Gürsel Özgür

Gürsel Özgür

KÜÇÜK İNSANLAR

Kurumsallaşamayan toplumlarda kişisel menfaat düşkünleri, hani gece balığa ışık tutunca öyle kalır ya, kendilerini hemen ele verirler.

İnsanı tanımak için; karanlıktaki hareketlerine bakmalı, seyahat etmeli, kalabalıkta ne yaptığını görmeli derler, doğrudur. Buna bir de kişisel çıkarına halel geldiğinde yaptıklarına bakmalı.

Hak, hukuk, adaleti içine sindiremeyen veya toplumsal tepki oluşturamayan toplumlarda kişisel çıkarcılar daha da cesaretlenerek pervasızlaşırlar. Kişisel çıkar artık doğal karşılanır olur ve herkes o doğrultuda hareket etme gereğini duymaya başlar ki artık çöküş başlamıştır.

Bir Partinin veya Sivil Toplum Örgütünün yönetilmesi; tüzük, program ve yönetmeliği çerçevesinde olur. O halde, olağanüstü kurultay isteme hakkı tüzükte varsa bunu kötülemenin mantığı nedir? Madde açık, sade ve anlaşılır. Ancak, bunu da şova dönüştürerek, fotoğraf çektirerek veya baskı yaratarak yapmanın âlemi de yoktur.

Parti yönetiminin de bunu kabullenemeyerek, sert mesajlar vermesi ve karşı cephe açmasının açıklaması da yoktur. Aslında su mecrasında akmalı ve yolunu bulmalıdır, bunun içinse yazılı kuralların cesaretle uygulanmasından geçtiği unutulmamalıdır. Bu kadar basit bir konuyu dallandırıp, budaklandırırsan her iki taraf ta zarar görür. Kimse kusura bakmasın, iki taraf masum değil, iki taraf kuşkusuz suçludur. Taraf demek zorunda kaldım, çünkü başka tarifi yok artık. Umarım, siyah ve beyazlar nihayetinde grileşirler. Olur mu?

Entrikalarla kazanma hırsında olanlar ve taktik uygulayanlar kazandıklarını zanneder. Oysaki kaybetmişlerdir, halkın gönlünde.

Yapmayın, üzmeyin, utandırmayın kendi seçmeninizi, yoldaşınızı. Bu seçmen sizleri; büyük, erdemli, kişisel çıkarlarından arınmış, toplumsal menfaatler uğruna kendini adamış, vatan, millet sevdalısı ve fedakâr biliyor ve saygı duyuyor, hayal kırıklığına uğratmayın, yoksa küserler, kaçarlar. Bırakın öyle bilsinler sizi büyük insan olarak, öyle olmasa da… Kesin artık bu çıkar çatışmalarınızı, egolarınız ve koltuklarınız, sandalyeleriniz, tabureleriniz, batsın. Önce Türkiye sloganına bağlı kalın.

Kendinizi vazgeçilmez mi sanıyorsunuz? Gidin mezarlıkları gezin, görün kimler var, şaşacaksınız, kimse vazgeçilmez değil, kabullenin bu gerçeği. Sen olmazsan da devam eder sistem.

Ahlak egemen kılınınca her şeyin kolayca çözümlendiği ve düzeldiği açıkça görülecektir. Parti veya kurumun hâkimleri yönettikleri kurumu bir vücut olarak görmeli ve her yerdeki sorunu hissetmeli ve çözmelidir. İllerde veya ilçelerde ali cengiz oyunları oynanırken kulaklarını tıkarsan ucu sonunda sana dokunur ve cezasını çekersin. Farkında olmamak kadar,  gereğini yapmamak ta o kadar vahimdir. Tek doğru vardır, o da ahlaklı davranışı hâkim kılmak hukuksuzluğu şiddetle cezalandırmak, her ne pahasına olursa olsun.

İmza veren de vermeyen de özgür iradesiyle verdiyse baş üstünde yeri var. Yok, imza verdim, geri aldımcılar varsa, sizler seçilmiş değil zaten atanmışsınızdır ve siyasi bilinçten de yoksunsunuzdur. Kaybolun gidin bence kimse görmesin sizi, yazık etmeyin aldığınız sorumluluğa…

Nalına da mıhına da vurdum, çünkü yanlışlar olabildiğince fazla iki tarafında. Artık her ne pahasına olursa olsun; hak, hukuk, adalet hâkim olsun ki güven tazelensin. Liyakat sözde söylenen bir şey olmasın ve kişisel çıkarcılar gün ışığına çıkartılarak uzaklaştırılsın. Güven telkin etmek adına da delegeler yerelde hiçbir yere aday olmasınlar, hadi bizi yanıltsınlar ve bir talepleri olmasın.

Atatürk’ün kemiklerini artık sızlatmayalım. Çözüm; Atatürk ilke ve devrimlerinin içselleştirilerek, sevgi ve saygının egemen kılınmasıdır.

Geldiğimiz vahim sonuç, siyasetten ve siyasilerden umudun kesilmesidir. Büyük sandığımız küçük insanlar size sesleniyoruz, siz de okuyun yazıyı!

Sağlıcakla kalın , saygılarımla…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.