KUZEYİN BAŞKENTİ:KİEV

KUZEYİN BAŞKENTİ:KİEV

HAZARLAR, ALTINORDU VE 500 SENE OSMANLI EGEMENLİGİNDE KALAN BİR ŞEHİR

ÖZEL HABER: KAMİL ANAHAR
*70 yıllık Sovyet egemenliğinin ardından başkent Kiev, 21’inci yüzyılın en enerjik Avrupa kentlerinden birine dönüştü.
*Kiev 3 milyonluk nüfusu ile Ukrayna’nın en kozmopolit kentidir. Kiev, yeşil alanların çokluğu sebebiyle “Parkın içindeki şehir” olarak adlandırılıyor. Kiev, tarihi mirası , zengin kültürü ve yemyeşil doğası ile Ukrayna’nın en güzel şehirlerinden birisi..
* O boğucu sıcaklardan kaçıp kuzeyin yeşilliklerinde uzun yürüyüşler yapmak için Ukrayna'nın başkenti Kiev biçilmiş kaftan. Dinyeper Nehri'nin her iki yakasına yerleşen Kiev'de hem uçsuz bucaksız parklarda zaman geçirip yeşilin tadını çıkarabilirsiniz hem de ihtişamlı yapılarıyla şehrin.
GEZi: KAMİL ANAHAR-KİEV
İKİNCİ KEZ YOLUM DÜŞTÜ
Ukrayna’nın başkenti Kiev’e ikinci gidişim. İlk gidişim D.Kiev’in Beşıktaş’ı hakem kararıyla 6-0 mağlup ettiği maç. Dnıpro üzerinden 6 saat süren tren yolculuğunun ardından bu gizemli başkente bir kış günü uzanmıştım. Yakın arkadaşım  Trabzonlu Fatih Hacıoğlu ile beraberdik. Kiev’in acı kışını her tarafımda hissetmiştim. Yürüyerek D.Kiev’in yeni stadyumunu ulaşmıştık. – 11 derecede D:Kiev-Beşiktaş maçını izlemiştim. Maçtan sonra Fatih ‘’ Abi buraya yazın geleceksin’’ demişti.
TERCÜMAN HASAN ARUVHAN
Bu kez ise büyük oğlum Hasan Aruhvan  ile  Kiev yolunu tuttuk. Büyük bir şehir idi. Uber taksi turıstler için adete can simidi. Hem ucuz hem de gidecegınız yer garantı. Teknoloji kullanmak yurt dışında çok  önemli. İyi ki yanımda Hasan vardı.Rusya’ının ele geçirmek istediği ve hala o sevdası sürdürdüğü  Ukrayna toplumu pek mutlı değil. Gülen  yüz sayısı çok az. Turıstlere göre ucuz bir yer. Ukrayna son yıllarda gelişime açık. Türk vatandaşlarının vizesiz olarak ender seyahat yaptığı bir ülke. Pasport ve yeni nüfus kağıdı ile seyahat  yapılıyor. Pasaport kontrolünde Ukrayna polisi, İngilizce sorular soruyor. Ve de hoşgeldiniz ‘’ Güle güle’ sözlerini  kullanıyor.
KİEV’DE TÜRK’ÜN KALESİ
Kiev’in Ruslara karşı savaştığı Özgürlük Meydanı  uğraklar arasında yer aldı. Yabancı ve yerli ziyaretçilerin en yoğun olduğu bu bölgede her ülke çok sayıda insan bulmak mümkün. Türkler, hem ucuz hem de ülkemize ıygun hayat biçimleri olan bu ülkeye en fazla gelenler arasında yer alıyor. Ukrayna’nın Kiev, Lviv, Horkov , Odessa ve Suma gibi kentlrind  okuyan çok sayıda Türk öğrenci var.. Yerli tercümanım Hasan ile Kiev’deki Türk Büyük Elçiliğini de ziyeret ettik. Çok sakin bir semtte çok  güzel 5 katlı bir apartman Büyükelçiliğimiz. Önünde hatıra fotoğraf  çektirdik bayrağamızın gölgesinde..
YEŞİLİKLER KENTİ
Kuzeyin başkenti lakabı Kiev’e çok yakışıyor. Birçok ulus tarafından yönetilen Kiev’de bu sebeple kültürel çeşitlilik çok fazla… Bu çeşitlilik de Kiev’in güzelliğine yansımış.

