Kuğunun sırtında uçan kadın ve Metin Yılmaz!

Turist rehberi Metin Yılmaz’a geçenlerde sosyal medyada bu reliefi, sordu... Metin Yılmaz, gerekli açıklamayı yaptı. Ancak, açıklamalarını dikkate almadılar.
Metin Yılmaz, sıradan bir turist rehberi değil. İngilizce başta olmak üzere birkaç lisan biliyor veya meramını anlatıyor. Metin Yılmaz üşenmedi, Londra’da yaşayan Cambridge Üniversitesi mezunu Rum kökenli bir arkadaşına kısa bir not geçti. Londra’daki arkadaşı da reliefi sanat tarihi hocasına sordu. Ve aldığı yanıtı Metin Yılmaz’a iletti.
Metin Yılmaz şöyle dedi;

kuğunun1-001.jpg
‘Sayfada kale alınmayan yorumum, neyse Gaia'yı Leto diye anlatanların olduğu ülkede herkes uzman, bir benden bir şey olmadı gitti! Doğa, bereket tanrıçası ya da toprak ana Gaia'dır veya Romalıların adlandırmasıyla Tellus, figürlerde doğayı, üremeyi, hayatı kısacası her şeyi temsil ediyor. Kucağındaki çocuklar doğurganlığı, üremeyi, arkadaki bitkiler doğayı, boğa da bolluk bereket ve Zeus'un doğduğu Girit ve doğduğu mağarayı, zaten Girit-Minos ve sonrasında Miken kültüründe boğanın ayrı yeri bir vardır. Zeus için de öyle, koyun ise yine bereketi ve üremeyi temsil ediyor. Burada gözükmeyen iki figür daha var bu kabartmada, bir kuğunun sırtında uçan kadın var o da yine asaleti, soyluluğu ve tanrıçalığı, karşısında da bir yılan veya ejderha üzerine oturmuş tamda kadının kuğunun karşısında olan erkek figürü var ki o da yine erkeğin gücünü üremeyi ve iktidarı, tanrısallığı temsil ediyor… Kısacası burada tamamen Gaia ve doğurganlığından, berekete bolluğa bütün özelikleri anlatılıyor.’
Metin Yılmaz’ı kutluyor ve başarılar diliyoruz.

İYİ Parti’de işler yolunda

İYİ Parti’de kurucu İl Başkanlığına Hasan Saka atanmıştı. Bu atamanın ardından ilçelerdeki örgütlenmeye ağırlık verildi. Dün 3 ilçenin kurucu başkanı daha belirlendi ve kurucu başkan atanan ilçe sayısı 12’ye yükseldi… Yeni atamalar Köprübaşı, Çarşıbaşı ve Çaykara ilçelerine oldu… Köprübaşı’nda Aydın Sancak, Çarşıbaşı’nda Ahmet Sevgi ve Çaykara’da Aydın Kofoğlu ilçe yönetimlerini oluşturacaklar.
Ortahisar’da Derviş Köz, Tonya’da Hayri Karaca, Düzköy’de İlker Demir, Vakfıkebir’de Selim Alp, Arsin’de Mustafa Küçükibrahimoğlu, Araklı’da Baki Malkoçoğlu, Şalpazarı’nda Pirağa Yaşar, Beşikdüzü’nde Fuat Gözaçan ve Yomra’da Gündoğdu İskender daha önce belirlenen kurucu ilçe başkanlarıydı.
İYİ Parti il başkanı Hasan Saka, yönetimleri belirlerken ince eleyip sık dokuduklarını, ilçelerde örgütlenmelerini hızla tamamlayacaklarını ve ardından sahaya inerek halkın gönlünde taht kuracak hareketlerinin Türkiye’yi içinde bulunduğu karanlıktan aydınlığa çıkaracağını vurguluyor.

KTÜ’nün kütüphanesi halka açılmalı!

ktü-kütüpnhamkesi.jpg

Trabzon’da topu topu iki kütüphane var… Birisi İl Halk Kütüphanesi diğeri de KTÜ’deki kütüphane… İl Halk Kütüphanesi’nden yararlananlar genelde orta öğretim düzeyinde eğitim gören öğrenciler… KTÜ Kütüphanesi’ndeki eserler ise üniversite düzeyde eğitim gören öğrenciler için çok önemli… KTÜ öğrencileri bu kütüphaneden istifade edebiliyor ancak Avrasya Üniversitesi ya da dışarıda eğitim gören ve şehirlerine hasret gidermek için gelen öğrenciler yeterince istifade edemiyorlarmış… Gazetemizi arayan üniversiteli öğrenci Özlem Kalaycı, ‘KTÜ kütüphanesine girmekte güçlük çekiyoruz… Niçin dışardan öğrencilere ya da halka bu kütüphane açılmaz, istifadesine sunulmaz, merak ediyorum’ diye sordu. Üniversiteli okurumuzun sitemine dileriz KTÜ yönetimi kulak kabartır ve özellikle başka üniversitelerde okuyan öğrenciler için de kolaylık sağlanır, güçlük çıkartılmaz.

CHP Ortahisar’da  devir-teslim töreni

chp-ortahisarda-006.jpg

Geçtiğimiz Pazar günü yapılan CHP Ortahisar ilçe kongresinde Celal Akaç’ın önünde ipi göğüsleyerek başkanlığa seçilen Ömer Hacısalihoğlu bugün görevini devralıyor. Parti binasında bugün saat 13:30'da görev devir-teslim töreni düzenlenecek. Son yapılan kongrede aday olmayan Ahmet Koltuk görevi Ömer Hacısalihoğlu’na devredecek. Devir teslim törenine çok sayıda partilinin katılması bekleniyor.

Sağıroğlu’nun Ziyaretçileri

sağiroğlunun.jpg

Trabzon’un son yıllarda en fazla büyüyen ilçesi Yomra’da zaman zaman eleştirilen isim olan Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu’nun dün AK Parti genel merkezinden ziyaretçisi vardı. AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Giresun eski milletvekili Mehmet Geldi, Trabzon İl Başkan Yardımcıları İrfan Çelik ve Hasan Dilekoğlu ile İbrahim Sağıroğlu’nu ziyaret ettiler. Partinin Yomra İlçe Başkanı Avni Adanur’un da yer aldığı ziyarette Geldi, ‘Bizim amacımız belediyelerimizin ve ilçe teşkilatımızın uyumlu bir biçimde çalışma yapması. Vatandaşımıza daha verimli hizmet sunmamız gerekiyor. Amacımız sizleri denetlemek değil, fikir alışverişinde bulunmak’ dedi.
Görüşmede söz alan Sağıroğlu ise, önceliklerinin insan odaklı hizmet olduğunun altını çizdi, bunu da el birliği ile yaptıklarını söylerken, ‘Biz biriz bir bütünüz’ mesajı verdi, ilçede yapılan yatırımlara değindi.

Çarşıbaşı MHP Nuhoğlu’na Emanet

Milliyetçi Hareket Partisi ilçelerde teşkilatlandırma çalışmalarını sürdürüyor. Çarşıbaşı İlçe Teşkilatını kurmak üzere Trabzon il başkanlığı Mümin Nuhoğlu’nu görevlendirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar