Kuzey Ekspres Gazetesi Cepte, Tablette ve Bilgisayarda!  

  cf87e5f0-f7ad-4252-9de4-93e907d7e3c1.jpg Anadolu’daki yerel gazetelerin öncüsü olan Kuzey Ekspres Gazetesi’ni artık bundan böyle cep telefonunuzdan, tabletinizden ve bilgisayarınızdan takip edebilirsiniz.
Yıllar önce ücretsiz e- gazete uygulamasını başlatan ve Kuzey Ekspres Gazetesi; dünden itibaren sosyal medyada da ücretli olarak okurlarıyla buluştu.
Kuzey Ekspres e-gazeteyi okumak için yapılması gereken tüm işlemler, www.kuzeyekspres.com.tr sayfamızdaki e-gazete bölümünde yazılı.
Yıllık mı, 3 yıllık mı 5 yıllık mı? Nasıl abone olunur, hepsi orada.
Yapılacak iş; www.kuzeyekspres.com.tr/egazete’yi tıklamak,
Sonra kendinize istediğiniz kullanıcı adı ve şifreyi oluşturmak.
Eğer, ‘Ben bu işle uğraşamam’ diyorsanız, o zaman belirtilen banka hesap numaralarına ödemeyi yapıp, gazete ile iletişime geçebilirsiniz.
Kuzey Ekspres’i yaşatan, destek veren başta gazeteye emek verenlere ve okurlara teşekkür ediyoruz.
 
                      Işıklı yaya geçidi ve 1 milyonluk asansör!
 
d48e2133-9413-49fe-a6f3-16fe8214360a.jpg   Ayasofya müze ve camisinin batısında sahil yoluna inen sokağın cadde ile buluştuğu yerin batı bölgesinde bize göre lüzumsuz bir yaya üst geçidi vardı. Büyükşehir Belediyesi, meğer Ayasofya’nın tam dibine asansörlü olarak yapılması şartıyla yaya üst geçidin sökülmesine izin vermiş. Dün bu konuyu geniş olarak yazmıştık.
Bir kere, karşılıklı ikişer duraklı bir asansörün öyle söylendiği gibi o kadar astronomik bir bedelle yapılma ihtimali yok. Velev ki bir milyona yapıldı. Yazık günah değil mi paraya… Neden derseniz, o bölgede asansörlü yaya üst geçidin yapılacağı yerde karşıdan karşıya geçmek için trafik lambası var. Yol, zaten şehir içi yolu. Şehir içi yolunda üst geçit olur mu? Lamba, üçer-beşer dakika aralıkla yeşil-kırmızı yanıyor. Ayrıca bir de direklerde düğme var. Basıyorsun, kırmızı yanıyor.
Başkan Zorluoğlu, o üst geçidi yapacak olan inşaat sahibinden oraya harcayacağı parayı alıp başka bir yerde değerlendirse, bize göre en doğru işi yapmış olur. Çünkü, orada asansörlü yaya üst geçidine hem ihtiyaç yok, hem de Ayasofya’nın kuzeyden görüntüsünü bozuyor.
 
                     O kabinler meğer para basıyormuş!
 
    Bir firma üç beş ay önce, Trabzon kent merkezinin birkaç noktasına içinde çocuk emzirme, banka ecc23c90-e9cf-413e-b8e1-d0bc73482226.jpgATM’lerinin bulunduğu 2x4-5 m2’lik metal kutular yerleştirdi. İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Davut Çakıroğlu, bu olayı belediye meclisinde gündeme getirmişti.
Bu işi kim yapmışsa turnayı gözünden vurdu… Çünkü bu çocuk emzirme- bezleme odaları, 16 belediyeye kurulmuş. Balıkesir Belediyesinde bu odalardan tam 16 adet varmış. Toplamda oda sayısı 200 civarında imiş. Bu portatif, para makinelerinin her birinin değeri 160-170 bin lira civarında imiş. Bu işi yapan firma, yapım bedeli dışında bir de bu odalarda bulunan iki adet banka ATM’lerinden kira bedeli alıyor. Bir ATM’nin yıllık kira bedeli yerine göre değişiyor. En düşük ücret 20 bin lira. 200 odada 400 ATM olduğuna göre, toplanan parayı siz hesap edin. Davut Çakıroğlu, ‘Bana gelen duyumlara göre kanser derneği bu odacıklar için AB fonlarından para almış, deniliyor. Dernek de işi bu firmaya yaptırdı. Sırf ATM’lerden yıllık alınan kira 8-10 milyonu buluyor. Belediye bu odacıkları şehrin en güzel mekanlarına bana verilen bilgiye göre ücret almadan yerleştirmiş. Ben de şimdi Büyükşehir belediyesine müracaat etsem ve Meydan parkının bir kenarına bir odacık kondursam bana izin verirler mi?’ dedi.
O işi kim, hangi firma yapmışsa helal olsun diyoruz. Bu iş her ne kadar siyasi destek ile yapılsa da zeka işi. O nedenle yapanları kutluyoruz!
 
