JPMorgan Analistleri, Bitcoin Yerine Ethereum Öneriyor

Dünyanın en değerli kripto varlıklar listesinin ilk iki sırasında Bitcoin ve Ethereum yer alıyor.

Kripto Para 07.11.2021, 14:00
JPMorgan Analistleri, Bitcoin Yerine Ethereum Öneriyor

Bitcoin’in liderlik ettiği listede Ethereum onun hemen altında. İkili arasında uzun zamandır devam eden bir rekabet var. Son olarak, JPMorgan analistleri Bitcoin yerine Ethereum tercih edilmesinin gerektiği yönünde bir rapor yayımlayarak dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

JPMorgan Analistleri, Bitcoin ve Ethereum Karşılaştırması Yaptı

Yakın zamanda yayımlanan bir raporda, piyasa stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki bir JPMorgan analist ekibi, yüksek faiz oranlarına dikkat çekti. Tıpkı geleneksel altında olduğu gibi bu oranların Bitcoin için de zararlı olabileceği söyleniyor. Diğer yandan, Ethereum Blockchain ağı, DeFi ve NFT’lerin güç merkezi olduğundan, çok daha geniş kullanım durumları sunuyor.

jpmorgan analistleri bitcoin yerine ethereum oneriyor 2

Geçen yıl, koronavirüs pandemisi nedeniyle dünyanın tamamen karantinadaydı. Bu da ekonomik yavaşlamayı, düşük faiz oranlarına ve tahvil yatırımlarına neden oldu. Dolayısıyla nakit akışında ve enflasyonda da artış yaşandı. Bitcoin, enflasyona karşı bir koruma oluşturma algısı yarattığı için bu senaryoda elini kuvvetlendirdi. Şimdi sie merkez bankaları güçlü enflasyonu frenlemek için hamleler yapıyor. Bu da faiz oranlarını ve tahvil getirilerini bir kez daha yükselişe başlatabilir.

Panigirtzoglou‘nun raporda şu sözleri yer alıyor:

“Tahvil getirilerindeki artış ve para politikasının nihai olarak normalleşmesi, bir dijital altın biçimi olarak Bitcoin üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor, aynı şekilde daha yüksek reel getiriler geleneksel altın üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor.”

Diğer yandan yukarıda da belirttiğimiz gibi Ethereum, DeFi ve NFT dünyasının arkasındaki ana itici güç oldu. Rapora göre, bunlar da daha büyük piyasa güçlerinin token fiyatını çok fazla etkilemeyeceği varsayımına yol açtı.

Rapordaki bir diğer önemli faktör ise Ethereum‘un daha çevre dostu bir teknolojiye geçmiş olması. Bitcoin‘in Proof-of-Work algoritmasını kullanması da bir Ethereum’a göre bir dezavantaj. Ethereum’da ise Proof-of-Stake mekanizmasına geçiş yaşanıyor. Bu da P Morgan’a göre, doğrulama ve güvenlik sistemini çok daha enerji verimli ve yatırımcılar için tercih edilen bir seçim haline getiriyor.

Raporun genel sonucunda her iki varlığın da şu anda oldukça değerli olduğu ve yüksek oynaklıkları nedeniyle kurumsal yatırımcılar için tercih edilen bir seçenek olmadığı belirtiliyor.

Kaynak:www.btchaber.com

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
20
parçalı bulutlu