İşte, ABD’den yeni Bitcoin ETF kararı ve piyasaya etkisi

ABD’de düzenleyici kurumun spot fiyat üzerinden exchange-traded fund (ETF) için ret kararı vermesine piyasadan tepkiler var.

Kripto Para 13.11.2021, 19:48
İşte, ABD’den yeni Bitcoin ETF kararı ve piyasaya etkisi

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView verilerine göre, BTC/USD piyasası hafta sonu çok sakin. Parite 1,000 dolarlık bir koridorda ilerliyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, VanEck’in spot ETF ürününü onaylamadı. Bu haber üzerine Bitcoin 60,000 dolar desteğe bir düşüş yaşadı. Ancak bu haber kripto paranın fiyatında dikkat çeken bir volatilite oluşturamadı.

Spot ETF ile ilgili bir dizi karar bekleniyor. İlki ise VanEck ürünü ile ilgili geldi. Çoğu insan için bu ret kararı sürpriz olmadı. Ancak şirket karar sonrası “hayal kırıklığına” uğradığını açıkladı.

Jan Van Eck, Twitter üzerinden SEC’in kararına şöyle tepki verdi:

“SEC’in bugün bizim fiziksel Bitcoin ETF için verdiği ret kararını hayal kırıklığı ile karşıladık.”

“Bizce, yatırımcıların BTC’ye tam maruz kalabilmesi için düzenlenmiş fon şart. Ayrıca bu vadeli olmayan ETF (spot ETF) daha üstün bir yaklaşım.”

Bu konuda başka ve daha sert eleştiriler de var. Roundhill Investments’in varlık yöneticisi Matias Dorta, SEC’in sürekli ret vermesinin 8 yıldır yatırımcıları dezavantajlı durumda bıraktığını söylüyor. Şöyle diyor:

“SEC ilk defa BTC ETF’yi 2013 yılında ret etmişti. Yatırımcıları başarılı bir şekilde %12,700’lik kazançtan koruyabildiler.”

 Kaynak: koinmedya.com

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Aralık 2021
İmsak 05:49
Güneş 07:19
Öğle 12:15
İkindi 14:39
Akşam 17:01
Yatsı 18:26
13
parçalı bulutlu