Kul sıkışmayınca Hızır yetişmezmiş

Halk arasında bahar mevsiminde aramızda dolaşıp ama göremediğimiz, bolluk ve sağlık dağıtan aksakallı, temiz yüzlü insana “Hızır“ denir. Hz.Hızır ile ilgili çok hikâye duymuşuzdur. Uğur, kısmet, mucize ve keramet sahibi Hz. Hızır’ın temiz kalpli ve Allah’a inanan insanlara uğradığı söylenir. Yani bir insan iyi ise, Hz.Hızır tarafından bolluk, bereket ve zenginlikle ödüllendirilebilir.

5 Mayıs gecesini 6 Mayıs’a bağlayan geceden başlayıp Kasım’a kadar devam eden dönem Hz.Hızır günleri, Hıdrellez’dir yani yaz mevsimidir.

Hz. Hızır’ın dokunduğu ve uğradığı yerlerin bereket ve feyiz vereceği inancı vardır. Hz.Hızır oturduğu yeri yeşillendiren ve hayat verendir.

Trabzon’un Şalpazarı ilçesinde 6 Mayıs’ta maya katılmadan yoğurt yapılır. İnanışa göre; Mayalama sıcaklığındaki sütün içerisine besmele ile bir tahta kaşık konur ve elde edilen maya yıl boyunca kullanılır. Bereket, bolluk ve hastalara derman getireceğine inanılır.

Rahmetli dedemden soğuk kış gecelerinde 6-7 yaşlarında sobanın başında hep Hz.Hızır hikayeleri dinlerdim. O zaman korkardım. Çünkü olağanüstü bir varlıktan bahsedilirdi. Ya benim de karşıma çıkarsa ne yaparım diye…

Hatta annemin bir Hz.Hızır hikâyesi vardır. Annemim çok zor bir gününde kapıya gelen bir aksakallı dedenin bazı istedikleri olmuş. Annem, “bugün yoğun bir gün” deyip para verip göndermiş dedeyi. Sonrasında düşündüğünde Hızır olabileceği ve araştırdığında apartmana tarif ettiği özelliklerde herhangi birinin girmemiş olması annemi hayal kırıklığına uğratmış. Annem maneviyatı zengin, inancını ve ibadetini iki katına çıkarıp yaşayanlardandır.  Hz.Hızır olduğuna inandığı o aksakallı dede annemin en içler acısı anısıdır. Gül yüzlü annem yaşamış olduğu bu olayda aksakallı dedenin istemiş olduğu takım elbiseyi vermemiş. Annem, yaşamış olduğu bu olayda, dünya telaşına kapıldığını, sonrasında istemiş olduğu bazı isteklerinin ise, bu olaydan dolayı negatif olduğu düşüncesini doğurmuştur. Çünkü sıkıntıda da olan ve yardıma muhtaç birini asla geri çevirmemek gerekir. Bizim inancımız, kapıya gelip yüzünü kızartan ve Allah rızası için elini uzatan kişinin, elinin boş çevrilmemesini öngörür.

Hz.Hızır ve Hz. Musa’nın Keyf suresinde (60-82. ayetler) başından geçenleri anlatan kıssadan hisseler vardır. Hz.Hızır’ın ilminden istifade etmek isteyen Hz.Musa, Hz.Hızır’la bir deniz yolculuğuna çıkar. Hz.Hızır, Hz.Musa’nın ümmetinden değildi. Orada yaşanılan olaylarda Hz.Hızır’ın karşısında birçok olayda Hz.Musa’nın dayanamadığı ve ilminin büyüklüğünü kabul edişini anlatır. İlim için denizleri aşan, uzak diyarlara gitmeyi göze alan bir peygamber ve bugün ilmi karanlığa gömmeye çalışan bir anlayış nasıl bir tezattır.

“Her geceni kadir bil”, gecenin kıymetini ve değerini bilmeyi anlatır.

“Her nefesi ahir bil”, aldığın nefesinin son nefes olabileceğini ve değerini bilmeyi anlatır.

“Her gördüğünü Hızır bil”, sözü ise insanlar arasında da Hızır gibi kolaylıklar sağlayan, hayat veren, mutluluk veren, bereket getiren insanların olduğunu işaret eder.

Çocuklarına Hızır ismi veren ailelerin çocuklarının Hz.Hızır gibi temiz, iyi niyetli, bereket ve bolluk dağıtan olmasını istemeleridir ismin altında yatan gerçek.

Hızır akıldır. Aklıyla ilmini birleştiren Hz.Hızır düşüncesini üretimle birleştirmiştir. Hem düşünmüş hem de üretmiştir. O yüzden de gittiği her yeri yeşillendirmiştir. Yeşil aynı zamanda Huzur veren olunca da işaret edilen Hz.Hızır olmuştur.

İnanışa göre vefatından sonra Hz.Hızır’ın ruhu insan şeklinde gözüküp iyilere, gariplere, ihtiyacı olanlara yardım edermiş.

6 Mayıs Hıdrellez. İslam dininde bu günün kutsal ya da dini bir anlamı yoktur. Fakat Anadolu’da baharın gelişi ve doğanın canlanması bir bayram havasında kutlanır. Hz.Hızır da yeşillendiren manasında olduğu için ve Hz.İlyas peygamberle bugün yani 6 Mayıs’ta yeryüzünde buluştukları için hıdrellez bayramı kutlanır.

Hıdrellezde güllerin dallarına olmasını dilediklerinizi yazıp ya da çizerek asarsınız. İnanışa göre bu dilek her neyse birkaç yıl içinde gerçekleşir. Bu dileklerin gerçekleşip gerçekleşmediğini ben bilmem ama bildiğim bir şey varsa bu günün bir bayram havasında ve coşkuyla kutlanmasıdır. Gerçi çocukluğumuzdan bugüne o kadar çok şey uzaklaştı ki, hıdrellez de artık anlamını, coşkusunu ve bayram sevincini yitirdi.

Tabiatın yeniden doğumunu anlatan ve birçok medeniyete bayram olmuş hıdrellez bugünlerde çok ihtiyacımız olan ruhumuzun aydınlanmasına da ışık olur umarım.

Dileğim iyi insanların sayılarının artıp ülkemizde ve dünyada aklın, ilmin ve iyiliğin hâkim olmasıdır.

 

  

 

 

    

 

 

  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum