Kurtulmuş Başbakanlık trenini kaçırdı!

Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı bitti, kazanan ve kaybedenler belli oldu. Şimdi gözler iktidar ve muhalefet partilerinde yaşanacak değişikliklere çevrildi.

Seçimden sonra ortalık o kadar toz duman ki, iktidar kazandığı zaferini, muhalefet de neden kaybettiğini anlamadan, içten içe kaynamaya başladı!

Şu sıralarda muhalefetten çok AKP’de Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’dan boşalacak Genel Başkanlığa kimin geleceği konuşuluyor.

Daha doğrusu,  kimin “emanetçi” olarak başbakanlık koltuğuna oturacağı merak ediliyor!

Cumhurbaşkanlık görevini Recep Tayyip Erdoğan’a devretmeye hazırlanan ve daha önce  “siyasette olmayı düşünmüyorum” diyen Abdullah Gül’ün son açıklamasında “ Partime döneceğim” çıkışı AKP’de kafaları fena halde menevişlendirdi!

Başbakan Danışmanlarının müdanasız söylemlerinin yanında, AKP’li vekiller de  “bizde kavga olmaz” deseler de görüntüye gelen fotoğraf hiç de öyle görüntü vermiyor!

Partide liderden çok, “emanetçi” arandığı gerçeği çalkalanıyor. Medyada yazılan çizilenlerin başında Binali Yıldırım, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan ve zaman, zaman  “ Benim bir özgül ağırlığım var” diyen  Bülent Arınç’ın ismi dercediliyor! Ama bu adayların içinde sonradan milletvekili olan “Komşularla sıfır sorun” sloganıyla Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Ahmet Davutoğlu isimleri zikredilen rakiplerinden iki adım önde.

Başbakanlık için adı geçen adayların içinde gündeme gelmeyen  1 Kasım 2010 tarihinde kurduğu  HAS Partiyi, 22 Eylül 2012’de kapatılarak iktidar olma trenini ve başbakanlık koltuğunu kaçıran, hiç kuşku yok ki Numan Kurtulmuş oldu… AKP’de bu gün Ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcısı olan ve başbakanlık için adı konuşulmayan  Numan Kurtulmuş’un, Erdoğan’dan sonra yaşanan “eskilerle”  ve “yeni yetmelerin” çekişmelerini görünce, partisini kapatarak nasıl bir hata yaptığını geç de olsa anladığı muhakkak!

Başkan Erdoğan, Numan Kurtulmuş’u AKP safına katmakla, ileride kendisine ve aynı zamanda partisi için “risk”  ve rakip olacak bir oluşumu toptan ortadan kaldırarak büyük avantaj elde etti.

AKP’ye iktidar yolunda tehlikeli olacağını anlayan ve siyaseti iyi okuyan Başbakan Erdoğan bu günlere gelmek için işini sağlama bağladı. En büyük rakibini kendi bünyesine alarak eritti.

***

Şuan oluşan siyasi atmosferde Çankaya’ya çıkan Erdoğan’ın başında bulunmadığı bir genel seçimde AKP’yi, zorlayacak tek siyasi oluşum hiç kuşku yok ki Numan Kurtulmuş’un liderliğini yaptığı HAS Parti olacaktı. 

Neden derseniz…

Bu gün AKP’nin içinde bulunan ve beklentilerine cevap bulamayan büyük bir kesimin, Numan Kurtulmuş’un başında bulunduğu HAS Partiye sıcak baktığı gerçeğini sığır sultan bile biliyor!

***

Şimdi akla gelen ve sorulması gereken sorular şunlar… 

Birincisi, Cumhurbaşkanı olan R.T. Erdoğan, 2002’de yola çıktığı arkadaşlarını es geçip, sonradan partiye katılan Ahmet  Davutoğlu’nu işaret ederse “Özgül ağırlığım var diyenlerin” tepkisi ne olur?

İkincisi, Erdoğan’ın bu gün kedisinin Çankaya Köşkü’ne çıkmasında kurduğu partisini kapatarak, AKP’nin önünü açan Numan Kurtulmuş’u ahde vefa borcunu ödemek için, partililere ters köşe yapar mı?Orasınışimdiden kestirmek zor!

Yaparsa şaşmamak gerek!

Diyeceksiniz ki efendim bunlar hikaye, kanmasalardı. Yerden göğe kadar haklısınız…

Atı alan Üsküdar’ı geçti ve çoktan Çankaya’ya kuruldu.

Eee, kendi düşen ağlamıyor ama ne fırsatlar kaçıyor!

 

CHP ve MHP’ye yeni bir yüz gerek

Gelelim muhalefet cephesine…

Kim ne derse desin şu anki atmosferden en çok CHP ve MHP’de kazan kaynıyor!

CHP’de kılıçlar çekildi.

Kurultay kapıda.

MHP’de de yeni bir lider lazım sözleri, bu günlerde yüksek perden seslendiriliyor! 

Her iki partinin tabanından, tavanda bulunan liderlere ve yöneticilere “sizin ile olmuyor mesajları” çınlıyor!

Girdikleri her seçimde sandıktan bekleneni alamayan CHP ve MHP’de sadece genel başkanların ve parti meçlisindekilerin istifa etmesi ile işlerin yoluna gireceği sanılıyorsa yanılıyorlar.

Bu gün ana muhalefette bulunan CHP’de ve MHP’de de tüm teşkilatları yeniden gözden geçirilmeli!

Bana göre muhalefet partilerini en büyük eksikliği, tabanın sesine kulak vermemesi ve hakim olamaması. Bu da son seçimde ve Trabzon’daki sandıklardan çıkan netice ile kendini  gösterdi.

AKP hemen hemen yerel seçimde aldığı oyunun üzerine az da olsa koyarken, CHP ve MHP oylarında azalma olduğunu gerçeği ile karşı karşıya.  

Bu saatten sonra CHP’de yapılacak kurultayda şuan ki mevcut kadrolardan değil İNCE, kalın da gelse yaraya merhem olmaz! 

Tek seçenek partide ve tabanda heyecan getirecek kitleri etkileyecek, yeni sözler söyleyecek lider gerekli.

MHP için de aynı durum geçerli.

Partiyi ayağa kaldıracak yeni bir yüz bulunmadıktan sonra, yapılacak AYDINlatmanın hiçbir faydası olmaz.  

Çünkü, insanlar yıllardır aynı sözler duymaktan ve aynı yüzleri görmekten bıktı!

Şimdi veda zamanı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.