Kuzey Ekspres için geldiler!

Kuzey Ekspres’in kuruluşunun yıldönümü etkinliklerinde bulunmak için, Ankara ve İstanbul’un yanısıra yurt dışından da çok sayıda isim misafirimiz oldu.
İstanbul’da yaşayan işadamı Muammer Saka, geceye katılmak için Tiflis’ten Trabzon’a geldi. Saka ile birlikte farklı iş kollarında çok sayıda şirketleri bulunan Cemalettin Coşkun, Bekir Dölek ve Gürdal Doğan da Azerbaycan ve Gürcistan’dan Trabzon’a geldiler Kuzey Ekspres’in gecesine katıldılar.

kuzey-ekspres.jpg

Devrecilik!

devrecilik.jpg

KTÜ’ye bağlı Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi'nde öğrenciler arasında askerlikte olduğu gibi devrecilik varmış. Okula yeni başlayan öğrencilere acemi er muamelesi yapılıyormuş. Deniz Bilimleri Fakülteleri her ne kadar askeri okullara benzemezse de, okulun farklılığı nedeniyle bu tür bir olayın olması normaldir. Denizcilik okullarında resmi üniforma beyaz ve siyahtır. Çokları denizcilik okulu öğrencilerini sokakta üniformalı gördüğünde, deniz subayı veya astsubayı sanır. Gazetemiz sahibi Hasan Kurt, askerliğini deniz asteğmeni olarak yapmıştı. Kurt, denizcilerin kış mevsiminde giydiği kollarında şeritli rütbesi belirtilen elbiseyi giyip Trabzon meydan parkında gezinirken, ilginç soru ve laf atmalarla karşılaşmış. Parkta oturan biri Kurt’a, hangi gemide çalıştığını sormuş, Pazar iznindeki bir kara askeri de selam vermemiş. Askerliğini denizci olarak yapmayan veya denizcilikle ilgisi olmayanlar bu olayları pek bilmez. Deniz okullarında ast ve üst olayı hiyerarşidir ve devre olayı gelenektir.

Tiflis ve Trabzon Kaleleri!

tiflis-ve-trabzon.jpg

Hamza Mısır, sosyal medyada Tiflis ve Trabzon kalelerinin gece çekilmiş görüntülerini yayınladı. Tiflis Kalesi ışıl ışıl, Trabzon kale surları ise karanlıktan görünmüyor.
Trabzon Kale surlarının tarihi, binlerce yıl öncesine ait. Kale surları ve içkale muhtemelen Romalılar döneminde yapılmış. Osmanlı döneminde de önemli bir kısmı koruma altına alınmış, hatta onarılmış. Cumhuriyet ile birlikte tahrip edilmeye başlanmıştı ve bugün yer yer yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış.
Geçenlerde emekli gazeteci Bülent Deveci, Kale surlarının Ortahisar’ın güneyindeki kısmında çatlamalar olduğunu, surlarda ağaç büyüdüğünü resimleriyle ortaya koymuştu. Ancak, ne belediye ne de Kültür ve Turizm Müdürlüğü girişimde bulunmadı.
Trabzon il Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi, tarihi miras olan kale surlarının hiç değilse bir bölümünü ışıklandırmalı ve koruma altına almalıdır.

CHP’de il seçimine doğru!

