Kredi kartı kabusu

Kredi kartı kabusu

2007'de 266 bin kişi bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemedi...

2007'de 266 bin kişinin bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemediğini hatırlatan Deniz, 'Bu yılın ilk iki ayında bu sayı 121 bin kişiyi aştı' dedi. Ekonomide yaşanan sıkıntılar vatandaşı zor durumda bırakmaya başladı. Temel ihtiyaç maddelerini bile karşılamakta zorlanan vatandaşlar, gereksinimlerini borçlanarak karşılamaya çalışıyor. Borçlanmak için de çeşitli yollara başvuran vatandaşlar ilk adres olarak kredi kartı ve bireysel kredilere sarılıyor. Bu yılın ilk 2 ayında kredi kartı ve bireysel kredi borçlu sayısında patlama yaşandı. 2008'in ilk iki ayında bu 2 kategorideki borçlu sayısı 121 bin kişiyi aştı. Geçen yılın tamamında ise borçlu sayısı 266 bin kişi idi. Böylece sadece iki aydaki borçlu sayısı geçen yılın yarısına ulaşmış oldu.

ARTIŞ ALARM VERİYORTüketici Hakları Uzmanı Bülent Deniz, kredi kartları ve bireysel kredi borcunu ödemeyen kişi sayısındaki artışı değerlendirerek, "Kredi borçlarındaki artış alarm veriyor" dedi. Deniz, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

266 BİN KİŞİ ÖDEYEMEDİ"Merkez Bankası verilerine göre, 2007 yılında (54 bin 251 kişi bireysel kredi, 212 bin 221 kişi de kredi kartı borcu olmak üzere) toplamda 266 bin 472 kişi kredi kartı ve bireysel kredi kartı borcunu ödeyemedi ve kara listeye girdi. 2008'in ilk iki ayında ise, bireysel kredi borcunu ödemeyenlerin sayısı 24 bin 916, kredi kart borcunu ödemeyenlerin sayısı da 96 bin 685 oldu. Toplamda ise 121 bin 601 kişiye ulaştı. Yani 2008'in iki aylık toplamı, geçtiğimiz yılın 12 aylık toplamının neredeyse yarısına ulaşmış bulunuyor."

TEMERRÜT 33 MİLYON YTLDeniz, Bankalararası Kredi Kartları Merkezi verileri dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonucunda, 2008'in ilk iki ayında kredi kart borcunu ödemeyen 96 bin 685 kişinin ödeyemediği ve temerrüte düştüğü kredi kartı borç stokunun 33 milyon YTL civarında olduğunu kaydetti.

RAKAMLAR DAHA DA ARTABİLİR"Ekonominin genelindeki olumsuzluğun artarak devam etmesi halinde, breysel kredi ve kredi kartı borçlarına yönelik rakamların daha da artacağı düşünülmektedir" diyen Bülent Deniz, Türk halkının kredi borç stokunun tehlikeli bir şekilde yükseldiğine dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.