KUZEY CEPHESİNDE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

   Avrupa Ligi Trabzonspor için yeni bir sayfa. Bu ligde oynanacak her maç, alınacak her galibiyet, her puan Trabzonspor ve futbolcular için para ve prestij demek. Evet, Trabzonspor'un sakat ve formsuz futbolcuları var ama sonuçta sahaya on bir kişiyle çıkıyorsunuz. 
  Ben Trabzonspor'un eleme maçlarında Ünal Karaman'ın Sparta Prag'ı gereğinden fazla ciddiye aldığı kanaatindeyim. Süper ligi ise çok fazla ciddiye aldığı kanaatinde değilim. 
  Geçen yıldan elde ne kaldı sorusuna gelirsek; ligde namağlubiyet unvanı ve mağlup olmasına rağmen Trabzon'daki AEK maçının ikinci yarısında oynanan futbol.
  Normalde Trabzonspor'un mücadele ettiği gruba bakıldığında bordo-mavili ekibin bu gruptan 10-11 puanla lider çıkması gerekiyor ama futbol sahada oynanıp kazanılan bir oyun.
  Ünal Karaman'ın Abdulkadir Parmak yerine Doğan Erdoğan'la oyuna başlaması orta sahada daha sert bir oyunu tercih ettiği yönünde bir done.
Klasik eleştiri şu; Jose Sosa, Hagi, Alex, Quarezma gibi konforlu oynamadığından takım için bitirici bir ölçüde üretken olamıyor.
  Maçın başında anladığımız kadarıyla Laliga standardı İspanyol takımlarını yıpratıcı bir oyun oynamaya mecbur ediyor. 
Müsabaka Orhan Veli'nin ''Beni bu güzel havalar mahvetti.'' kıvamıyla başladı. O rehavette Getafe Amerikan futbolunda olduğu gibi bir touch down ile golü buldu.

  Trabzonspor yediği golden sonra mecburen horona dâhil oldu. Getafe oldukça hareketli başladı; oyununun içinde saniyeler içinde birkaç pozisyon değiştirebiliyor. Sörloth konusunda aynı fikirdeyim. Sistem oyuncusu; Trabzonspor hücuma kollektif ve analitik çıkmadığında Sörloth otomatikman gizli işsiz. Türk futbolundaki kaosu ıslah etme becerisi zamanla gelişecek gibi.

  Nwakaeme kalabalık defans arasında top ezmeye bu maçta da devam etti.
İkinci yarıda Trabzonspor Abdulkadir Parmak değişikliğiyle oyuna ortak olmaya başladı. Getafe'nin oyunu ise deplasman takımı gibi kontratak formuna büründü. Getafe'de akılda kalan tek isim oyuna sonradan giren Cucutella. Peruk markası gibi. Trabzonspor'un en iyi oyuncusu sıradan kurtarışlarıyla devleşen Uğurcan. Aslında maçın özeti de bu cümle. John Obi Mikel ve Sturrige henüz hazır değiller. Şayet hazır olsalardı Trabzonspor son dakikalarda Sturrige ile yakaladıkları gol pozisyonunda beraberlik golünü bulurlardı. Maçtan önce Ünal Karaman'a maça çıkıp yorulmayın, Getafe'yi 1-0 galip ilan edelim, deselerdi bence bu şartlarda kabul ederdi.
  Sonuçta kuzey cephesinde değişen bir şey yok. Trabzonspor Avrupa ligindeki ilk maçında mağlup oldu. Zira Ünal Karaman'ın sahip olduğu olumsuz şartlar daha fazlasına müsaade etmiyor

Önceki ve Sonraki Yazılar