Kuzey Ekspres yarından itibaren 16 sayfa!

Gazeteniz Kuzey Ekspres, 1 Ağustos Salı gününden itibaren tekrar 16 sayfa olacak. Kuzey Ekspres, deneyimli kadrosuyla fark yaratmaya devam edecek. 

Okurlarımızın isteği ve talebi doğrultusunda tekrar 16 sayfaya çıkacak olan Kuzey Ekspres, fiyatını da 1 liraya yükseltti.

Kuzey Ekspres’in neden sayfa sayısını ve fiyatını arttırdığını yarın sizlerle paylaşacağız. Yarın bayinizden mutlaka bir Kuzey Ekspres alınız.

***

Bıçakçıoğlu da yanlış yaptı!

Beşikdüzü ilçesinin Trabzon tarihinde, özellikle eğitim alanında farklı bir yeri vardır. Doğu Karadeniz bölgesindeki tek Köy Enstitüsü eski adı Şarli olan Beşikdüzü’nde açılmıştı. Beşikdüzü Köy Enstitüsünden binlerce öğretmen yetişmişti. Sonra Köy Enstitüleri kapatıldı ve Beşikdüzü’nde öğretmen okulu açıldı. Beşikdüzü Trabzon’da eğitimin kalesi idi!

İşte bu kalenin belediye başkanı ve meclis üyeleri, bir süre önce Beşikdüzü’ne yakışmayan bir karar aldı ve ilçe halkının ortak malı, ilçede yaşayanların nefes aldığı mekan olan 9 dönümlük bir parkı önce imara açtı ve sonra Katarlı bir şirkete sattı!

biçakcioğlu-1.jpgbiçakcioğlu-2.jpg

Katarlı işadamı veya şirket, bir şehidin adının verildiği parkta otel, rezidans, restoran, alışveriş merkezi yapacakmış.

Beşikdüzü’nde alışveriş merkezinin yapılması demek, 20 bin nüfuslu ilçenin esnafının istisnasız tamamının kepenk kapatması demektir. Beşikdüzü esnafının, bu olaya neden tepki göstermediğini merak ettik.

Beşikdüzü Belediye Meclisi’nin kararı Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’ne geldi. Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’nden bu karara, bize verilen bilgilere göre iki CHP’li meclis üyesi itiraz etmişti. Parkın imara açılması, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edildi.

Bir ilçenin en büyük parkının imara açılmasına onay veren Büyükşehir Belediye Meclisi, demek ki yarın Trabzon’daki bazı parkların da imara açılmasına göz yumacak.

Mesela Boztepe’de kamu mülkünü satan ve sonra 9 kat ruhsatı veren Büyükşehir, yarın Kalepark’ı, Fatih Parkını, Atapark’ı, Yüzüncü Yıl Parkını da imara açabilir.

Bir dönem MHP’den de milletvekili seçilen Beşikdüzü’nün AKP’li Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, ilçede aslında güzel işlere imza atmıştı. Mesela ilçe merkezinden 535 metre rakımlı Beşikdağı’na yapılan 3 bin metre uzunluğundaki teleferik alkışlanacak bir iştir. …Ki bu teleferik hattı Ordu merkezden Boztepe’ye çıkan teleferik hattından daha uzundur.

Bıçakçıoğlu, ayrıca Beşikdüzü’nde ilçe için önemli sayılacak projelere de imza attı. Bu kadar güzel işlere imza atan ve kendisini, ‘Kasabanın Şerifi’ olarak nitelendiren Orhan Bıçakcıoğlu, nasıl olur da ilçenin bir yerde simgesi olan parkı satar. Gerçi, bu satışı mahkeme durdurdu.  Mahkeme satışı durdurmasaydı ne olurdu?

Hem Beşikdüzü kaybederdi, hem de siyasi iktidar!

Bu olay, bize göre Kasabanın Şerifinin karizmasını çizmiştir! Şerif, karizmadaki çiziği düzeltmek için ilçe merkezine yakın bir yerde 10-15 dönümlük bir alanı turizm tesisi alanı olarak plana işletmeli ve iş merkezi, otel yapacak olana, o arsayı almasını söylemeli.