“Kuzeyin başkenti” Kiev’deyiz. İçinden Dinyeper Nehri’nin geçtiği Kiev, Ukrayna’nın başkenti ve en büyük şehri. Kiev, büyük göç yolları arasında bulunduğundan çok sayıda uygarlık tarafından istila edilmiş. Yaklaşık olarak 250 sene Hazarlar, 250 sene Altınordu, 500 sene Osmanlı egemenliğinde kalmış. Rus hakimiyeti sırasında büyük bir metro ağı yapılan Kiev, bu sayede ulaşımın oldukça rahat yapılabildiği bir Avrupa başkenti olmuş. Sovyetler Birliği’ne bağlıyken, Sovyetler’in 3. büyük şehri olan Kiev, 3 milyon civarı nüfusuyla, şu an Avrupa’nın en kalabalık on şehrinden biri.Kiev, sadece siyasi açıdan bir başkent değil, aynı zamanda Ukrayna’nın kültürel, bilimsel ve ekonomik açıdan da merkezi. Kiev’de Rus izleri her yerde görülüyor. Yer altındaki devasa metro ağında ve yer üstünde altın renkli kubbeleriyle göz alan kiliselerde, geniş caddelerde bu izleri takip etmek mümkün..
HAREKET ÇOK
KiSt. Sophia Kilisesi’nin karşısında ise St. Michael Katedrali yer alıyor. Her iki katedralin de kapıları karşılıklı birbirine bakıyor. Kiev’de zaten her şey birbirine çok yakın konumda olduğundan St. Sophia’dan çıkıp, St. Michael’i görmeye gidebilirsiniz. Barok stilde yapılmış mimarisi, altın kubbesi ve içinde yer alan freskleriyle St. Michael Katedrali, görülmeden Kiev’den ayrılınmaması gereken yapılardan. Bu katedralin içinde zaman zaman sergilerin düzenlendiğini de söyleyelim.Kiev’in en hareketli caddesi Kreschatik Caddesi. Bu cadde, Bessarabskaya Meydanı ve Europeiskaya Meydanı arasında uzanıyor.
KIŞIN DA YAZIN DA GÜZEL
 2. Dünya Savaşı sırasında tümüyle mayınlarla döşenen cadde, iki taraflı mağazaları ve geniş caddeleriyle şehrin ana gezinti alanı. Alışveriş merkezleri, kafeleri, restoranlarıyla Kreschatik’te epey vakit geçireceğinizi söyleyelim. Caddede yer alan Bağımsızlık Meydanı (Maidan Nezalezhnosti) ise şehrin kalbi. Kiev’in sembollerinden olan meşhur Özgürlük Heykeli de yine bu meydanda bulunuyor.1986 yılındaki Çernobil faciasından etkilenenlere adanmış olan Chernobly Museum (Çernobil Müzesi), faciaya ilişkin obje, fotoğraf ve belgeleri sergiliyor. Bu müze, nükleer gücün güvenli kullanmaması halinde nelere yol açabileceğini gösteriyor ve insanları bu konuda bilinçlendirmeye çalışıyor.Yazın sıcak havada Kiev’i gezmek şüphesiz çok zevkli oluyor.Bu komşu ülke başkentinin kışı ayrı, yazı ayrı güzel…
Foroaltı: Gazetemiz yazarı Kamil Anahar, Ukrayna’nın başkenti Kiev’in en önemli merkezi  Özgürük Meydan’ında.
Fotoaltı: Oğlu  Hasan Anahar ile Kiev’i gezen Kamil Anahar, Türkiye Büyükelçiliğini de ziyaret ederek hatıra fotoğraf çektirdi.

009-057.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.