chp-il-seçimine.jpg

Trabzon CHP’de ilçe kongreleri bitti, 7 Ocak'ta yapılacak il kongresi için çalışmalara başlandı. İl Başkanlığı için bazı isimler geçiyor.  
Ancak, gerek partinin önde gelen isimleri ve gerekse tabanda bir hoşnutsuzluk söz konusu… Ki, bunların başında Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen geliyor.
Pekşen, birkaç dönemdir kongrelerde blok liste ile seçim yapılmasının partide büyük bir bölünmüşlüğe yol açtığını, bu durumun parti çalışmalarını çok olumsuz etkilediğini, parti örgütlerinde uzlaşma ve ortak çalışma anlayışının yerine yıkıcı bir rekabete bıraktığını söyledi. İl kongresinin, parti içi demokrasiyi öne çıkartan uzlaşma kültürünü egemen kılan, parti enerjisini içe değil dışa yönelten sonuçlar yaratabilen çarşaf liste yöntemiyle seçimi istedi.
Hatta bu görüşlerini paylaşmak ve tartışmak için ilçe başkanlarıyla bir toplantı bile yaptı.
Gelin görün ki, Türkiye’nin kaderinin oylanacağı bir seçim etabına giderken, CHP içinde bu konuda henüz bir uzlaşma sağlanamadı.
Trabzon CHP’de, bitip tükenmek bilmeyen grupçuluk yine nüksetti. Bu kadar yaşamsal bir seçime gidilirken parti enerjisini, birleştirmek yerine, yeni kavga ve küskünlükler yaratılabilecek bir ortama doğru hızla yürünüyor.

Ahmet Şefik’in yayımladığı mektup!

ahmet-şefikin.jpg

Trabzon’un deneyimli gazetecilerinden ViraTrabzon internet sitesi patronu Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu, dün bir CHP’liden kendisine gelen mektubu yayımladı.
Şefik’e mektup yazan CHP’li, partilileri uyardı ve ‘Ülkemiz hızla bir felakete yuvarlanıyor.  Önce yerel seçimler, ardından genel ve başkanlık seçimleri birlikte olacak. Başkanlık seçimini bugünkü iktidarın adayı tek adam kazandığında, karanlık bir çağa girmiş olacağız’ iddiasında bulundu.
CHP’li şöyle devam etti;
‘Durum bu kadar vahimken, gerek parti genel merkezi ve gerekse yerelde Trabzon örgütlerinde, hala durumun vahametinin farkına varılmadığı görülüyor.
Genel merkezden beklentimiz, kurultayda bu değişimi sağlaması, CHP’yi ülkenin kaderine sahip çıkacak bir ilkesel-örgütsel yapıya kavuşturabilmesidir.
Yerelde ise, bu büyük sorumluluğu yerine getirebilmenin çok uzağındayız.
Trabzon’da ilçe seçimleri yapıldı. Birkaç değişiklik ve başarılı bir iki başkan dışında, eski yönetimler yerlerinde oturuyor. Yıllardır partiyi yiyip bitiren adamcılık, grupçuluk yine hortladı. İlçeler ne kadar yetersiz olursa olsun, onları çalıştıracak il örgütüdür. Gelin görün ki, şu anda il başkanlığına aday olacağı söylenen isimler, bu sorumluluğu taşımaktan çok uzaktır. Partiyi grupçuluk tartışmaları içinde tüketen, partili olmayan insanları sırf kendi geleceklerini garanti altına almak için listelere doldurup üye yapan, başkanlıkları döneminde partiye en küçük katkıları bulunmayıp oylarını düşüren bu isimler, hangi başarıları ile yeniden aday olmayı düşünmektedir.
Yapılması gereken bellidir: Trabzon’da CHP’nin köklü geçmişinden gelen saygın insanların önderliğinde, daha çok gençlere yer veren, herkesin ittifak halinde arkasında duracağı yeni bir yapılanma şarttır.
Kimse delege avcılığı, delege iradesi üzerinden kendini, parti ve ülke çıkarlarının önüne koyamaz.
Kendi kişisel gelecekleri için parti ve ülke çıkarlarını arka plana atanlar, CHP’ye de, bu ülkeye de ihanet etmiş olurlar.
Başta Milletvekili Sayın Haluk Pekşen, Sayın Atay Aktuğ ve Volkan Canalioğlu başta olmak üzere eski il başkanları, CHP’nin zengin geçmişinin abileri, mevcut il başkanı, ilçe başkanları, zaman kaybetmeden sorumluluk almalıdır.’
İsmini açıklamayan CHP’linin mektubu bu şekilde. Mektup, CHP’nin gelecek ay yapılacak genel kurulunda etkili olur mu olmaz mı, bilemiyoruz. Bekleyip göreceğiz!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar