Gürsel Özgür

Gürsel Özgür

MAÇKA

Maçka güzel bir yerdir

 

2015 Yılında; sağlık, zindelik, genel yaşam memnuniyeti, aile ilişkileri, dini inanç gibi çeşitli etkenler göz önüne alınarak yapılan bilimsel ve sosyolojik araştırma sonucuna göre, Maçka ilk onda yer alıyor. Ladin ormanlarının çoğunlukta olduğu vadilerin ortasındaki bir dere yatağına kurulmuş olan ilçe merkezi doğal güzellikler bakımından Trabzon'un en zengin yerlerindendir.

İlçenin 17 km. güneyindeki Sumela Manastırı ilçenin tarihi ve turizm  açısından önemli bir yer tutmaktadır. Ancak; bir seneyi geçmesine rağmen kapalı olmasının nedeni olarak ''taş düşmesi'' gösterilmekte ve Maçkalılar yeterli derecede bilgilendirilmemektedir. Halka bilgi ve hesap verme çağdaş bir yöntem olmasına rağmen çoğunlukla bu yöntem pek önemsenmemektedir.

Ne kadar sürecek? Bilen var mı? Yok... O zaman yeni seçenekler oluşturmak gerekir. Dünyanın bir yerinden örnek vererek konuyu ilişkilendireyim.

Yunan adalarından birisi olan Santorini'nin merkezi volkanik nedenlarden denizden yüksekte kurulmuş. Gemiden inince otobüsle 10 km.mesafedeki merkeze gidilebiliyor. Ama bununla yetinmemişler. Teleferik var, iki dakikada sizi merkeze ulaştırırken doğanın tüm güzelliklerini de görüyorsunuz,tabii ücret ödüyorsunuz ve şehir bu vesile ile gelir elde ediyor.

Veya hemen teleferik yanında başka altarnatif var, at ile sizi yukarıya çıkarıyorlar,ücreti karşılığında. Seç seç al, işte böyle olunca turist kaynıyor adeta. Maliyet hesabı da önemli mutlaka ama, teleferik dünyanın en güzel yerlerinden olan Maçka’nın marka değerini daha da artıracaktır. Tanıtım ve yerinde yatırımlar ile sorunlar yumağından kurtulmak mümkün olur.

İtalya’da ‘’Beşköy’’ denen bölgenin Maçka’dan fazlası yok ama turizm yönünden çok ilerdeler.

Maçka diasporasından faydalanılmalı ve dünyadan güzel örnekler gezgin Maçkalılar aracılığıyla proje olarak alınmalı ve hayata geçirilmelidir. Maçka misyoneri olan Maçkalılar bu görevi keyifle yapacaktır.

 

Portofino

''I found my love in Portofino'' şarkısı ile ünlenen küçük bir köy olan ve İtalya’nın kuzeybatısında Cenova'ya bağlı olan Portofino, tabiri caizse Maçka’nın eline su dökemez ama özellik oluşturmuşlar. Rengarenk evleri var, limanda yemek yerseniz balık ısmarladığınızda garson gözünüzün önünde oltayı atar ve anında balığınız tutulur ve size sunulur. Farkındalık yaratmak özellikli olmaktan geçiyor.

Beypazarı, Seferihisar/Sığacık, Eskişehir, özellik oluşturmak suretiyle son yıllarda markalaştı. Maçka’da da farkındalık yaratılabilir. Hamsiköy'deki çatıların kırmızı ile kaplanması orada farkındalık yaratmış, böyle devam edilmeli. Merkezdeki tabela kirliliğine son verilerek, belediyenin halka sorarak üreteceği tabelalar dükkanlara asılarak tek tip görüntü yaratılması hoş görünecektir. Çok katlı bina zehirlenmesi buraya da bulaşmış, Belediyenin çizdiği iki-üç tip proje ile Maçka’nın silüeti bozulmadan benzer evlerin yapılması Safranbolu evleri gibi zamana yayılan bir gelişmeyi getirebilecektir.

 

Maçkalı Değerler

Maçkalı değerler Maçkanın yönetimine fahri olarak dahil edilerek sorunlar ve çözüm önerilerine katılımları sağlanabilir. Sunay Akın'ın oyuncak müzesinin benzeri veya minyatürü açılabilir, Volkan Konak'ın katkısı ve oluru alınarak kültür merkezi oluşturulabir veya ''Bedir Rahmi Eyüboğlu'' sanat günleri yapılabilir, eserleri sergilenebilir(Alaçatı’da yapılıyor) ve gelenekselleştirilebilir. Maçkalılar daha çok proje üretecektir.

 

Sessiz Şehir

Dünyada dikkat ve ilgi uyandıran ünvanların alınması için çaba gösterilebilir. Seferihisar belediyesinin aldığı ''Sessiz Şehir'' unvanı için koordinasyon sağlanarak çalışma başlatılabilir. Sığacık evleri belediye tarafından dış kısımları prototip proje çerçevesinde boyandı ve süslendi her hafta sonu önlerinde veya bahçelerinde yerel ürünler, el işi ürünler ve yöresel yiyecekler(kabak çiçeği dolması,zeytinyağlı dolma,gözleme vb...) satmak suretiyle hem turizm açısından hareketlenme sağlanarak yerli vatandaşa ekonomik katkı sağlamış hem de sosyalleşme konusunda fayda sağlamış. Maçka’da neden olmasın?

 

Terörle mücadele

Terörist; ikmal, iaşe ve barınmasını sağlayamadığı yerde duramaz, varlığını sürdüremez. Maçka da bunları sağlayamayacağı yerlerden. Vur-kaç taktiğini uygulayacaktır, ancak tesirsiz hale getirilmezlerse daha da cesaretlenerek büyük işlere kalkacaktır. Mutlaka bölge özel tim tarafından arazi taraması ile kontrol altına alınmalı ve faaliyet değişik zamanlarda tekrarlanmalıdır.

Maçkalılar sorunlara en duyarlı kesimlerdendir, mutlaka katılımı yüksek toplantılarla sorunlar paylaşılmalı ve çözüm üretmek konusunda teklif zenginliği ve fikir birliği oluşturulabilmelidir. Çözüm üretme konusunda Yöneticilerin de çaba içinde oldukları muhakkaktır. Ancak kısa zamanda çözülen sorunlar daha anlamlı olacaktır.

Maçkalı olarak Maçka’nın marka değerinin artarak layık olduğu mertebeye ulaşmasını bekliyorum ve canı gönülden diliyorum.

 

Gaziler Günü

Sakarya Maydan Savaşından sonra Mustafa Kemal’e TBMM’nce ‘’Mareşal’’ rütbesi ve ‘’Gazi’’ ünvanı verilmiş, 2002 yılında çıkartılan yasa ile de ‘’Gaziler Günü’’ olarak kutlanmaktadır. Kore Gazisi Sefer Özgür’ün oğlu ve emekli asker kimliğimle tüm Gazilerimizin gününü minnet ve şükran duygularımla kutluyorum. Bu ülkenin asıl unsurları ve asil insanlarına ne kadar müteşekkir olsak azdır. Tüm şehitlerimize de rahmet diliyorum.

Sağlıcakla kalın, saygılarımla

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum