KURULACAK VOLEYBOL TAKIMINA HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIM

KURULACAK VOLEYBOL TAKIMINA HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIM

Beşikdüzüspor’da voleybol ve futbol oynayan, her iki takımda da kaptanlık yapan Ali Kahyaoğlu:

   Beşikdüzüspor’un efsane futbol ve voleybol oyuncularından Ali Kahyaoğlu ile Beşikdüzüspor’da geçirdiği günleri ve Beşikdüzüspor’un geleceğini konuştuk. Kahyaoğlu bizi kırmadı ve değerli zamanını bize ayırdı. Öncelikle bir büyüğümüz olarak kendisine gazetemiz adına teşekkür ediyoruz. 
  Beşikdüzü Doğu Gözaçan Parkı’nda çaylarımızı yudumlarken biz sorduk o cevapladı. O günleri anlatırken duygu yüklü anlar yaşadı. Adeta 55 yıl öncesine gitti.  
SARAÇ-Önce sizi tanıyarak sohbetimize başlamak istiyorum. Ali Kahyaoğlu kimdir? 
KAHYAOĞLU-1946 yılında Beşikdüzü’nde doğdum. İlk ve ortaokulu Beşikdüzü’nde okudum. Beşikdüzü Öğretmen Okulu’ndan 1966 yılında öğretmen olarak mezun oldum. Göreve Ordu Ulubey ilçesinde başladım. Daha sonra atandığım Beşikdüzü Takazlı köyünde 23 yıl görev yaptıktan sonra 1992 yılında emekli oldum. Evli ve 3 çocuk babasıyım.
SARAÇ-Spora nasıl başladınız?
KAHYAOĞLU-Ortaokulda okurken sporu çok sevdiğimden dolayı hem futbol, hem de voleybol 
SARAÇ-İlk lisansını ne zaman çıkardın?
KAHYAOĞLU-Ortaokuldan sonra Beşikdüzü Öğretmen Okulu’na girdim. İlk lisansımı  1962-1963 yılında Beşikdüzüspor’da futbolcu olarak çıkardım. 1963-1964 yıllarında da Öğretmen Okulu’na beden eğitimi öğretmeni Şinasi Öz tarafından lisansım çıkartılarak o yıl kurulan  Beşikdüzüspor voleybol takımına alındım. 
SARAÇ-Beşikdüzüspor olarak voleybolda başarılarınız var mı?
KAHYAOĞLU-Voleybolda yeni olmamıza rağmen Trabzon’da uzun yıllar şampiyon olduk. Defalarca Türkiye’de gruplara katıldık. Defalarca Sivas’a, Erzurum’a guruplara gittik. Gruplarda başarılı maçlar çıkardık. 
SARAÇ-Siz aynı zamanda okul takımında da oynuyordunuz. Okul olarak hiçbir yarışmaya katılmadınız mı?
KAHYAOĞLU-Şimdi ondan bahsedecektim. Şinasi hocamız vasıtasıyla voleybolumuzu daha da geliştirdik ve1965-1966 yıllarında  hiçbir Anadolu takımının katılmadığı liselerarası voleybol şampiyonasına Bursa’ya gittik. Bursa’da zamanın en büyük liseleriyle beraber maçlar oynadık. Onlar hep milli takımdan gelen voleybolculardı. Onlar karşısında başarılı olamadık. Çünkü biz maçlara toprak sahada hazırlanırdık. Spor salonumuz yoktu. Hocamız bizi arada Trabzon’a götürür oradaki salonda antrenman yaptırırdı. Çünkü gideceğimiz yerde salonda oynayacaktık. Salona alışmamız gerekiyordu. Bizim başarıdan çok bu turnuvaya  katılmamız önemliydi. Bursa gibi bir yerde Beşikdüzü’nü temsil ettik. Amacımız da oydu. Orada güzel anılar yaşadık. İlk defa teleferiğe orada binerek Uludağ’a çıktık. Daha sonra takım halinde Akçaabat Sebatspor’a transfer olduk. Orada da iki yıl voleybol oynadık. Ben daha sonra tekrar Beşikdüzüspor’a döndüm. 
SARAÇ-Sen döndüğünde Beşikdüzüspor voleybol takımının durumu nasıldı?
KAHYAOĞLU- Şinasi hoca gittikten sonra voleybol işi aksadı. Daha sonra toparlandık tekrar takım kurduk Trabzon’da şampiyonluklar kazandık. Fakat bu kez gruplara gitme hakkımız olmasına rağmen bizi göndermediler. 
ali-kahyaoglu2-002.jpgSARAÇ-Şuan Beşikdüzü’nde voleybolu nasıl görüyorsunuz?
