KTÜ’den istihdama önemli katkı!

  ktu-den.jpgKTÜ rektör yardımcısı Prof.Dr. Asım Ören, geçenlerde TRT Trabzon Radyosunda katıldığı programda, KTÜ’nün sanayici ve işletmelere 25 milyon lira civarında fon kaynağı sağlandığını söyledi. Ören, TÜBİTAK üzerinden Türkiye genelinde 216 üniversite arasında KTÜ’nün ilk 10 sıra içerisinde yer aldığını belirtti. Rektör yardımcısı Ören, ‘KTÜ; dün olduğu gibi bugün de Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden biridir’ dedi.

Ağrılılara Vakfıkebir Ekmeği!

  agrililara.jpgAKP Trabzon milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta eşi ile birlikte Ağrı’da idi. Ağrı Büyükşehir Belediye Başkanı Savcı Sayan’ı ziyaret eden Balta, başkana Vakfıkebir Ekmeği, Trabzonspor forması ve kemençe hediye etti. TBMM Çevre Komisyonu Başkanlığı gibi önemli bir görevi üstlenen Muhammet Balta, gittiği her kentte ilgi görüyor. Bu arada Muhammet Balta’nın Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’a hediye ettiği Vakfıkebir Ekmeğini, nereden aldığı öğrenilemedi. Bilindiği gibi son yıllarda Türkiye’nin hemen her ve ilçesindeki bir çok fırın Vakfıkebir Ekmeği imal ettiklerini duyuruyorlar.

Derse yorganla girmiş!

derse-yorgan.jpg  Sosyal medyada dün ilginç olduğu kadar düşündürücü bir paylaşım dolaştı. Trabzon Üniversitesi’ne bağlı Eğitim Fakültesi’nde bir öğrenci derse yorganıyla girmiş… Öğrenci gerçekten derse yorganıyla mı girdi, net bilmiyoruz. Bildiğimiz Trabzon Üniversitesi’nde ısınma sorunu olduğu. Trabzon Üniversitesi öğrencileri, bazı bölümlerde ısınma sorunu yaşadıklarını, kaloriferlerin yakılmadığını vs. söylüyorlar.

Hacısalihoğlu’na rakip çıkacak mı?

hacisalihoglu-018.jpg  CHP Ortahisar ilçe başkanlığını, yeni seçilen Fatih Suat Oyman’a devreden Ömer Hacısalihoğlu, ‘Rakip kim olursa olsun, yarışacağım. Adayım ve çekilmem söz konusu değil’ dedi. CHP’de il yönetiminde değişimin kaçınılmaz olduğunu belirten Hacısalihoğlu’nun Ortahisar ve batı ilçelerinin delegelerinin büyük bölümünün desteğini aldığı bildirildi. Hacısalihoğlu’nun seçime tek aday olarak girme ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyen CHP eski yöneticilerinden bir isim, ‘Ömer beyin rakibi Güzide Uzun mu yoksa bir başka isim mi olacak belli değil. Mevcut il yönetimi bir isim üzerinde anlaşamazsa Ömer bey seçime tek aday olarak girebilir’ dedi.

Çebi köylerde!

cebi-koyler.jpg  Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Çebi ekibi ile birlikte, gece gündüz ilçeye bağlı köylerde(mahallerde) kar mücadelesi yapıyor. Kar yağmadan önce köylerde yol yapımını ön plana alan Selahattin Çebi, kar yağışı ile birlikte kapanan köy yollarını ulaşıma açmaya çalışıyor. Selahattin Çebi diğer yandan ise il başkan adaylığı için görüşmelerini sürdürüyor.

                                                   ******************

  Bu memlekette Milli Gazete neden okunmuyor? İşin ilginç tarafı Milli Gazeteyi kendi aboneleri bile doğru dürüst okumuyor. Sadece bir tür partiye aidat olsun diye aboneliklerini sürdürüyorlar. Şöyle kabaca bakıldığında Milli Gazetenin de Politbüro bülteni türü bir havası mevcuttur. Siyasî bir gazete olduğundan ülkenin ve dünyanın yekûnuna hitap etme kaygısı taşımaz. ''Bizim oğlan bina okur, döner döner yine okur.'' vakıası. Sadece Milli Gazetede değil Türk matbuatında da dünyadan doğru dürüst bir şey göremezsiniz. Günler, haftalar, aylar, mevsimler, yıllar geçer ama ne Afrika'dan, ne 1,5 milyarlık Çin'den, ne de 1 milyarlık Hindistan'dan sarih bir analiz, bir haber alamazsınız. Dünyayı geçtik Türkiye'de gerçekte neler olup bittiğini öğrenemezsiniz. Yani bizde medya insanın dünyayı sağlıklı algılamasının önünde bir mazarrattır. Türkiye'de gazeteler ülkeyi ve dünyayı anlamamanız ve buradakilere soru sormamanız içindir. Onun için Milli Gazete ve diğer gazetelerden birini okuduğunuzda hiçbir şey kaybetmezsiniz. Bunu yıllarca BBC World kanalını İngilizce dinlediğimde bizim dünyaya ne kadar kör baktığımızı anlamıştım. Ortadoğu'da, Afrika'da, Asya'da, Latin Amerika'da onca şey olup bitiyor doğru dürüst bir analiz ara ki bulabilesin Milli Gazetede. Sosyal medya gündemini Türkiye ve dünya gündemi zanneden esas gündeme eğilmeyi masraflı ve de zor bulan yöneticileri ve kıro editörleri mevcuttur. Ülkede de mevzuu kimin buzağı doğurdu?dan ibaret.
Haftada bir gün Arapça haber sayfası, İngilizce haber sayfası hazırlamaktan gazeteyi kuşatıcı ve ikna edici bir formata taşımaktan acizler. Kendi çöplüğünde eğleşip duruyorlar. Dünyaya bakmıyorlar, okumuyorlar, anlamıyorlar ama siyaseten ülkeyi, İslâm âlemini ve de dünyayı kurtarmaktan dem vuruyorlar. Eh, onu başkan en kallavi şekilde yapıyor zaten. 
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar