KUPA KAÇIRMAK!

Süper kupa finalindeki saçmalık şuydu. Bu müsabakayı oynamayı hak eden futbolcular takımlarından gitmişler. Ve bir yıl sonra ligin yarısında oynanıyor.

Geçen yıl iktidarın açık desteğiyle şampiyon ilan edilen Başakşehir bu yıl Süper ligde diplerde sürünüyor. En önemli futbolcularını satmış Trabzonspor ise şampiyonluk yarışında var olmak için uğraşıyor. Ve Süper kupa finali Türkiye’nin en Sovyetik kötü bir stadyumunda romantik bir kar yağışı altında oynanıyor.

Trabzonspor’da Abdülkadir Ömür’ün sakatlığına bağlı olarak hücum anlayışı Berat’ın pas trafiğiyle daha farklı bir hüviyete bürünmüştü. Onun dışında Trabzonspor’daki oyun anlayışı klasikti. Başakşehir ise kadrosunu yeni transferlerle tahkim etmiş ve Süper kupa finalinde iddialı görünüyordu.

Süperlig’de hakemler penaltıların çoğunu esastan değil VAR sistemiyle şekilden çalıyorlardı. Bu durumda Ekuban’ın vuruşunda Başakşehirdefansında ele çarpan topta el açılmıştı. Ama Yaşar Kemal Uğurlu penaltı noktasını göstermedi.

Müsabakanın genelinde oyunu domine eden ve rakibine göre daha fazla gol pozisyonlarına giren taraf Trabzonspor’du. Bordo mavili ekip ilk yarıda Nwakaeme’nin uzaktan şutlarıyla ve Djaniny’in defansın arkasına sızma hamleleriyle etkili olamaya çalıştı. Abdulkadir Parmak’ın sakatlanıp yerini LewisBaker’a bırakması Abdullah Avcı’nın hesaplarını bir kez daha değiştirdi.

İkinci yarıda bu pozisyonların birinde defanstan seken topu Djaniny kafayla tamamladı ve Trabzonspor’u 1-0 öne geçirdi. Bu gol Başakşehir’i kamçıladı ve Trakya Baykuşları daha iştahlı oynamaya başladılar.

Sonrasında Edgar İe’nin yüzünü toptan kollamak için gösterdiği reflekse hakem Yaşar Kemal Uğurlu penaltı çaldı ve müsabakada skor 1-1’e geldi. Ama sahada gelişen aksiyonlar Trabzonspor’un oyununu kutsadı ve Başakşehir’deEpureanu ikinci sarı karttan oyundan ihraç edildi. Ardından ani gelişen bir Trabzonspor ataşında Ekuban’ın enfes dokunuşuyla Trabzonspor adına galibiyet golü geldi.

Başakşehir kulübesi bu golün öncesinde faul olduğu gerekçesiyle çarşıyı karıştırdılar. Çünkü Trakya Baykuşları sarayın takımıydı ve saraydan kupa kaçırmak zordu.

Olaylar müsabakanın 87. dakikasında çıkmasına rağmen hakem müsabakaya 13 dakika daha ilave etti. Bundan maksat sarayın hüzünlü çocuklarını kar yağışlı bir İstanbul akşamında teselli etmekti.

Trabzonspor sahip olduğu futbol standardıyla oyundaki zırıltılı süreyi eritmesini ve Süper kupa denilen şekli bozuk metali kazanmayı başardı. Belki biraz maceralı ve gerilimli oldu saraydan Süper kupayı kaçırmak ama güzel oldu.

Başta Abdullah Avcı olmak üzere Trabzonsporlu futbolcuları tebrik etmek gerekiyor. Trakya Baykuşları üzülmesinler. Sarayda yeterince kupa, pahalı porselen, altın ve gümüş madalyonlar mevcuttur.

Önceki ve Sonraki Yazılar