MACARİSTAN – TÜRKİYE

Küreselcilerin dünyanın başına bela ettiği korona heyulası yüzünden Avrupa 2020 şampiyonası yapılamadı. Onun yerine uluslar ligi diye çakma bir lig uydurdular. Maksat spor olsun ve millet futboldan soğumasın. Boş tribünler önünde gerek ligler gerek uluslararası futbol müsabakalarında kalite o denli yerlerde sürünüyor ki, düşünün Brezilya’ya 7 atmış Almanya dün gece İspanya’dan 6 yedi. Yani dünyada futbol o denli kepaze bir spor haline gelmiş durumda.

İşte bu ahval ve şerait altında Türkiye A milli futbol takımı Macaristan karşısında olmak ya da olmamak müsabakasına çıktı. A milli futbol takımı İstanbul takımlarının bir karması hüviyetindeydi. Belli ki Şenol Güneş’in de üzerinde bir güç bu takımı A milli takım diye bütün ülkeye dayatıyor. Türkiye garip bir ülke zaten. Mafya siyasetini dizayn ediyor, futbol menajerleri de A milli takımı. Ozan Tufan, o form durumuyla Mahmut, oynadığı takımda esamisi okunmayan Cenk hangi futbol meziyetleriyle milli takımdalar meçhul. Trabzonspor’dan hiçbir topçu olmayınca hiç ilgimi çekmiyor A milli takım. Bir tek Yusuf Yazıcı’yı merak ettim, Şenol Güneş onu da ikinci yarıda zorla oyuna aldı. Mert iyi bir halı saha kalecisi. Caner’in tek özelliği günümüz modern futboluna rağmen sol ayağı ile Anamur muzu ortası yapabiliyor olması. Türkiye’de Nazım ayarında en az 200 profesyonel futbolcu var. Şenol Güneş sanki 50 koca yıldır Türk futbolunun içinde değil de Paris’ten Türkiye’ye gelmiş bir Fransız! Basın açıklamasıyla liglerde sol ayaklı futbolcu arayan sonradan beyaz Türklüğe terfi etmiş bir Karadenizli.

Görünürde A milli futbol takımı Macaristan karşısında oyunu domine etti. Ama gol pozisyonlarını değerlendirirken total düşünceden ve soğukkanlılıktan yoksun ilkel Türk egosu Şenol Güneş’i ve onun Boğaz özlemli manken takımını C ligine postaladı. Bu ülke her alanda insan potansiyelini toprağa gömen ve sadece imtiyazlılara temsil hakkı tanıyan medeniyet görgüsüzü kıroların ülkesidir. Ve Şenol Güneş de bu tanımdan payını almaktadır. Macaristan karşısında elli yıllık tecrübenin her şeye hakim olduğu bir futbol aklı göremedim sahada. Futbol adına Fenerbahçeli psikopatların, İstanbul’un imtiyazlı mankenlerinin beceriksizliği vardı sadece.

Bu ülkenin futbol oligarkları Trabzonspor’dan çaldıkları şampiyonlukları iade edip Trabzonsporlulardan resmi bir ağızdan özür dileyene kadar futbolda rezil olmaya, Avrupa kupalarında şerefli mağlubiyetler devrine dönmeye müstahaktır. Kısacası Türk futbolunda durum ha San Marino Hasan Türkiye’den ibaretti uluslar liginde!

Türklere futbol adına yaptıkları sistematik kıroluğun bir orta Avrupa ülkesi karşısında bile geçerli olmadığını rasyonel bir oyunla gösterdiğin için tebrikler Macaristan.

Önceki ve Sonraki Yazılar