Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri!

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri!

Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinde, ‘Kutlu Doğum Haftası’ ile ilgili şu bilgiler yer alıyor;

‘Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, yüzyıllar önce bir ilim ve kültür bayramı şeklinde kutlanan mevlid geleneğini canlandırmayı amaçlamış, bu düşünce ile de Peygamberimizin doğum gününü içine alan haftayı, “Kutlu Doğum Haftası” olarak ilan etmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1989 yılından itibaren Peygamber Efendimizin doğum yıldönümleri, her yıl “Kutlu Doğum Haftası” adıyla ilmi ve kültürel etkinliklerle kutlanmaktadır.

Kutlamaların 20’cisi bu yıl 14-20 Nisan 2008 tarihleri arasında Türkiye genelinde konferans, panel ve diğer sosyal-kültürel faaliyetlerle icra edilecektir.’

Trabzon Zorlu Grand Otel’de dün sabah saatlerinde başlayan öğleden sonra ise Ortahisar’da devam eden etkinliklere Devlet Bakanı Mustafa Sait Yazıcıoğlu, Bayındırlık ve İskan Bakın Faruk Özak, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, Bakanlık ve Diyanet görevlileri, bölgedeki il, ilçe, köy, mahalle camilerinin imamları, müezzinleri, eşleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Zorlu Grand Otel’in Maraş Caddesi altındaki büyük salonu tıka basa dolu. Salonun batı tarafındaki kürsüde günün önem ve anlamını belirten konuşmalar yapılıyor. Salonda adım atacak yer yok. Salonun ön tarafında erkekler, arkalara doğru ise bayanlar yer alıyordu. Koridorlar da dolu idi. Kalabalık nedeniyle otele gelenlerin büyük çoğunluğu alt kata iniyor ve geri dönüyor.

Salon girişinde takım elbiseli, kravatlı delikanlılar, müftülük ve Diyanet İşleri görevlileri gelenlere karanfil, lale ve Hz. Muhammet’in hayatını anlatan kitap veriyorlar.

Salondaki izdiham nedeniyle konuşmaları dinleyemedik.

Trabzon’daki etkinliklere epey para harcandığını öğrendik. Ankara, İstanbul ve Türkiye’nin dört bir yanından davet edilen din adamları, din bilginlerinin masrafları karşılanmış.

Diyanet Vakfı’nın yanı sıra Trabzon İl Özel İdaresi de etkinlikler için 100 bin YTL (Yüz milyar lira) katkıda bulunmuş.

 

‘Devrimci Başkan!’

AKP Milletvekili Mustafa Cumur, yerel seçimlerde Trabzon’da devrimci bir başkan adayı çıkartacaklarını söylemiş.

Mustafa bey, başkan profili çizerken Orhan Karakullukçu örneğini vermiş!

AKP ve devrimci başkan! Mustafa Cumur, Trabzon Belediyesini mutlaka kazanacaklarını belirtmiş.

Trabzon’da belediye başkanlığı profili çizenlerin büyük çoğunluğu ne hikmetse, hep Orhan Karakullukçu’yu örnek gösterir. ‘Orhan bey, öyle idi, böyle idi, başarılıydı’ derler.

İyi güzel de, bu Orhan bey, bu memlekette iki seçim kaybetti. Bugün Orhan beyi yere göğe sığdıramayanlar kendisine neden oy vermedi? Başkanlık, yıkmakla yapmakla olmuyor. Vatandaşı kucaklayacaksın ve yanında olacaksın. Gönlünü feth edeceksin.

Mustafa beyin işaret ettiği ‘devrimci’ belediye başkan adayı muhtemelen Ankara’dan gelecek.

Ayrıca, ‘devrimci’ diye tanımlanan adayın devrimcilikle mevrimcilikle uzaktan yakından ilgisi yok. Namazında, niyazında üst düzey bir bürokrat!

AKP Trabzon teşkilatında aslında geçmişte ‘devrimciler’in saflarında yer almış çok sayıda arkadaşımız var. Trabzon belediye başkan adaylığı için Ankara’dan aday getirmeye de gerek yok.

Zaten Ankara’dan gelen adayı, Trabzon teşkilatı içine sindirmez.

Mustafa bey, aslında Trabzon belediyesini değil de Akçaabat belediyesini gündemine alsa daha isabetli iş yapmış olur.

Mustafa beyin, genel seçimlerde tulum çıkardığı seçim bölgesinde belediye başkanlığı muhalefet partilerinden birinin.

Bu arada bize gelen bir başka duyuma göre, AKP’nin önde gelen bazı isimleri,  Trabzon belediye başkanlığı için Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen’i de adaylar arasına almışlar.

Yerel seçimlere 11 ay kaldı. AKP’nin seçimlere girip giremeyeceği belli değil. Seçimlere kadar parti kapanır mı kapanmaz mı? Bilinmiyor. Gönlümüz ve isteğimiz kapanmamasından yana.

AKP’li vekil arkadaşlar, yerel seçimleri değil de tüccarı, esnafı, köylüyü, emekliyi, memuru, işçiyi düşünseler daha isabetli iş yapmış olurlar.

Mustafa Hoca, siz herhalde çarşı pazara hiç uğramıyorsunuz.

Partili askerlerin dışında vatandaşla görüşmüyorsunuz.

Ekonomik tablo bu şekilde devam ederse, Trabzon için ‘devrimci’ değil ‘ultra devrimci’ aday gösterseniz ne yazar!

 

Azerbaycan’a hava köprüsü!

Trabzon’dan birkaç yıl öncesine kadar Azerbaycan’a, Rusya’ya uçak seferleri yapılıyordu.

Daha sonraları, bu seferler iptal edilmişti.

Kıyı Tur Genel Müdürü Hasan Tahsin Coşkun, Trabzon ile Bakü arasında haftada bir gün karşılıklı olarak uçak seferi başlattıklarını söyledi. Hasan Tahsin, seferlerin her hafta Salı günü gerçekleştirileceğini belirtti.

Trabzon-Bakü arasında 317 bin YTL’ye yolcu taşıyacaklarını bildiren Coşkun, gidiş- geliş biletlerde indirim yapılacağını kaydetti.

Trabzon’dan Azerbaycan’a hava köprüsü kurulması sevindirici bir gelişme.

Kıyı- Tur’u ve çalışanlarını kutluyor, hayırlı uçuşlar diliyoruz.

Ali Savaş’a geçmiş olsun!

 

Karadeniz Gazetesi Yayın danışmanı, Trabzon İl Genel Meclisi Basın ve Halkla İlişkiler sorumlusu Ali Savaş’a nazar değdi.

Ali, birkaç gün önce KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne gitmiş. Rutin sağlık kontrolü yaptırırken küçük bir arıza tespit edilmiş.

Ali’nin aslında arızası falan yok. Maşallah turp gibi! Doktorlar, birkaç gün müşahede altında tutalım, demişler. O da iki gün hastanede yatmış. Cumartesi ve Pazar günü eve çıkmış.

Dün yine hastaneye gitmiş.

Sabah saatlerinde telefonumuza bir mesaj düştü.

Mesajı atan Turgay Beşyıldız.

‘Rahatsızlığımdan dolayı KTÜ (Trabzon) Farabi Hastanesi Genel Dahiliye 11. kat 2 nolu odadayım. Randevu toplantılarım ertelenmiştir.( Ali Savaş)

Mesajı okuduktan sonra Ali’yi aradık.

‘Abi, bu Turgay tam bir bomba!’

Ali’ye son durumu sorduk.

‘İyiyim’ dedi. Ali’ye geçmiş olsun, diyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.