Kurtuluşun 101. yılında Trabzon!

   Ankara’daki Trabzon Kültür ve Dayanışma Derneği ve Trabzon Vakfı her yıl geleneksel olarak Trabzon’un Rus işgalinden kurtuluşunu birkaç gün süren etkinlikle kutlar. Etkinliklerin finalinde de balo düzenlenir.

kurtulusxunun.jpgTrabzon’un Rus işgalinden kurtuluşunun 101. Yıldönümünde de Trabzon Vakfı, 21-26 Şubat tarihleri arasında bir etkinlik düzenledi. Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenecek etkinlikte panel ve söyleşiler, belgesel gösterimler, konserler, imza günleri, resim, heykel, fotoğraf, karikatür sergileri, horon, el sanatları yer alacak.
Trabzon Vakfı, Ankara’da yaşayan tüm Trabzonluları etkinliğe davet etti.
Trabzon Vakfı’nın etkinlik programını sosyal medyada gördük. Ankara’daki Trabzon Vakfı, belirli bir görüşün ve kişilerin kontrolü altında. Etkinlikteki faaliyetlere hemen her yıl aynı isimler davet edilir. Vakıf yönetimine göre, Trabzon’u en iyi bilen isimler Ruşen Hoca veya Bekir Gerçek veya Mehmet Ali Yardımoğlu vs. Bu isimlerin her biri elbette bir değerdir. Ancak, Vakıf yönetimi hiç değilse Trabzon’da yaşayan, Trabzon’un dünü bugününü oraya davet edilenlerden daha iyi bilenleri de davet etmeliydi.
Bir ikincisi, Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen etkinliğin son gününde Veysel Usta da konuşmasaydı, etkinliğin ne için yapıldığı belli olmayacaktı... Ki, o bölümde öylesine geçiştirildi.

Beşikdüzü savaşları!

besikduzunde-(2).jpgTrabzon’da en fazla eleştirilen belediye başkanlarından biri Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu’dur. Bıçakçıoğlu eleştirilerin tavan yaptığı bir dönemde kendisini ‘Kasabanın şerifi’ bile ilan etmişti!
Bıçakçıoğlu’na yöneltilen eleştirilerin başında imar değişiklikleri, mülk alımı ve satımı gelir. Başkan Bıçakçıoğlu, bu tür icraatında Beşikdüzü’ne yatırımı ön planda tutar. İmar değişiklikleri ve mülk satımı ile ilgili olarak onlarca dava açılır. 
Beşikdüzü’nün en güzel mekanlarından biri sahildeki Dilektaşı plajı ve tesisleridir. İşte bu plajın önünü önceki gece belediye iki kamyon çöp boşaltır. İşletmeci, bu işten haklı olarak Beşikdüzü Belediyesini sorumlu tutar. İşletmeci, ‘Kasım 2019’a kadar sözleşmemiz olmasına rağmen. Belediye burayı boşaltmamızı istiyor’ dedi.
Beşikdüzü’nde diğer yandan parkların, bahçelerin Arap yatırımcılara satılma işi, imar değişiklikleri var.
İlçe sakinleri gerçekten çok tepkili. Başkan Bıçakçıoğlu, aslında bütün bu eleştiri ve suçlamalara karşı bir basın toplantısı yapmalı ve her şeyi açık ve net olarak anlatmalı.

 Çay ocakları ve kafeler oy deposu!

cay-ocaklari.jpgTrabzon’un tüm ilçelerinde yüzlerce çay ocağı ve kafe var. Çay ocaklarının müdavimleri ağırlıklı olarak işsiz gençler, kafelerinki ise öğrenciler. Bu iki mekanda takılanlar genelde 18 ile 35 yaş arasındaki erkek ve kadınlar. 
Muhalefet partilerinin belediye başkan adayları, bu mekanları boş bırakmıyor. Bu mekanlardan oturanlardan oy istiyorlar. Muhalefet adayları bu mekanlara gittiklerinde ilgi de görüyorlar. 31 Mart’taki seçimde bize öyle geliyor ki çay ocakları ve kafelerin müdavimleri az da olsa etkili olacaklar.

