Kuzu ‘SESİ’

Aslına bakarsanız geçen hafta Başbakan tarafından açıklanan “Demokratikleşme paketi” hakkında bir miskal olsun kalem oynatmak aklımda yoktu.

Sakın açılan paket hakkında yazacaklarım olmadığını sanmayın!

Gelin görün ki, hiç ummadığım birinin “Koç” gibi verdiği beyanat aklımı başımdan almaya fazlasıyla yetti.

Çorbada tuzumuz bulunsun belki birilerinin gözünden kaçmıştır diyerek özgür bırakılan klavyenin başına geçmeye karar verdim…

Başlığı yaklaşan Kurban Bayramından veya  sinemalarda büyük ilgi ile izlenen “Kuzuların sessizliği” filminin sektörde ödüllerin hepsini toplayarak gösterdiği başarısından hiç   esinlenmedim.

Bu kuzu başka kuzu, “Başıma yumurta atıldıktan sonra saç çıktı…” diyen Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı ve aynı zamanda da AK Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu.

Profesör Kuzu, bir dönem Türkiye’nin Başkanlık sitemine geçmesi gerektiği yolunda konuşmalar yapmış, sistemin eksilerinden çok artılarını her fırsatta ekranlarda anlatmıştı.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanlığı da yapan Burhan Kuzu’nun bununla yetinmeyip parlamenter rejimin misyonunu tamamladığını yarı başkanlık sistemine Türkiye’nin geçmesi gerektiğinin hararetli bir şekilde savunucularından olup, bu konuda bir çok yazı da dercettiğini bilmeyen kalmadı.

Yapılan TBMM Başkanlığı seçiminden sonra en son 2 Temmuz 2013’de Hürriyet’e konuşan Burhan Kuzu, “siyasette külfetin ve nimetin dengeli dağıtılması gerekli…” diyerek, “ “Ben bu partinin kurucu üyelerindenim, bazı şeyleri hak ettiğimi düşünüyorum. Küskün değilim, ancak çok kırgınım…” dedikten uzun bir müddet  “Kuzuların sessizliğini” seçmişti…

Burhan Kuzu anlaşılan daha fazla dayanamamış ve geçen zaman dilimi içinde Kuzuluktan çıkıp “Koç” olduğunu  göstermeye karar vermiş,

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Eylül 2013 tarihinde açıkladığı “Demokratikleşme paketi” üzerine sessizliğini bir bozdu, pir bozdu.

Prof. Kuzu Radikal Gazetesi Ankara Haber Müdürü Ömer Şahin’in TRT Türk’te yayınlanan “Görüş Farkın” programına adeta içini boşaltı ve “Ana dilde eğitim ülkede huzuru bozar” dedi!

Doğru söylemek gerekirse Kuzu’nun söylediklerini okumayıp birinden duymuş olsaydım inanmazdım.

Şaşırmadın desem yalan olur!

***

 

AK Partide kendisinden farklı düşünenler olduğunu belirten Burhan Kuzu, anadilde eğitim konusunda ABD ve Belçika’dan örnekler vererek, “ABD’de 72 millet, 51 eyalet var. Hepside İngilizce eğitimi yapılır. Bir tek eyalette İspanyolca eğitimi yapıldı. Baktılar işler kötüye gidiyor kapattılar…” açılamasında bulundu.  

Demek ki okyanus ötesinde de aklın yolu bir!

Burhan Kuzu demokratikleşme paketinde yer alan ana dilde eğitim hakkında daha sonra şunları söylüyor:  “Türkiye’de bir tek Kürdün anası yok ki, 18 etnik grup anasını alıp gelirse ne yapacağı? Bende anamı getirdim bende dilimi istiyorum derse ne yapacağız?

Bunları iyi düşünmek gerek. Sonra diyorlar ki biz bölünmek istemiyoruz, böyle bir niyet yok. Yahu yok da sonu oraya gider. Burada doğması muhtemel sorunları dile getirmem en büyük hakkım…

***

Laik, demokrasiye inanan yazar-çizer yurttaşlar olarak bizlerin açılan paketi eleştirmesi başka, AK Partinin içinde sonunu düşünmeden “Kahramanlık heykeli dikmek” isteyen birinin  çıkıp anadilde eğitimi eleştirmesi bence partide yaşana bilecek bir “depremin” öncüsü!...

Sizleri bilmem ama böyle “Kuzu” sesini duymak insanı biraz olsun rahatlatıyor!

Umarım AK Partinin içinde Burhan Kuzu gibi düşünenlerin sayısı artar.

Bakarsınız  Kuzu sesi yankı yapmış, Koçların sayısı artmış

 

Acaba yeni mi?

 

Geride bıraktığımız Cuma günü bir değişiklik yaptım, hava yağmurlu olunca meydana yürüyerek değil de belediye otobüsüyle gitmeye karar verdim.

KTÜ’de eğitim başlayınca otobüs yaz dönemine göre hayli kalabalık…

Ayakta yolcular var…

Gençler sağ olsun yaşımızdan dolayı bize yer verdiler…

Araç hareket ederken, otobüsü kullanan bakımlı güzel giyimli şoförün, “dikkatli olun kalkıyoruz…” diyerek yolcuları uyarması bir anda herkesin dikkatini çekti. Tüm duraklarda binen yolcuları aynı şekilde ikaz etmesi akıllara acaba “yeni mi ?” sorusunu getirdi.

Bu güzel olayı sütunlara taşımamdaki maksadım, belki bu yazıyı Belediye’de otobüs süren diğer şoför arkadaşların da okuyup örnek almaları.

Demek ki insan isteyince güler yüzlü ve kibar olabiliyormuş.

Darısı diğer şoförlerin başına…  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.