KTÜ lojmanları satılacak mı?

Hükümetin ülke genelindeki lojman satışı geçenlerde, TBMM gündemine geldi. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, soru önergesi vererek, ‘Satışa çıkarılan lojmanların kaç adedi içinde oturan kamu görevlilerine, kaçı kamu görevlisi olmayanlara satılmıştır. Lojmanların satışından şimdiye kadar toplam ne kadar gelir elde edilmiştir? Elde edilen gelir nerede kullanılmıştır ve kullanılacaktır? Cumhurbaşkanlığına ait ne kadar lojman vardır? Cumhurbaşkanlığına ait lojmanlardaktu-lojmanlari.png satışa çıkarılacak mıdır? Satılan lojmanların fiyat aralığı ne olmuştur? Yabancılara Lojman satılmıştır​​​​​​​?’ diye sordu.

Lojman satışları uzun bir süredir devam ediyor. Önceki gün KTÜ öğretim üyelerinden biri aradı ve ‘KTÜ kampüsü içerisindeki lojmanların satılıp satılmayacağını sordu.  KTÜ kampüsünde yüzlerce lojman var. Öğretim üyeleri ve üst düzey idari personel bu lojmanlarda, belirli miktarda kira ödeyerek oturuyor. Lojmanlarda oturanların hemen hepsinin kentte veya bir başka şehirde konutu var. Bu konutları genelde kiraya veriyorlar.

KTÜ kampüsü içerisindeki lojmanların satışı, bize göre doğru değil. Lojmanlar satılmamalı ve oturanlarda piyasa şartlarında kira ödemeli.

 

avrasya-topar.jpgAvrasya toparlanmalı!​​​​​​​

Üniversitelerde kayıt, kuyut işlemleri uzaktan yakından devam ediyor. Ancak çoğu üniversite henüz eğitim ve öğretime başlamadı.

KTÜ öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kenan Çelik, Avrasya Üniversitesinin Yomra kampüsündeki Fakültelerine kayıt yaptıran öğrencinin olmadığını ileri sürdü. Çelik, ‘Kayıt olmayınca, Prof. Dr. Nihat Akyol, Prof. Dr. Celalettin Karaaili, Prof. Dr. Ali Osman Çakıroğlu, Prof. Dr. Ragıp Erdöl gibi bu binada görev yapan çok sayıda profesörün görevine son verildi. Diğer yandan ise üniversite mütevelli heyet başkanı Ömer Yıldız bey, bu kampüsü kapattık diyor. Dikkatimi çeken bir olay da Ömer beyin basın toplantısında arkasında bir Yomralının, Trabzonlunun olmaması. Yani yerlilerden kimse yok’ dedi.

Avrasya Üniversitesi Yomra kampüsünde görev yapan hocaların görevine mi son verildi yoksa hocalar mı ayrıldı veya ayrılmadı mı bilemiyoruz. O nedenle bu konuda bir şey söyleyemeyeceğiz.

Biz, Avrasya Üniversitesinin güçlü ve başarılı olmasını isteyenlerdeniz. Bir üniversitenin başarılı olması, öğretim üyelerinin deneyimli ve bilgili olmalarından gelir. Avrasya Üniversitesi, kısa süre içerisinde toparlanıp Türkiye’nin en iyi vakıf üniversitelerind​​​​​​​en biri haline getirilmeli. Bunu da yapacak olan Üniversitenin mütevelli heyet başkanı üyeleri ve üst yönetimdir.

Bir de üniversiteleri üniversite yapan bahçelerinin büyüklüğü değil, bilime ve eğitime verdikleri önemdir.

 

Hüseyin Örs her yerde!

