Batı Karadeniz'in 'Efes'inde yeni bulgular

Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde sürdürülen kazılarda, 2000 yıllık olduğu değerlendirilen heykeller bulundu.

Kültür Sanat 24.09.2021, 10:15
Batı Karadeniz'in 'Efes'inde yeni bulgular

Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde sürdürülen kazılarda, 2000 yıllık olduğu değerlendirilen medusa, mask heykelleri ile groteks figürü ve antik tiyatronun sahne bölümünde bir tonoz bulundu.

Batı Karadeniz'in "Efes"i olarak anılan Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti kazı çalışmalarında özellikle tiyatro bölümünde yeni yapı ve bulgulara ulaşıldı. Bölgenin en eski yerleşim yeri olarak bilinen antik kentteki kazılar, Konuralp Müze Müdürlüğü Başkanlığı ve Düzce Belediyesi’nin desteğiyle yıl boyunca sürdürülüyor. Tarihi milattan önce 3. yüzyıla dayanan antik tiyatro, surlar, su kemerleri ve Roma Köprüsü gibi yapıların da yer aldığı bölgede, yeni yapı ve bulgular gün ışığına çıkıyor. Tiyatro bölümündeki kazılarda 2000 yıllık olduğu değerlendirilen medusa, mask heykelleri ile groteks figürü ve Antik Tiyatro'nun sahne bölümünde yeni bir tonoz bulundu.

"EFES, ASPENDOS GİBİ BİR TİYATRO"

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, bölgede tarihin gün yüzüne çıkmasının kendileri gibi arkeologları da heyecanlandırdığını söyledi. Çalışmaların hızla devam ettiğini ve önemli bulgulara rastlandığını anlatan Özlü, şöyle devam etti: "Son zamanlarda kazılarımızda yeni bulgular da ortaya çıktı. Konuralp Antik Tiyatro alanının Düzce için şöyle bir önemi var. Düzce'nin yeni kurulan bir il olduğunu ve tarihinin çok olmadığını düşünen vatandaşlarımız oluyor. Düzce bakıldığında Cumhuriyet, Osmanlı ve Roma zamanlarına ait tarihe sahip. Batı Karadeniz'in tek antik kenti Düzce'de bulunuyor. Buradaki kazılarda bulgulara bakıldığında çıkan tarih, Efes, Aspendos gibi bir tiyatro olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla bu da bize bölgenin tarihini anlatıyor. Burayı tanıtmak istiyoruz ve önümüzdeki ay da konserlere başlamayı düşünüyoruz tiyatroda. Buranın insanlara anlatılması bizim için çok önemli. Arkeologlarımız da çok gayretli bir şekilde çalışıyorlar."

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 24 Ekim 2021
İmsak 05:11
Güneş 06:36
Öğle 12:10
İkindi 15:06
Akşam 17:35
Yatsı 18:55