Kendi görüntülerini gösteriyorlar bizimkileri ise yasaklıyorlar!
 
53f80cb9-db04-4935-8fca-d090ee4eb2d0.jpg    İYİ Parti Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, Meclis toplantılarında belediyenin icraatının geniş bir ekrandan gösterildiğini belirterek, ‘Büyükşehir yaptığı icraatı, asfalt menfez vb. işlerini dev ekranda gösteriyor. Çekim yapmışlar iyi de etmişler. Biz de diyoruz ki, siz yaptıklarınızı gösteriyorsunuz, bir de bizim çektiğimiz görüntüleri gösterin. Mesela Of-Çaykara yolunda DSİ’nin büyük paralar harcayarak yaptırdığı ve bugün perişan bir vaziyette olan tesislerin görüntüsü var elimizde, bunu da gösterin, diyoruz, hayır cevabı alıyoruz. Şimdi bu yaptıkları iş doğru mu? Halbuki biz de bu tür görüntülerle belediyeye yardımcı olmak istiyoruz. Görmedikleri eksikleri, aksaklıkları gösteriyoruz’ dedi.
Bizim tanıdığımız Murat Zorluoğlu, eleştiriye açık, ‘Yanlışları, görmediklerimizi söyleyin düzeltelim’ diyen biridir. Çakıroğlu’nun bu talebine mutlaka bugün yarın olumlu cevap verir diye düşünüyoruz.
 
          Destekleyenler çok ama!
 
   Trabzon’un renkli simalarından makine mühendisleri odası eski başkanı Ayhan Sürmen, neredeyse bir 41ea10bb-8365-45af-927b-f5dcbde4b16f.jpgyıldır Ankara’yı mesken tuttu. Makine Mühendisliği dışında birkaç istisna dışında yapmadığı iş kalmayan Ayhan Sürmen, bir ara Trabzon’da en fazla restoranı olan kişiydi. Yüzlerce insana ekmek veriyordu. Sonra işleri ters gitti, restoranları birer birer kapandı.
Ayhan Sürmen dün ziyaretimize geldi. Havadan sudan konuşurken söz DEVA Partisi’ne geldi. Ayhan gençlik yıllarındı ülkücü idi, sonra MHP’ye geçti. MHP’de fazla kalmadı CHP’li oldu. CHP’yi bıraktı AKP’ye geçti. Ve sonunda AKP’den de ayrıldı. Şu anda resmen bir partiye geçmedi. Ancak, yeni kurulan DEVA Partisi ile yakın ilişki içerisinde. Sosyal medyada DEVA Partisi genel başkanı Ali Babacan ve eşi ile yıllar önce çektirdiği fotoğrafları paylaşıyor.
Ayhan Sürmen’e, DEVA Partisi’ni sorduk.
-‘Valla ilgi fazla. Ankara’da bunu görüyor ve yaşıyorum. Anadolu’dan da Ankara’ya iyi sinyaller geliyor. Özellikle de AKP yanlısı, AKP’ye oy veren kişilerden. Partiye destek gerçekten fazla. Ancak, destek verenler öne çıkamıyor, korkuyor. DEVA Partisi bu korkuyu yenerse patlama yapar’
Ayhan’a, ‘DEVA Partisinde görev almayı düşünüyor musun?’ diye sorduk.
-‘Şu anda işlerimi toparlamaya çalışıyorum. Yarın ne olur bilemem’ dedi.
Ayhan’ın DEVA Partisi değerlendirmesi bu şekilde…
 
******
 
   CHP’ye önerim, AKP ile gerçekten savaştığınızı düşünüyorsanız ülkücüleri de içinize alın demiyorum ama kuvvacı CHP’lileri en azından dışlamayın.
Bu savaş içtenlik ister, doğruluk ister. Sizleri böyle görmek istiyoruz, işbirlikçi değilseniz eğer. Bu arada ülkücüleri de hafife almayın. İçtenlik, bunu gerektirir.
(Temel Kahveci)

Önceki ve Sonraki Yazılar