Kozalak akarıyla mücadele başladı: Hedef verimi iki katına çıkarmak!

Kozalak akarıyla mücadele başladı: Hedef verimi iki katına çıkarmak!

Trabzon Ticaret Borsası fındık akarıyla mücadele ve çiftçilerin bilinçlendirilmesi kapsamında fındıkta kozalak akarı çalıştayı gerçekleştirdi.

Çalıştaya Ticaret Borsası Başkanı Eyüp Erkan, Trabzon Ticaret Borsası Meclis ve Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, RTEÜ Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fatih Seyis’le birlikte çiftçiler katıldı. Çalıştay kapsamında mekanik ve kimyasal mücadelenin nasıl yapılacağı uygulamalı şekilde gösterildi. Fındık akarı hakkında konuşan Eyyüp Ergan, “Trabzon Ticaret Borsası olarak fındıkta verim ve kaliteyi artırma projesi kapsamında, böceklerle olan mücadelemizde önemli bir yol kat ettik. Şimdiyse halk arasında mantar dediğimiz, kozalak akarına karşı bir çalıştay başlattık. Kozalak akarıyla olan mücadelemizi de başarılı bir şekilde tamamlarsak, farkındalığı da arttırırsak fındık veriminde ciddi bir artış yakalayacağız. Fındık verimini ne kadar arttırırsak o kadar kazanır. Bugün Türkiye’de 2 milyar dolar civarında ihracat yapıyoruz. Neden 4 milyar dolar olmasın? Buna önem vereceğiz, zararlılarla mücadelede elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. İnşallah fındık üretimini önümüzdeki yıllarda 2 katına çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 70 ORANINDA ZARAR

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk ise kozalak akarının mahsule verdiği zarara dikkat çekerek, “Kozalak akarı, halk arasında fındık gülü diye de biliniyor. Bu zararlı fındığa oldukça yüksek zarar veriyor. Çeşidine göre verdiği zarar % 30 ile % 70 arasında değişiyor. Gözle görülmüyor ancak bununla mücadele mutlaka yapılmalı. Bizim önerimiz mekanik yani elle mücadele. Bunun yanında kimyasal mücadele de yapılıyor. Kimyasal mücadele verilirken ocağın tamamın mutlaka yıkanması gerekiyor. Bu yıl % 30 oranında verimi etkileyeceğini düşünüyoruz. Kozalak akarı önce uç kurumalarına sebep veriyor. Bir sonraki yılsa verdiği zarar % 70 seviyesine çıkıyor. Fındık Türkiye için çok önemli bir ürün. 2 milyar dolar civarında ihracat getirisi var. Biz üreticimizi uyarıyoruz. Kozalak akarına karşı mutlaka mücadele versinler. Gelirimizi 2 milyar dolardan 4-5 milyar dolara çıkaralım. Bu mücadeleyi yapmak da kolay. Mekanik mücadele yapamıyorsanız, kimyasal mücadele yapın. Maliyeti de çok yüksek değil” ifadeleriyle anlattı.

RTEÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Seyis, fındık akarından kurtulmanı mücadeleyle mümkün olduğunu dile getirirken bu mücadelenin basit olduğunu söyledi, çalıştaya katılanlara en etkili mücadele yönteminin mekanik mücadele olduğunu aktardı. Seyis, “Bunun tek şartı, mücadeleye sonbaharda başlayacaksınız. Bahara fındık ağacını en güçlü şekilde hazırlayacaksınız. Bu şekilde verimi bölgede tekrardan arttırabiliriz” ifadelerine yer verdi.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.