KTÜ’ye Ankara’dan rektör gelebilir!

ktuye-ankaradan.jpg

Önceki akşam geç saatlerde, KTÜ eski rektörlerinden ve YÖK eski başkanlarından Prof. Dr. Kemal Gürüz aradı. Kemal Hoca, bizden önce de Trabzonspor eski topçusu Necmi Perekli ile konuşmuş. Kemal Hoca’nın ilk sözü Trabzonspor oldu. “Hayal kırıklığı yaşadık. Bu kadar da olmaz. Şampiyonluğa bir adım kalmıştı” diye eleştirilerine başlayan Kemal Gürüz, “Trabzonspor moralimizi alt üst etti” dedi. Kemal Gürüz’ü sözde Ergenekon Davası nedeniyle tutuklu bulunduğu Ankara Sincan Cezaevinde Ergun Ata ile birlikte ziyaret etmiştik. Kemal Hoca ile sohbetimiz spor ve KTÜ üzerine epey uzun sürdü. Kuzey Ekspres’i ve yazılarımızı takip ettiğini belirtti.  Kemal Hoca’ya, “KTÜ’ye kim rektör atanır? Size bilgi gelir” dedim. “Kimin atanacağı konusunda net bir şey diyemem ama bir kadının atanma ihtimalinin yüksek olduğunu duydum” diye cevap verdi. Kemal Gürüz’ün işaret ettiği kadın aday, AKP eski milletvekili ve son olarak da bir İmam Hatip Lisesinin müdürlüğünü yapmış olan Prof. Dr. Aşkın Asan olmalı. KTÜ’ye Aşkın Hanım mı yoksa Memur-Sen’in adayı Prof. Dr. Çuvalcı mı atanır, yoksa Cumhurbaşkanı ters köşe yaparak bir başka ismi mi atar, bilemiyoruz. KTÜ’ye kim atanırsa atansın, işinin zor olduğunu söyleyelim. Çünkü yarım asırlık KTÜ son yıllarda iyice sıradanlaştı.

***********************************************************************

Faruk Kanca’nın talihsizliği!

faruk-kanca.jpg

AKP Trabzon teşkilatında, iyi eğitim almış isimlerden biri Faruk Kanca’dır. Trabzonspor eski yöneticilerinden müteahhit Necati Kanca’nın oğlu olan Faruk Kanca, TED Ankara Kolejinden sonra KTÜ’den inşaat mühendisi olarak mezun oldu. Üniversite yıllarında Milli Görüş hareketinin içinde yer alan Kanca o gün bugün yolundan sapmadı. Refah Partisi ve ardından AKP’de siyasete devam eden Kanca’nın adı, hemen her seçim döneminde ya belediye başkanlığı, ya ilçe veya il başkanlığı için geçerdi. Ancak Kanca ne hikmetse bugüne kadar başkanlık koltuğuna oturamadı. Kanca’nın, il veya belediye başkan adayı gösterilmemesini kimileri imam hatipli olmamasına bağlıyor. Faruk Kanca’nın adı, önümüzdeki aylarda yapılacak olan AKP Trabzon İl Başkanlığı için geçmeye başladı. Kulislerde, “Faruk Bey davamıza bunca yıldır hizmet ediyor ama sıra adaylığa gelince devre dışı bırakılıyor. Dışarıdan birileri aday yapılıyor. Faruk Kanca, bu seçimde il başkanı olmalı” şeklindeki görüşler seslendiriliyor. Faruk Kanca’nın adı tahminimiz o ki kongre öncesi Ankara’da değerlendirilecek.

