KUZEY CEPHESİ DÜŞTÜ; GERİ ÇEKİLİYORUZ!

   Ünal Karaman'ın Krasnodar karşısında sahaya sürdüğü ilk onbir Züğürt Ağa'nın yağmalanmış tahıl ambarından geriye kalan buğday gibi.  Trabzonspor'un Avrupa Ligi olayına esastan ve usulden bakacak olursak; belli ki bordo mavili ekipte sakatlıklar ve sezonu erken açmaya bağlı olarak yaşanan form düşüklüğü Ünal Karaman'ı süt çıkmayacak tekeyi fazla zorlamamaya itmiş. Ölen öldü, kalan sağlar Süperlig içindir, düşüncesiyle genç bir kadro tercihi yaptı. Şahsen Trabzonspor'un kadrosunda Abdurrahim ve Serkan Asan diye topçuların olduğunu bilmiyordum. Ama işin iyi tarafı Ağa'nın ambarında kalan tahılı görme şansımız olacak Krasnodar karşısında.
Türkiye'de futbol dökülüyor. Süperlig VAR sistemiyle adeta playstation oyununa döndü. Oysa VAR sadece ciddi timsah saldırılarında kullanılacak bir sistemdi. Bizde hakemler futbolun sivil ruhundan bihaber olduklarından olur olmaz pozisyonlarda oyunu durdurup tahkikat yapıyorlar. Eh böylesine bir ligte bile Jose Sosa'nın yediği tekmelere bir cezai yaptırım yok. Ama merak etmeyin; Jose Sosa'nın aşil tendonu kırılana kadar Süperlig heyecanı devam edecek!
Maç başladığında dün gece Galatasaray'ın Real Madrid'den yediği gibi ilk çeyrekte 3 gol yer miyiz, kuşkusunu taşıyorduk. Trabzonspor oyuna muhafazakâr bir deplasman takımı hüviyetinde başladı. Ama ilk kez Trabzonspor formasını bir Avrupa kupası maçında giyme şansı yakalayan gençler ilk yarının yarısında Krasnodar'a göre daha hareketli bir oyunla rakip kalede göründü. Krasnodar'ın ilk golü bir dizi kaostan sonra Serkan'ın ters bir vuruşuyla geldi. Golden sonra Rus ekibi oyunda kontrolü ele aldı. Trabzonspor'un sol kanadını etkili kullandılar. Ardından Fernandez'in topuğu ile ikinci golü buldu. İlk yarıda Krasnador'un yerleşik oyun karakteri gençlerden oluşan Trabzonspor'a üstün geldi. Trabzonspor Advijaj ile bir kez çerçeveyi yoklayabildi.
İkinci yarıda Nwakaeme'nin oyuna girdiği 70. dakikaya kadar uyku modunda oynandı oyun. Krasnodar'ın iki as oyuncusu (Fernandes ile Ari) çıkıp Trabzonspor'da Sörloth girince ister istemez ''acaba?'' diye bir soru işareti oluştu kafamızda. Ama Trabzonspor'un gençlerinin oyun sistemi ve görev bilinci yeterince olgun olmadığından arzulanan oyun yine oluşmadı. Doğan Erdoğan'ın matematiksel zekâsı düşük. Sosa'sız Trabzonspor sossuz makarna gibi. Vakti zamanında o makarnanın yanında neler vardı neler! Futbol fizik kuralları içinde birçok olguyu kontrol edip olayın akışını lehine çevirebilme kapasitesiyle alakalı bir şey. Bu açıdan Trabzonspor'un yediği gollerde ciddi bir ucuzluk vardı. Nwakaeme'nin attığı golü ise Ağa'nın ambarında kalmış bir çuval darı olarak değerlendirmek mümkün.
İşin özeti; Trabzonspor'un kadrosu hem Avrupa ligini hem de Süperligi birlikte götürmeye yetmedi. Bunun da sorumlusu Trabzonspor yönetimidir. Ünal Karaman'ın elindeki malzemeden bundan daha fazlası çıkmıyor. Ağa'nın popülist başkanlık tavrı zevahiri kurtarmaya yetmiyor. Kısacası Kuzey cephesi düştü; geri çekilip yeni bir cephe kurmak gerekiyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar