Kudüs ve Trabzon!

ABD Başkanı Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesi ve Telaviv’deki büyükelçiliği Kudüs’e taşıyacağını açıklamasından sonra İslam Teşkilatı üyesi ülkelerde Kudüs’ün diğer yarısını doğu Kudüs’ü Filistin Devleti’nin başkenti ilan etti.
Kudüs üç semavi din için önemli bir kent!
Harita üzerinde Filistin ve İsrail'in ortasında yer alan Kudüs’te Mescid-i Aksa, Ağlama Duvarı, Kubbet-Us-Sahra gibi dini öneme sahip yerler bulunmaktadır.

kudüs.jpg
Kudüs'ün tarihi, milattan önce 2000'lere kadar uzanır. Tarihi boyunca iki kez yok olma kaderini tadan şehir, 23 işgale, 52 saldırıya tanıklık etmiştir. Hz. Muhammed S.A.V'in İslamiyet'in yayılmasında önemli bir nokta olan Kudüs'ten Miraç'a yükseldi ve Mescid-i Aksa'da bu kentte inşa edildi. İslam için önemli olduğu kadar Yahudi ve Hristiyan dinleri için kabul gören bazı mabetler bu kenttedir. Hz. İsa'nın burada çarmıha gerildiği rivayet edilir ve bu nedenle burası Hristiyanlar için hac noktası olarak kabul edilir. Milattan önce 10. Yüzyılda Kral Davud'un ele geçirmesi ise Kudüs'ü Yahudiler için anlamlı kılmıştır.
Peki; Trabzon için Kudüs’ün tarihi süreçte bir anlamı var mı?
Trabzon İmparatorluğu (1204- 1461) Avrupa’da bir dönemler hayal ülkesi, falcıların, sanatçıların ve din adamlarının zirve yaptığı ülke, Kaf dağının yakınındaki ülke olarak nitelendirildi.
İşte o günkü Trabzon İmparatorluğunun kralı, kralları, kendi ülkesindeki ustaları, zanatkarları Kudüs’teki dini mabetleri onarmak için oralara gönderirmiş… Hatta, Kudüs’teki kiliselere maddi yardımda da bulunurlarmış...
Bu yazdıklarımızı, Rus tarihçi Sergey Pavlov’un, ‘Trabzon İmparatorluğu’ kitabında bulabilirsiniz.
Üç semavi din için önemli bir kent olan Kudüs; aslında serbest ve üç dine mensup insanlar tarafından ortak yönetilmesi gereken bir kent olmalı.

Kudüs yürüyüşü!
Cumartesi günü Trabzon’da, Büyükşehir Belediyesi ve STÖ’lerin destek ve katılımı ile büyük Kudüs yürüyüşü yapılacak. Kudüs’ün İsrail’in başkenti olması protesto edilecek.
Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, cumartesi günü yapılacak olan büyük Kudüs yürüyüşü kortejinin en ön sırasında yer alacak. Başkan Gümrükçüoğlu, tüm belediye personeline Kudüs yürüyüşüne katılmaları için talimat verdi.

İYİ Parti il yönetimi onayda!

iyi-parti-il-yönetimi.jpg

İYİ Parti Trabzon kurucu il başkanı Hasan Saka, 52 kişilik il yönetim kurulu listesi önceki gün Ankara’ya parti genel merkezine gönderdi. Saka’nın oluşturduğu il yönetimi, genel merkez tarafından onandıktan sonra resmiyet kazanacak. İYİ Parti, Trabzon il yönetim kurulunda farklı partilerden isimlerin bulunduğunu belirten Hasan Saka, ‘Yönetim kurulunda yer alan arkadaşlarımızın hepsi İYİ partinin programını benimsemiş isimlerden oluştu. Yönetim kurulumuz onandıktan bir süre sonra, Atatürk Alanındaki parti il merkezimizin açılışını yapacağız’ dedi.

Ortahisar 43 kişi!

ortahisar-002.jpg

İYİ Parti’nin Ortahisar ilçe teşkilatı başkan hariç 42 kişiden oluşuyor. İYİ Parti Ortahisar ilçe başkanı Derviş Köz, ‘İlçe yönetimimizde 20 ila 60 yaş arası geçmişte farklı partilerden olan isimler var. İlçe yönetiminde yer almak için 200’ün üzerinde müracaat oldu. Sayıyı 42’ye indirmek için çok zorlandık’ dedi. Köz, İyi Partinin mahallelerde de teşkilatlanacağını belirterek, ‘Her mahallede bir temsilci ve birkaç da yardımcısı olacak’ dedi.

Kazaya neden olan engel!

kazaya-neden.jpeg

Trabzon’daki sıkıntılar dendiğinde başta gelen trafik çilesine her gün bir yenisi daha ekleniyor. Şehrin hemen hemen her ilçesinin ortak sorunu olan trafik özellikle merkezdekileri çileden çıkartıyor. Hafta içi her gün iş mesaisi ile yola çıkan ve  meydan civarlarında buluşan çok sayıda sürücünün yaşadığı bir sorun 0506 091 01 61 numaralı WhatsApp İhbar Hattı'mıza ulaştırıldı. Ertuğrul Fırın'ın önünde yer alan engelli parkında çok sayıda araç kaza yapıyor. Maddi hasarla karşı karşıya kalan araç sahipleri, ‘Bu alanı engelliler kullanmadığı gibi bize de engel oluyor. Üstelik parasal zarara uğruyoruz. Başkan ile görüşmüştük. Gerekeni yapacağını söylediği halde hala bir şey yapılmadı” diyorlar. Bize olan bu şikayeti ilgililere ulaştıralım istedik...

Vefa borcunu ödemek istiyor!

untitled-1-028.jpg

Trabzon’dan gidip başarılı olup memleketine çivi bile çakmayanlara serzeniş niteliğinde “Ne vefasız adam, buranın ekmeğini yedi, havasını soludu, büyüdü doğduğu yeri unuttu” gibi söylemlerimiz arada bir olur. Bu satırları okuyan sizler de belki bir gün bu cümleyi kullanmışsınızdır. İşte bu sözlere inat; “işte geldim. Vefalıyım" diyen bir isim var. Haluk Öztekin. Peki kim bu Haluk Öztekin?
Trabzonlu araştırmacı, yazar, uluslararası kişisel gelişim uzmanı, yaşam koçu, spiritüel yaşam koçu, öğrenci koçu ve aynı zamanda tüm bu branşların eğitmeni 1961 doğumlu Haluk Öztekin, aynı zamanda Trabzonspor'un eski yöneticisi Mehmet Tunç'un da ablasının eşi olan memleketi Trabzon’da vermek istediği eğitimin nasıl engellendiğini anlattı.
Geçtiğimiz günlerde Kocaeli’nden gelen Tüm Kobi İşadamları Derneği heyetinde yer alan Haluk Öztekin, Yayın Koordinatörümüz Altuğ Atalay'a kitaplarını hediye ederken, "Ben Trabzon’da liseyi bitirdim. Burada büyümüş bir insanım. Trabzon’da büyüdü tüylendi, gitti gibi algıların inadına geldim. Geri döndüm, vefa borcumu ödemek istiyorum. 60 ayrı konuda birebire eğitim  veriyorum. Toprağımdaki insanlara faydalı olmak istiyorum" ifadelerini kullandı.
İlgililere duyurulur...

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar