan yok. Bırakın partinizi martinizi de şu ülke gerçeklerini çıplak gözle görelim. Yok büyükşehire bağlı mahalleler. Köylerimiz köy. Yasayı değiştirin köylerimizi geri verin. Seçim kaybetmemek için başka formül bulun, sizde formül çok.

 

KÖY KÜLTÜRÜ ÇOK ÖNEMLİ

Gerçi köyler boşaldı da yine kalıntıları bile olsa o kültür orda yaşıyor. Köy ahlakı, köy gelenekleri, imeceler, yardımlaşmalar, tatlı uzun kış gecelerinin söyleşileri. Kılığı kıyafeti… Her şeyi ile köy çok farklıdır. Aynı kültür mahallede yaşamaz. Köyün mahalleri vardı yine olsun, kentin mahalleleri vardı yine var olsun da bizim bildiğimiz köyleri bırakın yaşasın.

Biz köy çocuğuyuz. Bu kimliğimizle de onur duyarız. Kentte yaşasak da köy kültürü içimizdedir. Bizi biz yapan… Apartmanlarda da mahallelerde de bu kültürü yaşatmaya çalışırız. Düğünlerde, cenazelerde, hasta ziyaretlerinde, düşkünleri, yardıma muhtaçları korumada köy kültürümüzle varız. Mahalle kültürü yok mu? Var… Ancak o farklı bir kültür, köy kültürünce önemli değil. “Mahalle çocukları, mahalle delikanlıları, mahallenin soytarıları” gibi sözler edilir de köy ayrı. Bunu bilelim.

Köy romanları vardı, köy edebiyatı, köy oyunları… Bunlar ulusal kültür içinde ayrı bir yer tutar. Asya tipi toplumlarda köy kültürünün ayrı bir yeri var. Türk ulusu, Türk halkı Orta Asya’dan kalktı göç eyledi. Kenti mi taşıdı? Hayır; köyünü, yaylasını, obasını taşıdı kültürü ile. Kentler kursa da özü köy kültürü idi. Elbette kent kültürü çok önemli de maya nerden ona da bakmalı.

 

BÜYÜKŞEHİR OLDU NE OLDU?

Yıllar önce büyük kentler, büyük kent ya da büyükşehir belediyesi oldu bir sorun olmadı zaten zorunluydu. Köyler köy kaldı ve BÜYÜKŞEHİR belediyesi daha düzgün hizmet verdi. Ancak bu belediye gerçekten kent, şehir belediyesiydi, olur da son uygulama çok farklı. Nüfusu Büyükşehir olmaya yetmeyenler, en uzak köylerle birleşerek nüfusu tamamladı, sözde BÜYÜKŞEHİR oldu... Oldu mu? Adı üzerinde ŞEHİR... Şehirden 50-100 km uzaktaki köy şehir olur mu, şehrin mahallesi olur mu? Somut örnek verelim... Trabzon kentine 80km. uzaktaki Maraşlı Köyü, Kumlu, Çambaşı, Anakentin mahallesi olur mu?

 

Oldu da ne oldu? Mührü değişti, tabelası değişti, bir de çöp arabası haftada bir gelir. İşte kent hizmeti. Köylü kendi emeği ile evine su aldı, su sayacı takılacak, suyunu para ile alacak.  İşte kent hizmeti. Birçok uydurma uygulama ile köyler mahalle ve mahalleler de kent vergilerinden yararlandı (!) Bu da büyük nimet değil mi?

Dağ başlarındaki ıssız köyler mahalle oldu. Kimin mahallesi? Büyük kentin. “Artık şehirliyiz diyorlar” Öyle mi? Böyle popülist, oy avcılığı ile seçim hesapları ile yurt sorunları çözülmez.

 

BU YANLIŞ DÜZELTİLMELİ

 

Yerel seçimler yaklaştı. Köyler mahalle olarak seçime giriyor. Bırakın... Köylerimiz köy olsun. 500 yıllık, 1000 yıllık gelenek bozulmasın. Seçim kazanmak için başka yollar bulun. Buldunuz ve bulursunuz. Bu uğurda köylerimiz yok olmasın. Bakın Trabzon’da herhalde hiç köy yok. Kimi illerde de bu durum görülmüştür. Yeni bir yasa çıksın ve BÜYÜKŞEHİR yerine İL BELEDİYESİ densin. Bu muktedirler için yasa çıkarmak iş değil ki. Akşam bir kâğıda yaz meclise ver yazmanlar usulüne göre yazar, bir saatte çıkar. Böylece bu mülki idare hatası da giderilmiş olur. Zaten yüzlerce yıllık Köy Yasası var. Onu güncelleştirin yeter.

Herhangi bir partiyi suçlamak, hiçbir hükümeti eleştirmek için yazmadım bu yazıyı. Bu yanlışı kim ne zaman yapmışsa yapmış, düzeltenler büyük bir iyilik yapmış olur. Yok, Arpaözü Mahallesi, yok Uzungöl Mahallesi, yok Karşular Mahallesi... Olmaz böyle şey, köylerimizi artık geri verin. Kültürümüzle yaşamak istiyoruz. Su parası, çöp parası almak istiyorsanız ona ayrı bir kılıf bulun.

Bu yanlışın düzeltilmesine kim katkı sağlarsa ona minnettar oluruz biline...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.