Kudüs mitingine kaç kişi katıldı?

Trabzon’da dün iktidar partisine yakın derneklerin organize ettiği ve tüm sivil toplum örgütleri ile siyasi partilerin destek verdiği Kudüs mitingine 25 ila 30 bin kişinin katıldığı söylendi.

Bize göre bu rakam afaki!  Mitinge bu kadar insan katılsa bile mitinge katılanların önemli bir bölümü yürüyüş ve mitinge öylesine katıldı. Çünkü Valinin, Büyükşehir Belediye Başkanının ve iktidar yanlısı onlarca derneğin desteklediği mitinge bir sivil toplum örgütü veya sendika destek vermezse kara listeye alınma ihtimali yüksek. O nedenle STÖ’lerin, sendikaların, bazı partilerin başkan ve yöneticileri ön sıralarda görüntü verdi. Aslında mitinge daha fazla insanın katılacağı tahmin ediliyordu. Ancak ilçelerden hatta Ortahisar’dan beklenen katılım olmadı. Yürüyüş ve miting bir yerde iktidar partisinin gövde gösterisiydi!

 

Sosyal medyada Kudüs!

Prof. Dr. Kemal Üçüncü: “Sizin dininizden 2500 sene önce bizim dinimiz, müessesemiz buradaydı” dedi bir Yahudi tanıdık Kudüs için. Bilgim yetmedi ne diyeyim aydınlatın beni?

Özden Polat: Bizim dinimiz, sizin dininiz mi var hocam? Din Allah’ın dini ve insanlığın hepsini kapsamaz mı?

Ömer Çalışkan: Dinin mülkiyeti tartışılabilir mi hocam?

 

Fahrettin Öztoprak:  Doğrudur, M.Ö: 1500 yılında Kudüs Yahudilerin başkenti oldu. Doğru söze ne denilir? Buna itiraz edilir mi? Hayır. Ben doğru sözü alkışlarım. Musa M.Ö. 1600 yılında ortaya çıktı, 100 yıl sonra Saul yani Talut zamanında Yahudilerin başkenti oldu.

Gökhan Uğuz:  İkisi ile de ilgilenmiyorum ama durum şu;

Kuran'a göre İslam, en üstün din ve diğer dinleri de -kabul ederek- geçersizleştiriyor. Müslümanlar için pratikte Yahudilik falan olmaması gerekir, Kur’an indiğinde bitmiştir onlar.

Murat Özdemir:  Semitik dinler hep aynı coğrafyada inkişaf etti. Nereyi kime vereceksiniz?

Ekrem Şahin:  Kemal abi senin dediğin mantıklı mı? Öyleyse biz bu topraklarda değildik başkaları vardı demek gibi bir şey bu! Peygamberler tarihini iyi araştır.

Kemal Üçüncü:  Ben demiyorum Yahudi diyor. Sen sorduğunun cevabı sıkıysa gel aldır.

Kemal Üçüncü:  Biz Bizans’tan aldık ortada Bizans yok.

Kemal Üçüncü:  Dinler tarihini söylüyorum zaten İslam ne zaman ortaya çıktı, Musevilik ne zaman? Ne diyelim bunlara?

 

Aksu Otel’deki yemek!

aksu-otel-001.pngİstanbul’da yaşayan işadamı Mahmut Aksu, ayda bir Trabzon’a gelir, dostları ve arkadaşları ile hasret giderir. Aksu Otel’in de ortaklarından olan Mahmut Aksu, dün akşam saatlerinde Trabzon’daki arkadaşlarına ve Ankara ile İstanbul’dan Bursaspor maçını izlemeye gelen dostlarına Aksu Otel’de bir yemek verdi. Aksu’nun yemeğine, Ankara’dan İYİ Parti kurucularından Şükrü Kuleyin, İstanbul’dan ünlü yönetmen Osman Sınav, Mehmet Yiğit Alp, Levent Erkuloğlu, Özer Bayraktar, Derya Hatipoğlu (Vodofon un CEO’su)   ,Mehmet Karslıoğlu Aliminyum Md.) Yalçın Orhan, Ömer Sağıroğlu, Dr. Kibar Yaşar Güven, Şenol Kaynar, Ahmet Aksu, Mehmet Emin Özer, Ertuğrul Doğan, Doğukan Celebi, Ömürden Yavuz, gibi çok sayıda isim katıldı. Yemekte, Trabzonspor’un önümüzdeki hafta yapılacak olan mali genel kurulu da gündeme geldi.

aksu-1.jpg

 

Beşikdüzü’nde balık ziyafeti!

