Lojistikte tornistan

Türkiye’de yerel seçim ateşi harlanmaya başlayınca mevcut iktidar tıpkı bir önceki seçimde olduğu gibi tekrar istihdam “taktiğine” sarılarak gündem oluşturmaya başladı.

Trabzon’un Sürmene ilçesine bağlı Çamburnu ve Yeniay beldelerinde yıllar önce

davullu-zurnalı törenle temeli atılan ve daha sonra rafa kaldırılıp tozlanmaya bırakılan  tersane dosyası yeniden önümüze geldi!

Binlerce metrekarelik alan milyonlarca lira harcanarak doldurulduktan sonra, gemi yapımında “hayat yok…” diyerek tersaneden sarfınazar edenler, “Sürmene’deki dolgu alanı bir an önce lojistik merkezi olmalıdır…” diyerek yıllardır insanlara umut dağıttılar!  

Ne acıdır ki tersaneye “ölü” yatırım diyen o günkü zihniyetin dün dörtle elle sarıldıkları lojistikten de bugün aniden tornistan yaparak, tekrar başa dönmeleri, ister istemez insanın kafasının menevişlenmesine neden oldu!

Tekrar tersanede karar kılanlara şu soruları sormak gerekiyor:

Ne değişti?

Bugüne kadar aklınız neredeydi?

 

***

 

Bölgede yayın yapan görsel ve yazılı basında söylenenlere ve yazılanlara bakılırsa büyük umutlar bağlanan adı ister lojistik üst, ister lojistik köy olsun Sürmene’den uçmuş, Of ile Rize arasındaki İyidere de bir vadiye kondurulmuş!  

Lojistiği Trabzon’dan kim kalkmasını istemiş?

Sıkı durun!

Of ve İyidere vadisine kurulması düşünülen lojistik üssün fikir babası, Bakan Erdoğan Bayraktar ve Bakan Hayati Yazıcı’nın açıklamalarına göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan…

Yani emir büyük yerden. Böyle olunca emir de demiri doğal olarak kesiyor!

 

***

 

Tam zamanını hatırlayamıyorum ama iki yıldan fazla Trabzon bir otelle birde lojistik ile meşgul edildi.

Bugün Ankara’ya, merkeze çekilen Trabzon’un eski Valisi  Recep Kızılcık altyapısı ve limanı ile Çamburnu’nun en uygun yer olduğunu belirtiyordu ve  lojistik merkezin hayata geçirilmesi için az emek harcamadı.

Ancak Kızılcık’ı duyan olmadı ve bir arpa boyu yol alınamadı.

Mevcut iktidarın, oy potansiyeli olarak gördüğü fakir fukarayı bilemem ama varsın bizlerin de her şeyi unutan balık hafızlılardan bellesin…

Şurası çok açık;  Dünya’da ve Türkiye’de düşük düzeyde seyredentersaneye Sürmene’de yeniden yol verilerek bölgenin ticarette lokomotifi olan Trabzon’un ağzına bir parmak bal sürülmek isteniyor.

2009 yerel seçimlerinde, “Sen Trabzon’sun büyük düşün” diyenler, bugünün bu tarihinde ise “Şehre bununla idare et sesini çıkartma” diyorlar!

Trabzon için düşünülen bugün yarın deyip ötelenen lojistiğe ani bir kararla Rize’nin de ortak edilmesi bu “dört köşe” şehrin açıkça by-pass edildiğinin bir göstergesi.

Lojistik üssünde veya merkezinde kurulacak şirketlerin ve istihdam edileceklerin sayısının yanında Sürmene’ye kurulacak tersanede çalıştırılacak olan 100-150 kişi devede kulak gibi kalacaktır.

***

Şimdi bu yazıyı okuyanlar siz sevgili okurlar, sakın Sürmene’ye Nur Gemicilik tarafından yapılacak olan yatırımı küçümsediğim hissine kapılmayın.

Bu şehre veya bölgeye kim bir çivi çakıp, göçün önüne geçmeye vesile olursa bilin ki başımızın üstünde yeri vardır. Ancak Sürmene’ye yapılacak olan tersanenin özel sektörle birlikte kamuyu da işin içine katarak çarkların döndürülmesi bir nebze olusun “uçan” lojistiğin yapacağı tahribatın önüne geçecektir.

Netice-i Kelam, Trabzon’a yapılmak istenilen haksızlığının giderilmesi ve yaşanan hayal kırıklığının önüne geçilmesi adına şehrin dinamikleri acilen devreye girmeli ve gülmesini de gürlemesini de bildiklerine dair iradeyi ortaya koymalılar.

Sesiniz çıkmaz, seyirci kalırsanız, birileri bu tarihi şehrin üzerinde  “ince bir ayar çeker” haberiniz olsun…

 

Köstebek

yuvası gibi

 

Biraz da kendi mahallemizden bahsetmek istiyorum, yani Kalkınma’dan…

Bundan birkaç ay önce başlatılan doğal gaz çalışmaları sonucunda kazılan yolların üstü derme çatma doldurularak öylece bırakıldı. Mahalle araları adeta köstebek yuvası gibi…

Yağmurlu havalarda çukurlar su dolu, 7’sinden 70’ine insanlar yollarda adeta “kanguru” gibi atlayarak yürüyor. Yoldan geçen arabalar çukurlara düşmemek için bu kez vatandaşın kullandığı yolu tercih ediyor.

Ayrıca üniversitede eğitimin başlamasıyla birlikte Farabi’ye çıkan ana yolun sağına ve soluna çekilen araçlar trafiğin akmasını önlüyor…

Öyle an oluyor ki ambulans geçmekte zorlanıyor, belediye otobüsleri duraklara yaklaşmakta sıkıntı yaşıyor!

Yollar ve kaldırımlar otoparklara dönmüş.

Ha diyeceksiniz ki; bunları daha öncede yazdın…

Doğru defalarca bu sütunlara taşıdım ama ne yaparsın okuyucu, “abi şu rezilliği dercetsene…” dediği zaman tekrar etmek zorunda kalıyorum.

Sonuçta biz elçilik görevimizi yapıyoruz, gerisi yetkililere kalmış!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.