KTÜ’ye ‘AYDIN yüzler’ gerek

Uzun zamandır KTÜ ile ilgili yazmıyorum… Doğrusunu söylemek gerekirse seçim öncesi bu adada rektörlük için yarışan adaylara yer vermeyip, hepsine eşit mesafede olmayı prensip haline getirmiştim… Ama tanıdığım birçok akademisyenin seçim öncesi fikrimi merak etmeleri bu prensibimi bozmama neden oldu.

Konuya girmeden önce bir gerçeğin altını siyah puntolarla belirtmek istiyorum…

Takip ettiğim kadarıyla, her rektör değişiminden sonra gelen gideni arattı… KTÜ, beklenen ivmeyi kazandırmaktan uzak “düşük profilli” yöneticilere teslim edildi.

Neden böyle düşündüğümü evirip çevirmeden derç edeyim…

Bölgenin markası olan eğitim yuvası bu günkü yönetim anlayış ile futbol tabiriyle Türkiye’deki üniversiteler arasında “kümede kalmak için mücadele ediyor…”

Bu acı tabloyu merak ediyorsanız, hazreti google’ye girip, üniversiteler ve sıralama yazdığınızda size KTÜ’nün durumunu gözler önüne seriyor!

60 yıllık KTÜ’nün, kendisinden sonra kurulan üniversitelerden bile çok gerilerde, ilk yirmi arasında sondan üçüncü sırada yer alış nedenlerini burada yeniden derç etmek niyetinde değilim. Ama, bu sezon sahalarda aldığı kötü sonuçlarla taraftarını kahreden  Trabzonspor’dan sonra, en büyük gurur kaynağımız KTÜ’nün ilk dört arasında yer almaması üzüntü vereci..!

Yukarıda da ifade ettiğim gibi kelime oyunu yaparak kafanızı şişirmek istemiyorum…

Şu an görevde bulunan ve yeniden aday olacağı söylenen Prof.Dr. Süleyman Baykal ve ekibiyle KTÜ’nün İstanbul, Ankara ve Ege’deki üniversiteleri geçip listenin tepesinde  kendine yer bulması çok zor!

***

 

Sevgili okurlar, Süleyman Hoca yönetiminde geçen onca zaman içerisinde hiç KTÜ’den Türkiye çapında ses getirecek bir projeye imza atıldığını görsel ve yazılı basından duydunuz mu?

Daha açık soralım…

Üniversitede görevli Akademik kadro yeterince araştırma yapma imkanına sahip mi?  

Bu soruları çoğaltmak mümkün…

Ancak bizim derdimiz “bağcının dövülmesi” değil…

Maksadımız bu şehre günde milyonlarca lira girdi sağlayan üniversitenin aynı zamanda bilimsel olarak da “üzümünü” yemek…

Yaklaşan Rektörlük seçimini bu “kara tabloyu” tersine çevirmek için iyi bir fırsat olarak görüyorum…

Oy kullanacak akademisyenler, bu bağlamda KTÜ’yü üst sıralara taşıyacak, birikimli, vizyon sahibi ve “Aydın yüzlere” teslim edecektir diye düşünüyorum...

Sadede gelirsek, KTÜ’nün Türkiye’nin batısındaki gibi ODTÜ’yü, Ege’yi, İTÜ’yü ve YTÜ’yü sollamasını beklemiyorum

Ancak Anadolu’da tercih edilen üniversiteler arasında bir hayli gerilerde kalan KTÜ’nün bir sıçrama yapmasının vaktinin geldiğini düşünüyorum…

Bunun  içinde bir değişim şart… Bu da eskiyle değil, yeni yüzlerle gerçekleşecektir.

 

‘Bizim evde’ seçim silbaştan…

Birazda kendimizden bahsedelim. Yanlış anlamayın şahsımdan değil. Önceki gün Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nin Olağan Genel Kurulu yapıldı. Turgut Özdemir bayrağı başka bir arkadaşa devredecekti ama şimdilik biraz ertelenmiş görülüyor…

Belediyeye ait Çok amaçlı salonda gerçekleşen seçimde “aile arasında” ilgi uyandıran eleştiriler de yapıldı. Kürsüye çıkanlar deyim yerindeyse eteklerinde taş bırakmadı. Bu konuda Divan başkanlığı yapan İhsan Öksüz’ün hakkını teslim etmek lazım, her hatibe eşit mesafede durarak örnek bir seçime önayak oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.