KTÜ de Trabzon da kaybedecek!

Kuzey Ekspres, dün farklı bir konuyu gündeme taşıdı. KTÜ rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal’ın ani bir kararla 2. öğretimi kaldırması tepkileri de beraberinde getirdi.
Rektör Baykal’ın 2. öğretimi kaldırma gerekçesi de hayli ilginç. Rektöre göre, öğrenciler KTÜ’nün ikinci öğretimini yani gece bölümünü tercih ediyormuş, taşradaki üniversiteleri tercih etmiyormuş.
KTÜ’de ikinci öğretimde 6 bin civarında öğrenci eğitim-öğretim görüyor. Bir öğrencinin yıllık Trabzon’a bıraktığı para en az 20 bin lira. Yıllık toplam 120 milyon civarında. Bu öğrencilerin bir de KTÜ’ye ödedikleri para var. O da yılda 7 milyon TL civarında.
Gece öğretimi için KTÜ’nün masrafı ise, öğretim görevlilerine verilen ders ücreti ki tutarı yılda bir iki milyon civarında. Bir öğretim görevlisi ikinci öğretimden yılda alsa alsa 8 ila 12 bin lirasında para alır. Yakıt ve diğer masrafla birlikte rakam 5 milyonu geçmez. Diğer taraftan Trabzon’daki esnafın kazandığı 100 küsur milyon lira.
KTÜ rektörü bize göre yanlış bir iş yaptı. Bu karardan sonra mesela Kalkınma ve Konaklarda kafesinden yurduna kadar yüzlerce işyeri var. Bu kararla bu işyeri kademeli olarak sinek avlayacak.
***

KTÜ rektörünün yapacağı iş, ikinci öğretimin ücretini arttırmak olmalıydı. Öğrenci başı bin 200 lirayı en basitinden 3-4 bine çıkarabilirdi. Bu konuda YÖK’ten ve siyasilerden de destek alabilir. KTÜ öğrenci başı 4 bin lira alsa ki bu bedel bir üniversiteye veya memur sınavlarına hazırlık dershanelerinin aldıkları ücretin yarısından azdır. 6 bin öğrenciden yıllık 3 bin lira alındığında yılda 18 milyon lira eder. Bu paranın en az 13-14 milyonu üniversiteye kalır. Üniversite de bu para ile eksiklerini giderir, araştırma yapan öğretim görevlilerine katkı yapar vs.
Diğer yandan 6 bin öğrencinin Trabzon’a bıraktığı 120 milyon lira uçup gitmez. Esnaf işini döndürür.  Bugün bir vakıf veya bir özel üniversitede okumanın bedeli 20 ila 60 bin lira arasında. Ayrıca vakıf üniversitesinde okuyan öğrencinin yılda harcadığı para da var... Ki, bunun karşılığı 20 ila 40 bin lira arasındadır.
KTÜ rektörü, bize göre hatalı bir iş yapmıştır. İkinci öğretim iktisat, işletme vs. gibi bölümlerde var. Tıpta mühendislikte zaten yok. Rektör Baykal, bu kararı yeniden gözden geçirmeli ve ikinci öğretimi, eğitim ve öğretim verme yanında üniversiteye gelir getirici bir iş olarak görmelidir.

Trabzonspor’un 3 yılı değil son 10 yılı incelensin!

ktu-de-trabzon-da.jpg
Trabzonspor eski başkanı Muharrem Usta ve dönemine ait harcamalar, sözleşmeler vs. çarşaf çarşaf gazetelerde internet sitelerinde yayınlanmaya başladı.   
Usta’yı köşeye sıkıştıran ve kötüleyen haberlere paralel olarak, Trabzonspor yönetim kurulu da önceki başkan Muharrem Usta döneminin incelemeye alınmasını istedi, şeklinde haberler servis edilir oldu.
Bize göre, Muharrem Usta döneminin değil Trabzonspor’un son yılı bağımsız kuruluşlarca mercek altına alınması gerekir.
TS eski başkanı Muharrem Usta medyada yer alan bu haberler üzerine bir açıklama yapmalı ve ‘Yalnız bizim dönemimiz değil, Trabzonspor’da son 10 yılı incelensin. Hangi başkan döneminde neler yapıldı ortaya çıksın’ demeli.

******************

Siyasi kulisler… Siyasi kulisler… Siyasi kulisler…

Şoförler Odası kimleri davet etti?

 

Trabzon Şoför ve Otomobilciler Odası bu akşam, üyelerine iftar veriyor. Sahilde İkram Sofrasındaki iftara bin civarında şoför esnafı katılacak. Odanın iftarında AK Parti milletvekili adaylarından Muhammet Balta ve Salih Cora’nın konuşma yapacağını duyan CHP ve İYİ Parti milletvekili adayları, ‘Şoförler Odası, iktidarın odası değil. Şoför esnafının yarısından fazlası bize destek veriyor. İktidar iftar ve sahur yemekleriyle vatandaştan oy alacağını umuyorsa yanılıyor’ dediler.
Bu arada kulağımıza gelen fısıltılara göre muhalefet partisinin milletvekili adaylarından bazıları, davetsiz olmalarına rağmen Odanın iftarına katılmayı düşünüyorlarmış.

Lokomotif Salih Cora!

lokomotif.jpg

AK Parti 4. Sıra milletvekili adayı Salih Cora, ‘An itibarıyla 5 tamam. Seçime kadar 6 olur’ dedi. 
AK Parti tabanında ve kamuoyunda sevilen bir isim olan Salih Cora, ‘Bizde küsme darılma yok. AK Parti olarak topyekün sahadayız. Trabzon’un tüm ilçelerinde ve köylerinde açık ara öndeyiz’ ifadelerini kullandı. 
Gittiği hemen yer yerde vatandaştan ilgi ve destek gördüğünü söyleyen Salih Cora, ‘Vatandaş, ölçüyor, biçiyor ve ona göre oy veriyor. Gözlemlerim beni yanıltmaz’ dedi.

Hüseyin Örs’ün tahmini!

İYİ Parti milletvekili adayı Hüseyin Örs’e gittiği hemen yer yerde özellikle gençler büyük ilgi gösteriyor. Trabzon’da büyükşehir belediye başkan adaylığının yanısıra geçen seçimde milletvekili adayı da olan Hüseyin Örs, ‘Ben tahminlerimde yanılmam. İYİ Parti Trabzon’da 150 bin oy alırsa bu benim için sürpriz olmaz. Sahada partimize ve bize olan ilginin yanısıra bir de renk vermeyen seçmen var. Yaklaşık yüzde 30 civarındaki seçmen ortada duruyor gibi görünüyor. Ben inanıyorum ki bu seçmenin büyük kesimi İYİ Parti ve Meral Akşener diyecektir. Bu seçmen eskiden ANAP ve DYP ye oy veren seçmen. Bu seçmenin adresi merkezin en güçlü partisi İYİ Parti olacaktır’ dedi.

Maçka’yı fethetti!

CHP milletvekili adayları dün Maçka ilçesine çıkarma yaptılar. Milletvekili adayı Ahmet Kaya, ‘Maçka bu seçimde eski Maçka gibi karar verecek. Maçka’dan bir önceki seçimde aldığımız oyun en az iki katını alacağız’ dedi. Maçkalılarla birebir görüşen Ahmet Kaya’ya ilçe merkezinde gerçekten büyük ilgi gösterildi. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar