11.05.2022, 09:58

KÜTÜPHANELER, KİTAPLIKLAR, KİTAPLAR HARİKA DA OKUYUCULAR NEREDE?

BİLGİSİZ DÜŞÜNMEK!

Bilgisiz düşünmenin olanaksız olduğunu ünlü bir yazarımız özlü biçimde söylemişti. Evet çok tehlikeli. Çünkü insanı gerçek insan yapan etken düşünmek! Elbette doğru düşünmek... Bilirsiniz çok özlü bir söz var “Düşünüyorum o halde varım” Demekki var olmanın ön koşulu düşünmek,doğru düşünmektir. İnsanlığı bugünkü düzeyine düşünmenin gücü iletti ve aydınlık yarınlara da düşünmenin gücü iletecek.

Düşüncenin gücünü her akıllı insan bilir. Her alanda düşünce... Düşünemeyen insan yoktur. Hayvanlar bile zaman zaman düşünür,ona göre hareket eder. Hayvanların her hareketi içgüdüsel değildir. Hayvanlarla ilgili videoları izliyorsanız görürsünüz. Adeta düşünerek hareket edenleri var. O halde insan için düşünmenin önemini anlayalım artık.

DÜŞÜNMENİN ARACI NE?

Nasıl düşüneceğiz,nasıl doğru düşüneceğiz? Bir konuda düşünebilmek için,doğru düşünebilmek için o konuda iyi ve doğru bilgiye sahip olmak gerekir. İyi ve doğru bilgi nereden edinilir. Okuyarak,dinleyerek, görerek,yaparak! Bu yollardan bilgi akışı binlerce yıldan buyana akıp geliyor. Yığıla yığıla,düzele düzele bilgi akıp geliyor.

Bilgi edinmenin en sağlıklı aracı okumaktır. Yazının icadına kadar oluşan bilgiler çok sağlıklı iletilmiyordu. Bu nedenle yazının icadı tarih biliminin de başlangıcıdır. Yazı icat oldu kitabelerle levhalarla bilgi iletildi kitap bulundu asıl bilgi hazinesi oluştu.

BU HAZİNEYE SAHİP ÇIKALIM

Sahip çıkalım yararlanalım. Binlerce yıl önce den gelen bilgiler,kültürler. Kitaplar sayesinde maddi varlığının bir zerresi bile kalmamış insanlarla düşünürlerle görüşür konuşur bilgi edinirsiniz. Kutsal kitaplar, kutsal buyruğu iletir. Filozoflar, şairler bilginler kitapları ile ulaşır size. Bugünün bilginleri de şairleri de yarınlara kitapları ile ulaşacak. Kitap en değerli hazinedir. Bu hazineyi tanımalı sahip çıkmalı. Onlar sizden bıkmaz usanmaz yorulmaz. Her an açın okuyun,binlerce kez okuyun yorulmazlar.

BUGÜNKÜ DURUM NE?

Kitaplar çok güzel ve her yerde var. Binlerce,yüz binlerce kitapla dolu kütüphaneler,kitaplıklar. Milli Kütüphane denen merkez en büyük kütüphane, illerde ilçelerde kütüphaneler,çok çok güzel...Her kitap var,hiç bir karşılıksız çok elverişli ortam, iyi hizmet, her türlü araç.Yeter ki okuyun! Okuyun aydınlanın etrafınızı ülkenizi ulusunuzu aydınlatın. Daha güzel bir dünya kurun…

Kütüphaneler,kitaplıklar kitaplar çok güzel de okuyucu yok. Genel kütüphanelere bakıyorsunuz. Dolu değil.Olanlar da ortamından yararlanmak için kendi kitapları ile sınava hazırlanıyor. Sınava hazırlansınlar da oturdukları salonda bulunan yüzlerce kitap yalvarıyor açın bizi, bize de birkaç dakika ayırın. Derslerinizde daha zevkli olur. Binlere yüz binlere malolan bu yapılar ve derlenen kitaplar da bir işe yarasın.

Çocuk kütüphaneleri,yetişkin kütüphaneleri çok konforlu,çok güzel oturun öğrenirken dinlenin içiniz açılsın. Fakat yok beklenen okuyucu yok.Gazete var dergi var bilgisayar var... Her şey ücretsiz yok yok.

CAMİ KÜTÜPHANELERİ VE KİTAPLIKLARI

Trabzon Valileri içinde Sayın Nuri Okutan unutulmamalı. Kitap dostuydu. Valilik yayınları çıkarmış dağıtmıştı. Okul kütüphanelerini zenginleştirmişti. Ancak hepsinden önemlisi CAMİ KÜTÜPHANELERİ kurmuştu.Bugün camilerdeki kütüphaneler onun zamanından kalmadır. İlk emri OKU olan bu dinin mabetlerinde ne yazık ki cemaati okumuyor. Bu emir yerine getirilmiyor. Ha KUR’AN okunuyor,mukabeleler yapılıyor da Yüce Allah’ın emri sadece Kur’an okumak değil. Yeryüzü bir kitap, dünyayı okuyun her şeyi okuyun. Kendinizi tanıyın dünyayı tanıyın dünyayı daha güzel biryer yapmak için okuyun…

Cami kütüphaneleri,kitaplıkları aylar yıllar geçer hiç açılmaz.Kitaplar birbirine yapışmış, küflenmiş. Yazık değil mi? Namaza yarım saat kala cemaatten birkaç kişi gelse “Bu kitaplıkta,kütüphanede neler var bir karıştıralım” dese de bu değerli hazineler öyle garip kalmasa.

BİZ BİLGİSAYARDAN TELEFONDAN OKUYORUZ

Yoo hayır oradan da okuyan yok.Sonra kitabın yerini hiçbir şey almaz. Evet camide bile telefon ellerinde. Hoca hutbede hitap ediyor o telefonu ile oynuyor. Otobüslerde de öyle,parklarda da öyle. Bakıyorum kimse bir şey okumuyor. Resimlere bakıyor.

Okuyalım okutalım, okumak en yararlı ilaçtır.Kararan beyinleri katılaşan yürekleri çözer. Karanlıklar aydınlığa dönüşür. Aydınlık günler dileğimle...

Yorumlar (1)
Habibe 1 hafta önce
Okumak kadar anlamlandirabklmdk de gerekli. Okudugumuzu katmak veya okudugumuza katmak bile gerekli.okumayi eylemden öteye gecirebilmek lazim. Bunun haricinde okumadigimiz icin okutamiyoruz da.evimizde kdndimiz telefona yumulutken cocuklarimiza oku demenin hicbir faydasi yoktur.ama elimize OKUMASAK bile bir kitap alip yanlarina oturalim cok gecmeden hepsinin yanimiza kurulacagindan şüphem yok çünkü öyle oluyor. Bir de kütüphanelerde kitaplar var ama kutuphanelerin daha güzel yerlerde daha kucuk ama daha fazla olmasini isterdim. Bazi yerlerde duraklarda sokaklarda oku getir kitapliklar oluyor. Bizde yapilsa eminim 1 tanesi bile yerinde kalmaz.okumak icin degil tabiki. Yine de guzel calismalar var.bazi camilerde bazi kafelerde denk geldim. Geldim ama telefonlarda internet olduğu müddetçe okumada ilerleyecegimize dahil hic umudum yok. Umarim yanılırım. Teşekkürler.