KAHYAOĞLU- Eskiden bütün okullarımızda voleybol takımları vardı. Şimdi salonlar var voleybol oynayan okul yok. Bu konuda beden hocalarına büyük görev düşüyor. Ancak ben onları bu konularda çok yetersiz buluyorum. Bu kadar okulun olduğu bir yerde nasıl olur da voleybol takımları kurulmaz, voleybol turnuvaları düzenlenmez. İdarecilerimiz de bu konuda duyarsız. 
SARAÇ-Özellikle çok sevdiğiniz voleybolu öğretmen olunca nasıl sürdürdünüz? 
KAHYAOĞLU-Sürdüremedim. Öğretmen olunca takım düzeyinde spor yapmaktan uzak kaldık. Şuan Beşikdüzü’nde lisanslı en eski futbolcunun ben olduğumu tahmin ediyorum. Ben 65 yaşına kadar özellikle voleybola büyük hizmet ettim. Arkadaşlarla birlikte voleybol turnuvaları düzenledik. Sezgin Sağlam arkadaşımızla birlikte biz burada ilçelerarası voleybol turnuvası düzenledik. Zaman içerisinde millet bu işten biraz uzaklaşınca bu kez kendi aramızda voleybolu sürdürdük. 65 yaşına kadar spor yaptım. Şuan sadece seyirci olarak sporun içindeyim. Zaten hayatım sporun içinde geçti. Televizyonlarda sporun dışında bir şey izlemem.
SARAÇ-Beşikdüzü’nde voleybolun sevilmesi için bir çabanız oldu mu?
KAHYAOĞLU- Beşikdüzü’nde voleybolu sevdirmek ve yaşatmak için çok uğraş verdik ama başarılı olamadık. Bir türlü voleybolu sevdiremedik.  Onun için burda kurumlararası, ilçelerarası voleybol turnuvaları yaptık. Buna rağmen ilçede bir kıpırdama olmadı.
SARAÇ-Beşikdüzü’nde voleybolu sevdirmek için neler yapılabilir?
KAHYAOĞLU-Beşikdüzüspor Kulübü bünyesinde bir voleybol takımı kurulabilir. Neden olmasın. Bu potansiyel Beşikdüzü’nde var. Yeterki ilgilenilsin. Bakın ben voleybol oynarken Beşikdüzü’nden sonra lisanslı voleybolcular bir tek Tokat’ta vardı. Tokat birinci ligde oynuyor bizim ise hala kulübümüz yok. Eğer Beşikdüzü’nde voleybola el atılırsa ben bu işe seve seve katılırım. Destekte olurum, yönetim bazında görevde alırım. Mesela bir Ali Fikri Cinel var. Voleybolu çok seven birisi ancak çok tembel. Eğer bu arkadaşımızı harekete geçirsek bunun burada başaramayacağı bir iş yok. Takımı ortaokul öğrencilerinden kuracaksın. Öyle 3 senede 5 senede olacak bir iş değil bu iş.  Başarı sabır gerektiren bir iş.  Beşikdüzü hem futbolda hem de voleybolda Trabzon’un bu işe en yatkın ilçesi. Mesela Gökhan hoca açtığı bir okulda çocukları eğitiyor, yetiştiriyor. Yetişir yetişmez o ayrı konu. Yılda bir iki genç yetişse de başarıdır. Kendisini bu konuda tebrik ediyorum. Gerçi konumuz dışı ama Trabzonspor bütün ilçeleri kendi bünyesine almalı. Her sene bütün ilçelerden iki oyuncu çıkarsa ( A.Kadir Ömür gibi, A.Kadir Parmak gibi )bunların fazla fazla masraflarını çıkarır
SARAÇ-Siz aynı zamanda futbolda oynadınız. Biraz da futboldan bahsetmek ister misin?
KAHYAOĞLU-Futbola da Beşikdüzüspor’da  başladım. Beşikdüzüspor’un uzun dönem kaptanlığını yaptım. Aynı zamanda voleybol takımının da kaptanıydım. 65 yıl sporun bizzat içinde oldum. Şuan 73 yaşındayım. Yine dediğim gibi bir görev düşerse yapmaya hazırım. Benim bütün söyleyeceklerim bunlar. Bizleri hatırlayıp  röportaj yapma isteğinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Kuzey Ekspres gazetesine hayatında başarılar diliyorum. 
SARAÇ--Biz de sizlere teşekkür ediyoruz. Sağlıklı, mutlu daha nice yıllar diliyoruz.
 
 
ROPÖRTAJ: Ahmet SARAÇ
 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.