Litvanya, ‘Trabzon’ diyecek

Litvanya, ‘Trabzon’ diyecek

Litvanya, Karadeniz Limanlarından dünyaya açılıyor. Litvanya ve Türkiye Ulaştırma Bakanlarının katılımıyla İstanbul’da bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda, Doğu Avrupa’dan başlayarak Litvanya ve Türkiye üzerinden devam edecek nakliye taş

TRABZON LİMANI GÜNDEMDE

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın davetlisi olarak Türkiye’yi ziyaret eden Litvanya Ulaştırma Bakanı Algirdas Butkevıcıus ile Litvanya taşımacılık ve lojistik sektörünün önde gelen firmalarının temsilcilerinden oluşan konuk ticaret heyeti, TOBB yetkilileri ile İstanbul’da bir araya geldi. Litvanya Ulaştırma Bakanı, Litvanya, Belarus ve Ukrayna’nın Klaipeda, Odesa, Iljichiovsk limanları arasında 2003 yılından beri faaliyette olan konteynır taşımacılığının Türkiye’nin Karadeniz Limanlarından Ortadoğu ve Uzak Doğu’ya taşınmasını talep etti. Toplantıda, Doğu Avrupa’dan başlayarak Litvanya ve Türkiye üzerinden devam edecek nakliye taşımacılığı koridorunu oluşturmak amacıyla yapılan görüşmelerde, Trabzon Limanın kullanımı gündeme getirildi. Toplantıya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni temsilen TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Eren katıldı.

 

BUNU DEĞERLENDİRECEĞİZ

Toplantıda bir konuşma yapan Eren, Avrupa Birliği üyesi olan Litvanya’nın taşımacılık sektörünün Karadeniz’e taşınması projesinin Bölge Limanları için önemli bir fırsat yaratacağını belirterek, bu konuda yapılacak işbirliğinin güçlendirmek amacıyla Litvanya Ulaştırma Bakanlığı yetkililerini Trabzon’a davet ettiklerini söyledi. Batlık ülkeleri arasında “Viking Kombine Tren Taşımacılığı” olarak adlandırılan, kara ve hava yoluyla desteklenen projenin, Odesa Limanı’ndan Türkiye’nin Karadeniz Limanlarına ve oradan Doğu’ya açılması planlanan ayağının, ülkemizi büyüyen bir pazar konumuna gelen Doğu Avrupa Ülkeleri ve Baltık Ülkeleri ile yakınlaştıracağını vurgulayan Eren, Bölgemizde transit taşımacılığın canlandırılması açısından da bu imkanı değerlendirmek istiyoruz şeklinde konuştu.

 

ÇALIŞMALARA BAŞLANDI

Trabzon Liman Müdürlüğü’ne bu konuda ayrıntılı bilgi verildiğini ve Trabzon Limanı ile ilgili raporların Litvanya Ulaştırma Bakanlığı’na iletildiğini ifade eden EREN, “Stratejik konumu itibarıyla Trabzon Limanı Orta Asya ülkelerine giden en kısa yolun deniz kapısıdır. Kara ve hava yolu ulaşım bağlantılarıyla, dünya ticaretinin batı ve doğu arasındaki Türkiye köprüsünün en önemli noktalarından biridir.  Proje’nin hedefinde yer alan Uzakdoğu ve Orta Doğu ülkelerine ulaşımda en kısa yol Trabzon görünüyor. İkili görüşmelerimiz esnasında bunu kendilerine belirttik. Trabzon Limanı’nın bu kapsamada değerlendirilmesi yönündeki önerimize çok ilgi gösterdiler. Önümüzdeki günlerde Litvanya Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinin Trabzon’u ziyaret etmesi ile bu proje içinde aktif bir rol almayı ve projeye Trabzon’un dahil edilerek hayata geçmesini umuyoruz” diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.