Hazım Ongan Parkı!

hazim.jpg

Bu başlığı okuyanlar, ‘Hazım Ongan Parkı’ da nereden çıktı veya nerede diye soracaklar. Forum Alışveriş merkezi ve çevresi Ongan Ailesine aitti. Bu arazinin bir bölümü alışveriş merkezi yapılmak üzere sahibinden satın alınmış, sahil yolundan eski Rize yoluna çıkan yol da istimlak edilmişti. Alışveriş merkezinin batısındaki yaklaşık 68 bin metrekarelik Yüzüncü Yıl Parkı ise Hazım Ongan’ındı. Belediye eski başkanlarından Suat Oyman, 1970’li yıllarda hayatta olan Hazım Ongan’dan bu araziyi m2’si 33 liradan 2.280.000 TL’ye 10 yıl vade ile satın almıştı. Belediyenin bu araziyi kelepir fiyatına satın alırken bir başka gerekçesi daha vardı. O gerekçe de denize sıfır olan bu arazinin deniz kenarında ücretsiz çakıl ve kum alması idi. Aslında merhum Hazım Ongan, bu araziyi cüzi bir bedelli belediyeye hibe etmişti. 12 Eylül darbesinden sonra Belediye Başkanı olan Hasan melek, bu arazide küçük bir düzenleme yaptı ve buraya Yüzüncü Yıl Parkı adını verdi. Trabzon Büyükşehir Belediyesi bugünkü değeri milyonlarla ifade edilen bu parkın adını yüzüncü yıl Hazım Ongan Parkı olarak değiştirmeli.

Trabzon’daki saadet zinciri!

Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ndeki ‘saadet zincirini’ dün köşesine taşıdı. AKP Trabzon teşkilatında ve Büyükşehir Belediyesi’nde hemen herkesin bildiği bu atamalar, Saygı Öztürk kanalıyla tüm Türkiye’ye duyuruldu.

trabzondaki-saadet-001.jpg

Belediyelerin özel kalem müdürlüklerine, lise, üniversite tahsili olan hemen herkes sınavsız, kadrolu olarak atanabilir. Yasa bu şekilde. Kadrolu olarak bir yıl özel kalem müdürlüğü yapan bir kişiyi, başkan vekâleten istediği göreve atayabilir.

Bu yasa ile AKP’li belediyeler, ülke çapında binlerce partiliyi önce memur yaptı sonra vekaleten 10 yıl memurluk yapma şartı olan mevkilere atadı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde önce açıktan atama ile özel kalem müdürü olan ve daha sonra belediyede vekaleten bir daire başkanlığına, Mustafa Akkaya, Ahmet Yoloğlu, Farabi Hacıhasanoğlu, Cemal Akdeniz, Muhammet Ali Altuntaş, İsmail Gözcü, Mustafa Yazıcı, Muhammet Zahir Demirtaş atandı.

Bu olay ve diğer bazı iddialar, bize öyle geliyor ki, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’na sıkıntılı günler yaşatacak. Gerçi, Gümrükçüoğlu da bu alım ve atamaları bireysel olarak yapmadı. Partiden, vekillerden ve başka yerlerden gelen öneri ve talimatları yerine getirdi.

***

Cumhuriyeti kollamak korumak aydınların işidir. Köydeki Mehmet ağa önce asayişe bakar. Berkemal mi değil mi? Sonra midesine bakar doyuyor mu doymuyor mu? Onun için Cumhuriyet üçüncü plânda gelir"  (Süleyman DEMİREL- Eski Başbakan ve Cumhurbaşkanı)

***

 

***

Türkiye’de siyasette bütün kapıları kapatanlar kitleleri Yenikapı’ya, mitinglere yönlendiriyorlar. Bu tavlada bütün kapıların kapalı olduğu, zar atma hakkının sadece bir tarafta olduğu bir tür açmazdır. Yani AKP iktidarı muhaliflerin bütün kapılarını kapatmış ve zarları eline almış durumda. Yenikapı adıyla bile bir suçüstü halidir. Bütün kapılar kapalı olduğundan yeni bir kapı açma, eldeki pulları kondurma umududur Yenikapı mitingi (Metin KONDEL)

***

Önceki ve Sonraki Yazılar