Atakan Hocanın bombaları!

atakan-001.jpgİYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Prof.Dr. Atakan Aksoy’un ekonomik nedenlerden ötürü kampanyası oldukça sade. Ancak, Atakan Hoca’nın vaatleri ise müthiş. Prof. Dr. Aksoy, belediye başkanı seçilirse lise ve üniversite öğrencilerinin belediye otobüslerinden ücretsiz yararlanacaklarını söylüyor. Atakan Hoca’nın vaatleri arasında geliri olmayan ailelere ayda bir kumanya yardımı, su parasını yüzde elli indirme, her mahalleye kreş ve ana okulu, her ilçeye ücretsiz otopark da var. Hocanın bir başka vaadi de 5 bin kişiye iş sözü… Atakan Hoca, vaatlerini ve bu vaatleri nasıl gerçekleştireceğini önümüzdeki günlerde açıklayacakmış.

Zorluoğlu’na  sevgi seli!

zorluoglu-023.jpgAK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı önceki gün Trabzon’un doğu ilçelerinde idi. Hayrat’ta vatandaşlarla görüşen Murat Zorluoğlu, ‘Trabzon’da hedefimiz 19’da 19’dur’ dedi. 
Cumhur İttifakı olarak bir önceki seçimde Trabzon’da açık ara seçimi kazandıklarını belirten Zorluoğlu, ‘Bu seçimde daha yüksek oy alacağımızı düşünüyorum’ diye konuştu. 
Hayrat’ta 1996-97 yıllarında vekil kaymakamlık yaptığını kaydeden Zorluoğlu’na milletvekili Bahar Ayvazoğlu da eşlik etti. Zorluoğlu’na gittiği her ilçede vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor.

Saadet Partisi atağa kalktı!

saadet-001.jpgSaadet Partisi Trabzon’un tüm ilçelerinde atağa kalktı. Her ilçede belediye başkan adayı çıkaran Saadet Partisi’nin Büyükşehir belediye Başkan aday ise İYİ Parti’nin kurucu il başkanı Hasan Saka oldu. Genel seçimlere de iddialı giren ancak beklediği sonucu alamayan Saadet Partisi’nin yerel seçimde nasıl sonuç alacağı merak edilir oldu. SP eski yöneticilerinden bir isim, ‘Bizim seçmen, seçim öncesi bizimle birlikte seçim günü ise farklı oy kullanıyor. Bu yerel seçimde ise Saadet seçmeni Saadetli adaylara oy verecek. Hatta diğer partilerin seçmeni de Saadeti tercih edecek’ dedi.

***************

Türkiye’nin ciddi bir sistemi olmadığından Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Rusların atıl durumda kalan eğitimli insan kaynağını akademide, mühendislikte, kültür ve sanatta değerlendirmeyi akıl edemedik. Daha doğrusu Türkiye’deki lokal ideolojik yapı bu türden bir şeyi akıl edecek çapta değildi. Türkler Sovyetlerin kapitalist dünya karşısında arayışta olan insan kaynağına istismarcı gözüyle baktı. Aslında 90’lı yıllarda yaşanan o süreç biraz dikkatle analiz edildiğinde bugün Türkiye’de politikada siyasal İslamcıların eliyle yaşanan siyasi istismara bazı yönleriyle ışık tutulabilir. Yani dün Kemalistlerin patronluğundaki Türkiye’de dağılan Sovyetler Birliğinin boşta kalmış insan kaynağının başına gelenlerin bir benzeri siyasal İslamcıların patronluğundaki Türkiye’nin başına geliyor, denilebilir. Belki burada paradoks gibi görünen şey iç savaştan kaçan Suriyelilerin Türk ekonomisinin işgücüne nasıl bu denli intibak edebildiğidir. Bundaki en önemli unsur ise AKP iktidarının kendisine siyasal istikbal vadeden tebaasına sağladığı bir tür imtiyaz ve Suriyelilerin de ucuz işgücü olarak Ruslar gibi istismar ediyor olmasıdır. 
(Metin Kondel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar