LEVİATHAN

Kötü giden bir şeyleri hatırlamamak için yaşadıklarınızı hafızanızdan sildirmek ister misiniz?

Mümkün olabilir mi?

Olasıymış.

Acı veren zamanları beyninizdeki istemediğiniz bütün parçaları kendi rızanızla silmek artık olası.

İsmini vermek istemediğim bir ünlü bu yeni teknik ile kötü olayları unutmak ve aklına getirmemek için bu yöntemi uygulayacağını söylemiş.

Jim Carrey ve Kate Winslet başrollerini paylaştığı “Sil Baştan” filmini izlediniz mi bilmiyorum ama çok etkileyici ve izlenmesi gereken filmlerden biridir.

Joel eski kız arkadaşı Clementine’in ilişkilerine dair tüm anılarını sildirmek için gizem dolu bir tıbbi müdahaleye başvurduğunu öğrendiğinde hayal kırıklığına uğrar. Joel’de Clementine unutmak için aynı prosedürü uygular. İşlem sırasında hatıralarındaki kızgınlık ve gözyaşı ile sevgilisine karşı duyduğu büyük aşkı hatırlar ve onu kaybetmek istemediğini fark eder.

Siz hayatınızdan neleri silmek istersiniz?

Sanırım ortaklaşa silmek isteyeceğimiz çok fazla yaşanmışlıklarımız var. En azından hayatımızın şu son beş- altı belki de on yılı kabus gibi geçti. Kavgalar, şiddet, taciz, tecavüz, çocuk istismarı, mahalle baskısı, dini yaptırımlar, mezhep kavgaları, canlı bombalar ve daha niceleri keşke hiç yaşanmamış olsaydı.

Çok sevdiğim Şebnem Ferah şarkısında, “Sil baştan başlamak gerek bazen. Hayatı sıfırlamak. Sil baştan sevmek gerek bazen her şeyi sıfırlamak” diyor. Sanırım bugünkü yazımın ana düşüncesini oluşturuyor.

Bizler yaşadığımız mutlulukları unutmuş. Hatta tüketmiş. Şimdi de yeni yeni icatlarla mutluluğu arar olduk.

Bizler kin, nefret kelimelerinin yaygınlaşması ile mutluluğu, iyiliği, güzelliği hep arar olduk. Divane gibi.

Geçenlerde okuduğum bir kitapta Leviathan devletinden söz ediliyordu.

Bilirsiniz hani “Haklarımdan vaz geçiyorum ve tüm haklarımı bir insana veriyorum” diyen insanların yarattıkları devletten söz ediyorum.

Her türlü güvenlik açısından bir devlet yaratılıyor, zamanla bu devlet büyüyor ve insanların tüm yaşamını kontrol etmeye başlıyor. Devlet canavara dönüşüyor...

Vatandaşları iliklerine kadar sömüren devletin tiranlaşmasını anlatan Leviathan.

Bu kitabı 1651 yılında yazmış Thoma Hobbes.

Bugün kapitalist dünyanın ne farkı var Leviathan sisteminden.

Evet sil baştan başlamak lazım. Hayatı sıfırlamak.

Akıp giden zaman içerisinde bizler bu şekilde yaşamayı mı hak ettik?

İstediklerinizin ne kadarına sahipsiniz?

Ben yaşadıklarıma dair hiçbir şeyin silinmesini istemem. Onlar benim yaşamımın izleri. Beni yoğuran, olgunlaştıran hayata karşı yanlış yapmamı engelleyen yaşanmışlıklarımdır hepsi. Ben demans hastası bir annenin kızıyım sizinle paylaşmıştım. Unutmak. Hatırlamamak her şeyden vazgeçiştir. Seni hayata bağlayan sevdiklerini bile hatırlayamamak çok acı bir olay.

Yüzde 100 insanlık için sanıyorum yeni baştan başlamak lazım. Beynimizde istemediğimiz yaşanmışlıkları silmek insanlığa değil tamamen geçici bir süre kendimize iyiliktir.

Yaşamak kadar yaşatmak içinde var olduğumuzu unutmamamız lazım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum