KTÜ’nün rektör adayları!

  KTÜ Rektörü Prof. Dr.Süleyman Baykal’ın bu yıl görev süresi sona erecek. Üniversite kampüsünde kimileri yeni rektörün Tıp Fakültesinden kimileri Mühendislik, Mimarlık, İktisat  Fakültesinden kimileri de üniversite dışından olacağını söylüyor. KTÜ öğretim üyeleri arasında yaptığımız kısa nabız yoklamasında, Eğitim Bir Sendikasının üniversitedeki eski sorumlusu Makine Mühendisi Prof.Dr. Hamdullah Çuvalcı, KTÜ’den ayrılıp İstanbul’da özel bir üniversiteye giden Prof.Dr. Ahmet Ulusoy, Tıp Fakültesi’nde Cevdet Erdöl’e yakın bir isim, rektör yardımcısı Hikmet Öksüz, KTÜ’den Cumhurbaşkanlık sarayına giden fizikçi Uğur Çevik potansiyel adaylar arasında gösteriliyor. Rektör Baykal’ın bu isimler arasında ilk tercihinin Prof.Dr. Ahmet Ulusoy olduğu söyleniyor. 

ktu-roktur-(1).jpgktu-roktur-(2).jpg
 
 Bu adaylar dışında bir isim daha var. O isim de Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Orhan Aydın… Tarsus Üniversitesini kuran ve kısa süre içerisinde Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden biri yapan Orhan Aydın’ın, son yıllarda yerinde sayan hatta geriye giden KTÜ’yü tekrar Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden biri haline getirileceğine inanılıyor. 
 
KTÜ’nün eski ve emektar öğretim üyelerinden biri, rektörlük için seçim yapılmayacağına işaret ederek, ‘Rektör atama ile geleceğine göre, AK Parti’ye yakın ve partiye hizmet etmiş her Üniversite hocası rektör olabilir. Türkiye’de bugün rektör olup da proje hazırlamasını bilmeyen onlarca isim var’ dedi.
Bir başka öğretim üyesi ise Milli Eğitim teşkilatında olduğu gibi yüksek öğrenim kurumlarında da İlahiyatçıların müdür ve rektör olduklarını belirterek, ‘Rize, Trabzon Üniversitesi, Giresun, Ordu, Samsun’da yeni açılan Üniversitelerin rektörü İlahiyatçı. 70’e yakın üniversitenin rektörü İlahiyatcı. KTÜ’ye de İlahiyatçı bir isim gelirse şaşırmayın’ dedi. 

Cehalet iyi midir yoksa kötü müdür?

  KTÜ öğretim üyelerinden gazetemiz yazarlarından Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu, birkaç gün önce sosyal medyada takipçilerine; ‘Derin felsefi soru şudur;  Cehalet iyi midir yoksa kötü müdür?’  şeklinde bir soru yöneltti. Çuhadaroğlu’nun sorusuna yüzlerce yorum geldi. İşte o yorumlardan bazıları;

cehalet.jpeg
Cevdet Demirtaş:  Cahil cesur olur. Demek ki iyidir(!)
Mahmut Özcan: İyidir, her şeyi biliyorsun
Burhan Çuhadaroğlu: Mahmut Özcan evet, her şeyi bildiğin gibi hakkını yiyenin farkında da değilsin.
Murat Gökhan Ağırman: Cehaletin iyi olduğunu söylemek mümkün değil. Ama cehalet içindekileri kullanıp çıkarlarına yönlendiren sözde bilgelerinde onlardan farkı yoktur...
Burhan Çuhadaroğlu: Murat Gökhan Ağırman cehaletin kötü olduğunu vicdan sahibi hiç kimse zaten söylemez, ama cehaleti kullananlar?
Özkan Öztürk: Önce tanım "cehalet" nedir? Bunda mutabık mıyız?
Burhan Çuhadaroğlu: Özkan Öztürk bildikçe ve geliştikçe farkına varılan şeyden bahsediyoruz.
Barış Hakan Karayavuz: Cehalet cahil için iyidir sorumluluk yüklemez. 
Süleyman Taşkın: Makbul olan cehalettir hocam.....
Burhan Çuhadaroğlu: Cehalet kötüdür cevabı yetmez. Cehaletin içinde olduğunu bilmeyenler ile empati yaparak yorum yapmak gerekiyor.
Hasan Çukdar: Cehalet nedir bilmezlik bilgisi bu doğrultuda da kanıtlamış bir şekilde devam etmek bence çok kötü aileleri toplumu ve milletleri yıkabilecek en kuvvetli silahtır.
Muharrem Mermertaş: Cehalet kendisi için iyidir geri kalan için kötüdür.
Turgay Çepni: Hocam çalışmadığımız yerden geldi. Lütfen, bütünlemede daha kolay olsun.
İsmail Hakkı Eroğlu: Cehalet güçtür.
Serkan Beser Aslan: Bence günümüzde bilgiye ulaşmak değil. Doğru bilgiye ulaşamamak en büyük cehalet olsa gerek.
Mustafa Dinç: Niye kötü olsun ki kafayı çalıştırmak yok yorum analiz yok her konuda fikri vardır. Mutlu mutlu yaşayıp gider sıkıntısı yok.
Nevin Çelik: Cehalet mutluluktur hocam, siz hiç mutsuz deli gördünüz mü?
Sadettin Korkmaz: Derin soruya derin cevap hocam; Günümüzden yaklaşık 1100 önce yaşamış olan İmam Maturidi'nin öğrencilerinden. 
Ali Civelek: Sevgili hocam. Soruyu kime sorduğunuza bağlı olarak cevap değişir... 
Dilek Çağlayan: Kişi için iyi. Çünkü cahil insan daha mutlu. Toplum içinse kötü. Cahil toplumlar çok geri kalmış ve köleleşmiş oluyor.
Korkut Yücegün: İyidir iyi. Mutlu yaşarsın.
Neriman Zihni: Halk şöyle bir yorum yapmış, "anlamayanın dünyada sefası var."
Anlamak, bilmek insana sorumluluk yükler. Sefayı anlamak, bilmek, yapmakta bulanlar safındayım. Bu bana keyif de verir, sefa da. Hem bu halk sözünün içinde bir istihbarat ve şikayet de var.
Mustafa Küçük: İyidir bilmeden sormadan sorgulamadan yaşarsın. Kötüdür görürsün bilirsin çaresizsin kendini yersin.
Osman Necip Sevinç: Uzun yaşamak isteyen için, iyidir.
Rahman Ayhan: Cehaletten güzel bir şey yok...
Ender Araz: Akp milletvekili bu sorunun cevabını üç dört yıl önce vermişti, bize cahil seçmen lazım okumuşlar bize oy vermiyor diyerek cahilin daha faydalı olduğunu söylemişti...
Ali Dalmaz: Valla hocam empatide yapılmıyor aya 6 şeritli yol olur mu diyorum söz verdilerse yaparlar sen başkalarının dediğine inanma diyorlar.
Umran Berber Reıs: Evet onlarla birarada dahi duramıyorum, öyle saygısız, öyle bilmişler ki… Birde utanmadan devamlı eleştiriyorlar, ha birde çok meraklılar.
Zerrin Pulathan: Cahil olduğunu bilmeyen için iyidir, diğeri için dayanması çok zor, acı verici.
Bedri Hançer: Burhan hoca ilimle cahalet yan yana olur mu? Ama daha beteri yarı cahillerle aynı terazinin kefesinde olmak
Haydar Çoruhlu: Dünyada yaşadığımız şartlarda huzur arıyorsan iyidir. İnsan olarak kalmak istiyorsan idare eder. Ama yararlı, topluma ve dünyaya geliş amacına göre hareket etmek istersen en kötü halidir insanın. tabii, kısa bir cevap için bu cevaplar sevgili hocam. İrdelersek. 
Asiye Aktaş Kekeva: Bazen cahil olsam, hiçbir şeyi bilmeden, anlamadan yaşasam mutlu olur muyum diyorum. En azından bu kadar yanlışı. 
Metin Yılmaz: Tabiki çok iyidir, hiç bir şeye kafa yormaz her şeyi de bildiğin için ağa da paşa da sensin. Bilip de ne yapacaksın, her şey sıkıntı üstelik hapse girmek te bir adım öte de…
Tahir Kasımoğlu: Kendini düşünen için iyidir….
Burhan Hocanın sorusuna gelen cevapların bir bölümü bu şekilde! 

Önceki ve Sonraki Yazılar