***********************************************************

mahmut-haydar-ustaoglu.jpgPolitika iktidarın her yaptığına yanlış, muhalefetin her yaptığına ihanet demek midir? Tarafsız bir gözle bakıp eğriye eğri, doğruya doğru denemez mi?
Hemen hemen iki yıldır felaket tellalı ekonomistler ülke ekonomisinin battığını yazıyor, söylüyorlar. Uykularım kaçtı, battık batıyoruz korkusu ile. Arkasından Corona salgını başladı; aynı kadro tamam şimdi dibi bulduk, çıkmamız mümkün değil korosuna başladı. Devlet maaş bile veremeyecek dendi. Halen bir batış göremiyoruz.
Allah aşkına iktidar veya muhalefete mensup olmanız fark etmez, vatandaşa doğruları anlatın. Bir bakıyoruz; uçuyoruz, dönüp diğerine bakıyoruz; batıyoruz. Akli dengemizi yitirmek üzereyiz.
Birazcık samimiyet.
Amerikan filmlerinde İncil’e el basan tanık; doğruyu, yalnızca doğruyu söylemeye yemin ettirilir ya biz de Kuran'a el bastırarak yemin ettirmeliyiz galiba politikacımızdan bilim adamlarımıza.
Omurga insanlarda dik duruş içindir; Homo Erectus'tan beri, ama bize geç ulaştı.

(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

***************************************************************

metin-kondel.jpg    Artık iyice yavaşlamaya başlayan şu koronavirüs konusuna bir daha dönelim diyorum.
Aslında koronavirüs dedikleri şey, küreselcilerin modern tıp üzerinden uydurdukları bir tür korku tanrısıydı. Tanrı diyorum çünkü hiçbirimiz koronavirüsün varlığından ya da yokluğundan emin değildik. Ona tanrı gibi sıfatlar yakıştırdılar, mikroskop altında bile görünemiyordu. Koronavirüsün bir aşısı yoktu ama nasıl oluyorsa hastaneler koronavirüs hastalarıyla dolup taşıyordu.
Koronavirüs konusu hâlâ o kadar meçhul, o denli basit soruların cevap verilmediği bir konu ki, bana AKP iktidarının 15 Temmuz ve Fetö mevzuunu hatırlatıyor. Meselâ iktidarın sağlık bakanına biraz hekim kılığında bir politikacı yani yalancı gözüyle bakın zihninizdeki birçok soru kendiliğinden cevabını bulacaktır. Çünkü bir yazar olarak beş aydır o adamın yüzüne ve sözlerine bakıyorum. En makul sorulara cevap vermeye tenezzül etmeyen birinden başka bir şey göremiyorum.
Etrafımdaki insanlara soruyorum. Koronavirüsten ölen, bildiğiniz tanıdığınız kimse var mı? Herkes şaşkın, birbirinin yüzüne bakıyor. Ölenler sadece sayılarmış, diğerleri hâlâ hayattaymış. Bu işin bana dokunan yanı, on sekiz yirmi yaşındaki cahil, toy market çalışanlarının sanki NASA'dan emir almış gibi ikide bir bana maskemin nerede olduğunu soruyor olmaları. Türkiye böyle bir ülke işte. On beş yıldır bana zehirli gıdanın her türlüsünü satmış bir marketin cahil çalışanları sanki bir insan değilmişim gibi onlara mikrop bulaştırmamdan korkuyor. Ve bu emri o cahil çocuklara küreselciler adına yalancı bir hipopodam veriyor. (Metin Kondel)

****************************************************************

 

kemal-kucukali.jpgDoktorunuz diyor ki;
Ayak yanması sık rastlanan bir şikayettir. Ayak yanması için gösterilen sebeplerin hiçbiri kesin değildir. Çoğu zaman hiçbir sebep görülmezken ayaklarda yanma olabilir. Orta ve ileri yaşlarda birçok insanın ortak sorunu olan ayak yanması yaşam kalitesini bozacak derecede rahatsız edici olabilir. Özellikle geceleri duyulan ayak yanması uykuya engel olur. Ayak yanmasının kesin bir tedavisi yoktur. (Dr. Kemal Küçükali)

 

*********************************************************************

Ahmet Metin Genç’in mesajı

ahmet-metin-genc.jpg

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişimi nedeniyle bir mesaj yayınları. Genç şöyle dedi;

“15 Temmuz, milletin iradesinden başka kimseye sırtını dayamayan bir liderin milletiyle birlikte bağımsızlık destanı yazdığı günün adıdır. Aziz milletimiz, iman dolu bir duruşla iradesine sahip çıkarak tüm dünyaya, “Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım!” mesajını gür bir sadayla o gece vermiştir. FETÖ hain darbe girişiminin 4. yıl dönümünde şehadete eren 251 şehidimizi rahmetle, 2196 gazimizi minnetle anıyorum.”

 

Önceki ve Sonraki Yazılar