KUPADA İŞLEM TAMAM! 

   Trabzonspor Süperligte olgunlukla taşıdığı liderliğini Ziraat Türkiye kupasında finale kalarak pekiştirmeyi hedefliyordu. Aslında Trabzon'daki ilk müsabakada fişi çekip işi bitirmiş olması gerekirdi. Ama futbol sahada diktatörlük kaldırmayan bir oyun. 
Fenerbahçe aşısından bakıldığında ise durum pek iç açıcı görünmüyordu. O kadar ki, hayalet pandemi dolayısıyla Kadıköy'de seyircisiz oynanan müsabakada rakibi ürkütür umuduyla tribünlere bolca bostan korkuluğu gibi taraftar posteri astılar. 
Müsabakanın başında Fenerbahçe'nin Trabzonspor'a gücü yetmeyince kaptırdıkları toplar sonrasında bolca faul yaptılar. Fenerbahçe'nin oyunda belli bir futbol öngörüsü yoktu. Organizasyonları bölük pörçüktü. Buna karşın Trabzonspor çoğalarak hücuma çıktığında daha kompakt bir görüntü verdi. 
Fenerbahçe'nin diğer bir kronik problemi ise futbolun asli unsurlarını kovalamak yerine sahip olduğu problemli futbolcu figürleriyle sürekli geriliyor olmaları. Nitekim bu gerginliklerin birinde hakem Cüneyt Çakır Fenerbahçe yedek kulübesinden Emre Belözoğlu'nu staddan attı. 
Müsabaka seyircisiz, havadaki bağıl nem oranı yüksek, karşılıklı aksiyonlar üç aylık aradan sonra hâlâ futbola dönülemediğinin göstergesi. Ama bu yavanlığı Sörloth'un altın dokunuşu biraz olsun tatlandırdı. Müsabakanın hakemi Cüneyt Çakır'ın gözü önünde Dirar Sörloth'u ceza sahasının köşesinde indirdi. Ama mental rezervasyonu şeytan dolu hakemler bunu vakıadan saymadı. Oysa pozisyon şekilden de esastan da net penaltıydı. 
Yalnız Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü uyruk olarak Türk ama görüntü olarak Brezilyalı gibi. Fenerbahçe Brezilyalı topçusu Rodrigez ile soldan tırmaladığı atakların birinde Deniz Türünç ile beraberliği buldu. 
Fenerbahçe müsabakanın ikinci yarısında arayışlarını sürdürüyormuş gibi bir görüntü verdi. Galiba teknik ekibi de Backembauer'den skype bağlantısı kurup taktik alıyorlardı. Oyundaki en etkili topçuları Deniz Türünç'ü dışarı alınca sarı lacivertliler statü gereği turunçgilleştiler sahada. Trabzonspor için bir ara problem Ekuban'ın topu ayağında tutmasıydı. Ama soldan taşıdığı topla Sörloth'a gol servisi yapmayı başardı. Ndiaye'ye özel bir parantez açmalı. Çok çalıştı, işini ciddiye alıyor. Cüneyt Çakır'ın tenhalardaki uyduruk frikikleri Fenerbahçe'nin kupadan elenmesine yetmedi. 
Aslında üzerinde çok fazla şey söylenecek bir müsabaka değildi. Trabzonspor modern futbolun gerçeklerine sadık kalarak Fenerbahçe'yi kupadan eleyerek finale kalmayı başardı. Hikâyenin özeti bu. Zaten Süperligte ve kupadaki istatistikler Trabzonspor'un Türk futbolundaki haklı üstünlüğünü haykırıyor. İşin tuhaf tarafı Trabzonspor'u hakemlerin kasti düdükleri bile durdurmaya yetmiyor. 
Bir parantez de Trabzonspor'un kalecisi Uğurcan için. Trabzonspor Uğurcan'a futbolla sırnaşman için yeterince fırsatı veriyor. Ama bir Premier Lig, bir Bundesliga bir Seri A ona bu fırsatı vermez. Daha soğuk, daha seri, daha gerçekçi, daha mekanik bir moda geçmesi şart. Biraz büyü artık şampiyon

 

Önceki ve Sonraki Yazılar