Kuzeyden 22 Güneyden 15!

   KTÜ emekli öğretim üyelerinden jeoloji mühendisi Prof.Dr. Osman Bektaş, Akyazı dolgu alanının peşini bırakmıyor. Osman Hoca, Akyazı dolgu alanındaki stadın kuzeyden 22 milimetre çökme, güneyden yani dağ tarafından 15 milimetre yükselme olduğunu söyledi. Bektaş hoca, ölçümlemelerin uydu görüntüsü ile yapıldığını kaydetti.
 kuzeyden--(1).jpg  Akyazı stadının bir tarafının gerçekten 15 mm yükseldiğini deniz tarafının da 22 mm çöktüğünü bilemiyoruz. Hocanın kantarı, ölçüm aleti tahminimiz o ki çok hassas. 
   Dolgu alanlarının üç- beş yılda 10-20 milimetre çökmesi aslında bilimsel olarak da normal. Sonuçta dolguyu taş da toprakta yapsanız, zemini deniz. Burada önemli olan deniz zeminine vurulan binlerce fore kazıklar. Kazıkları sağlam zemine oturttun mu, sorun yok. Bir de bu çekme, beton aksamda mı yoksa stat üzerindeki örtüde mi? Burası da önemli.
   kuzeyden--(2).jpgAkyazı stadının batısına yapılması planlanan şehir hastanesine gelince. Her şeyden önce yer yanlış. Stadın, spor kompleksinin yanında dolgu alanı üzerine hastane olmaz. Olsa da maliyeti yüksek olur. Stat üç beş bin fore kazık üzerine oturtulmuşsa hastane kompleksi için birkaç kat daha fore kazık atacaksın. Ayrıca, Osman Hoca’nın açıklamalarına katılmasak da, uyarı mahiyetinde dikkate almalıyız, tedbiri elden bırakmamalıyız. 
   Osman Hoca, deniz dolgusu üzerinde yapılan Moloz’daki caminin çöküp çökmeyeceği konusunda da bir araştırma yapmalı. Akyazı’daki stat binlerce fore kazık üzerine kuruldu. Moloz’daki cami ise en fazla yüz fore kazık üzerine inşa edildi. Ve ayrıca, Moloz’daki caminin zemini, yani suyun altı, Akyazı’ya göre daha hassas. Osman Hoca, kesinlikte Moloz’da halk arasında protokol camisi olarak adlandırılan caminin çöküp çökmemesi hakkında bilgi vermeli. 
Öte yandan, geçenlerde Moloz’daki caminin zemin katına Ortahisar Müftülüğünün taşınmasını önermiştik. Caminin altında geniş bir alan var. Projede orada dükkanlar, salonlar olacak. Ancak, zemin katı ile ilgili bir sorun var.
Caminin zemin katı, önündeki yoldan arka ve yandaki dolgu alanından birkaç metre aşağıda. Yarın, şiddetli bir yağmurda orayı su basabilir. Bizden söylemesi!

Koray Aydın ve Cahit Turhan!

 koray-aydinm-cahit-(1).jpg Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın, Millet İttifakının İstanbul Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu hakkında, işbirlikçilerin taktiksel adayı söylemini doğru bulmadığımızı belirtmiştik. Hakkı Emiroğlu aradı ve ‘Cahit Turan bey, Karayolları teşkilatının en şanslı mühendisidir. Sayın Turan, Karayollarında düz mühendisten İstanbul Bölge Müdür yardımcısı oldu. Bu atamayı da Koray Aydın yaptı. Yusuf Ziya Yılmaz’ı da Samsun’dan İstanbul’a bölge müdürü yaptı. Yılmaz’ın yardımcısı da Turhan’dı. Yusuf Ziya Yılmaz, samsun Büyükşehir belediye Başkanlığı yaptı, şimdi de vekil ve AKP genel başkan yardımcısı, Cahit Turhan da bakan. İki ismin zirveye çıkmasını sağlayan kişi Koray Aydın’dır’ dedi.   
 koray-aydinm-cahit-(2).jpgEmiroğlu, Cahit Turhan’ın önceki gün Kanuni Bulvarı’nda inceleme yaptığını belirtti ve, ‘Kanuni Bulvarında 10 yılda 5 km. yol yapamadılar. Kanuni Bulvarı’nın güzergahındaki Huzurevi önünde 10 yıl önce dev ekranla bir tören düzenlenmişti. Ekran vinçle yerleştirilmişti. Orhan Gümrükçüoğlu büyükşehir başkan adayı idi, Faruk Özak devlet bakanı, Cahit Turhan da Karayolları Genel Müdürü. Orada yapılan konuşmalarda birkaç yıl içerisinde bulvar açılacağı söylendi. Bulvarın ancak Beşirli bölgesini yaptılar’ dedi. 
  Hakkı, dünden bugüne yaşanan olayları ara sıra yanılsa da gerçekten iyi biliyor ve unutmuyor. -

TİAB ve Trabzon Park!

tiab-ve-trabzon-park.jpgHerhalde 10 yıl olmuştur. Ümraniye’deki o mekanda Trabzon’un yetiştirdiği değerlerden, İstanbul Sanayi Odası eski başkanlarından iş adamı merhum Atalay Şahinoğlu ve Boluspor eski başkanlarından merhum Yılmaz Becikoğlu ile hararetli bir sohbetimiz olmuştu. Bir yıl sonra da Volkan Konak’ın yemekli konseri için orada idik. Sonra Fevzi Hoca’nın işlettiği restorana gitmiştim. Ümraniye’deki 490 dönüm civarındaki Ormanlık alanın, 49 yıllığına TİAB’a kazandıran,  isim eski bakanlardan Osman Pepe idi.  İstanbul ilçelerinde devlet malı olan bu tür çok sayıda benzer mekanlar var. İstinye sırtlarında Rizeliler Derneğinin yeri gibi.
Ümraniye’nin AKP’li belediye Başkanı TİAB’a 49 yıllığına tahsisli bu mekana göz koymuş. Orada millet bahçesi falan yapacakmış. Ümraniye belediye başkanının bu girişimine İstanbul’daki Trabzonluların büyük kesimi tepki gösterdi.  Tepki gösterenlerden biri de Şükrü Kuleyin’di. 
Kuleyin’in sosyal medyada paylaştığı tepki yazısı büyük beğeni aldı ve desteklendi. İşte o metin;
‘İstanbul’daki Trabzonlu işadamlarının kurduğu bir dernek. Bu arkadaşlar yıllarca uğraşarak, Ümraniye’de çok güzel bir orman arazisini devletten kiralıyorlar. Burası özellikle hafta sonları sadece, Trabzonluların değil tüm İstanbulluların gittiği, dinlendiği, nefes aldığı içerisinde sosyal tesislerin olduğu harika bir yer. Adı da Trabzon Park. İstanbul’daki her Trabzonlunun ve bizlerin de gittiğimizde ortak buluşma noktalarından biri. Ayrıca benimde özelikle beğendiğim devasa bordo-mavi bayrak asılan yer olması...
Şimdi sıkı durun! Yeni seçilen Ümraniye Belediye Başkanı; İsmet Yıldırım efendi, Rizeli ve eski Kiptaş genel müdürü (Akp li mütahitlerin ilk zengin oldukları şirket) bu ormanı Trabzonluların elinden alarak millet bahçesi yapmak istiyor. Elbette bir kısmını da ilerde imara açar. Çünkü en iyi becerdikleri ve alıştıkları konu imar rantiyesi!
 Şimdi; Çıkar bir belediye Başkanı bize imalı (Rum Pontus )der. Diğeri elimizdeki hemde hukuken bizim olan yere çökmeye çalışır. Kimseden ses çıkmaz. Nerde 4 bakan ve milletvekilleri? Nerede İstanbul’daki Trabzon dernekleri? 
Bak İsmet Yıldırım Efendi; O park Trabzonlularındır. Onu almaya senin gücün yetmez. Ekrem İmamoğlu tekrar kazanacak korkusuna, siyaseten ya da menfaat icabı size ses çıkarmayan, Trabzonluları da üzülerek izliyoruz.’

 

Önceki ve Sonraki Yazılar