TS eski yöneticilerinden Nevzat Şakar, emekli öğretmen Güven Hacısalihoğlu, Recep Denizeri cuma günü akşamı Beşikdüzü ilçesindeydiler.  Güven Hacısalihoğlu’nun Burhaniye’deki yazlık komşusu Ali Kahyaoğlu’nun düzenlediği yemekte Beşikdüzü’nün ‘1’ numarası Muttalip de vardı. Güven Hacısalihoğlu ve Nevzat Şakar, Beşikdüzü’ndeki dostlarını Trabzon Şehir kulübüne davet ettiler.

 

Müftüoğlu İngiltere’ye, Yılmaz Almanya’ya!

TS eski yöneticilerinden, işadamı Adnan Müftüoğlu, geçtiğimiz günlerde İngiltere’nin başkenti Londra’ya gitti. Yılbaşı nedeniyle, İngiltere’deki okul arkadaşları tarafından bu ülkeye davet edilen Adnan Müftüoğlu, eski arkadaşları ile hasret giderdi.

TS’nin bir başka eski yöneticisi Yusuf Ziya Yılmaz ise Almanya’da yaşayan ve hasta olan bir arkadaşını ziyaret için bu ülkeye gitti.

Öte yandan işadamı Erol Tuna ve Mustafa Beyazlı’nın da iş ve hasta ziyareti için İstanbul’a gittikleri öğrenildi.

 

Tiflis’ten geldi!

İstanbul’da yaşayan işadamı Muammer Saka, hafta başı Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te idi. Tiflis’te yatırımları bulunan Saka, burada bir dizi görüşme yaptı, işyerlerinde incelemelerde bulundu ve Kuzey Ekspres’in kuruluşunun 24. Yıl etkinlikleri için Trabzon’a geldi. Saka, muhtemelen bu akşam İstanbul’a gidecek.

***

Yurt dışına yılbaşı turu düzenleyen rehberlere bir soru; kendi yaşadığınız kentlerde meydanlara Yılbaşı Ağacı kurulmasına dininize, geleneğinizde olmadığı için karşı çıkarken, yurt dışında yılbaşı turu reklamlarınız ikiyüzlülüğünden mi yoksa iş başka, din başka tutarsızlığınızdan mı?

Hangi dinden ve töredensiniz bilmiyorum ama İslam'dan bahsediyorsanız hiç de İslam'a aykırı bir durum değil Noel ve yılbaşı, eğer Selefi inancını, sufiliği satanlardan değilseniz. Ayrıca Türk geleneğinde yılbaşı kutlaması da vardır, Noel dediğimiz kutlama da vardır, Ayaz Dede'yi az araştırın Noel Baba'yı göreceksiniz! (Metin Yılmaz)

***

"Büyük hayaller peşinden koşan, yapamayacağımız şeyleri yapar gibi görünen sahtekâr insanlardan değiliz. Büyük ve hayalî şeyleri yapmadan yapmış gibi görünmek yüzünden bütün dünyanın düşmanlığını, kötü niyetini, kinini bu memleketin ve milletin üzerine çektik. Biz Panislâmizm yapmadık; belki "Yapıyoruz, yapacağız!" dedik. Düşmanlar da "Yaptırmamak için bir an evvel öldürelim!" dediler. Panturanizm yapmadık, "Yaparız, yapıyoruz!" dedik, "Yapacağız!" dedik ve yine "Öldürelim!" dediler. Bütün dava bundan ibarettir. Bütün dünyaya korku ve telâş veren kavram bundan ibarettir. Biz böyle, yapmadığımız ve yapamadığımız kavramlar üzerinde koşarak düşmanlarımızın sayısını ve üzerimize olan baskılarını artırmaktan ise doğal duruma, geçerli duruma dönelim; haddimizi bilelim. Biz yaşama ve bağımsızlık isteyen milletiz. Ve yalnız ve ancak bunun için yaşamımızı esirgemeden veririz!" 1921 (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri s. 195 -196)

Önceki ve Sonraki Yazılar