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, bölgede nerede hangi sorun varsa orada görünüyor… Geçtiğimiz haftalarda sel felaketi yaşanan Giresun Dereli’ye çıkarma yapan Hüseyin Örs dün de Sarp Sınır Kapısındaydı…huseyin-ors.jpg

Türkiye'nin Kafkas ülkelerine açılan kapısı Sarp Sınır Kapısında pandemiden dolayı Gürcistan'ın uyguladığı tedbirler nedeniyle Karadeniz Sahil Yolunda kilometrelerce TIR kuyrukları oluştu, tır şoförleri mağdur oldu.

İYİ Partili Örs, beraberinde İYİ Parti Hopa İlçe Başkanı Mürsel Şişman ve Kemalpaşa İlçe Başkanı  Erdoğan Basbay ile birlikte sınır kapısında yaşanan sorunlar nedeniyle oluşan TIR kuyruklarında günlerce bekleyen TIR şoförlerini ziyaret etti, sarp sınır kapısına giderek yetkililerden bilgi aldı. 

Burada bir açıklama yapan Örs, ‘Türkiye'den Gürcistan'a giriş yapmak için Arhavi'den başlayıp, Sarp sınır kapısına kadar uzanan yaklaşık 30 km.lik TIR kuyruğunda günlerce bekleyen, adım adım ilerleyen TIR şoförü kardeşlerimin çektiği sıkıntıları yerinde tespit etmek için buradayım. TIR şoförü arkadaşlarımızın mağduriyetleri oldukça büyük. Şoförlerimiz ülke ekonomisine katkı sunmak için çıktıkları bu yolda perişan oluyor. Kapıdan ne zaman geçecekleri belli değil. Sorunları bir hayli fazla. Çöp sorunu var, Banyo sorunu var, tuvalet  sorunu var, her şeyden önemlisi sınır kapısına gelseler bile kaç günde geçeceklerinin endişesi var’ derken, yaşanan sıkıntıları TBMM gündemine taşıyacağını da belirtti.

 

 **************
 

Azrail Temel'in yanına gelir..

Temel sorar,

-Ziyarete mi geldun,canımı almaya mi..?

-Şimdilik ziyarete geldim..

-Canımı almaya gelduğunde,bağa haber ver

Tamam mi..?

-Peki olur Temel.

Aradan birkaç yıl geçer..Azrail tekrar gelir.

Temel,

-Gene beni ziyarete geldun herhalde.

-Yok Temel,bu sefer canını almaya geldim.

-Ula canımı almadan bağa haber ver..

demedum mi ben sağa..

-Ben seni 3 defa uyardım..haber verdim..

-Ne haberi..? bana kimse haber vermedi..

-Bak Temel birincisi,kamburun çıktı..ikincisi,

Her şeyi unutmaya başladın..aklın gidip geliy..

-Üçüncüsü nedur peki..?

-La g…nün gılı ağardı..hayde daa..! )))

(Haydar Denizci)

 

******************

 

Devlet adamlığında Devlet terbiyesi çok önemlidir.

Süleyman Demirel AP'sinin Genel Başkanı ve 1965 yılında Başbakan olduğunda 39 yaşındaydı.

Anıtkabir’de törende önde Demirel yürüyordu.

81 yaşındaki İsmet İnönü de arkasında.

Ana muhalefet partisi CHP’nin Genel Başkanı.

Genç Başbakan Demirel, “Eski Cumhurbaşkanı İnönü’nün” arkada kalmasını içine sindiremediği için yavaşlıyor ve İnönü ile yan yana yürüyecek bir durum yaratıyor. İsmet Paşa ile sohbete başlıyor, İnönü bir iki dakika sonra Demirel'e:

– Sayın Başbakan devlette makam önemlidir.

Lütfen önümüzde, protokoldeki yerinizde yürüyünüz, ben arkanızdan yürüyeceğim, protokol insanı küçültmez.

 Bir gün gazeteciler Demirel'e sorarlar:

"İsmet Paşa ile bir sıkıntınız var mı?"

Demirel, "O Kurtuluş Savaşı'nı arkasına almış bir devlet adamıdır. Ben kimim ki onunla sıkıntım olsun" diye yanıtlar.

(Mete Özel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar