Maçka yolları taşlı!

Dün sabah erken saatlerde Nihat Genç aradı..

‘Hasan, içim yanıyor.  40 km.lik bir yolun yapımı, genişletilmesi 40 yılda bitmez mi? Bu ne iştir. Yazık değil mi 6 cana. Allah aşkına bu yolu sürekli gündemde tutun. Trabzon-Maçka yolu üstelik turizm ve transit yolu! 40 yılda bu kadar işlek bir yol iki şerit yapılamaz mı?’ dedi.

Trabzon- Erzurum Yolunun yıllardır yapılamayan güzergahı, gerçekten Trabzon-Maçka arası! Yaylalara asfalt yol, şehir merkezlerine ihtiyaç olmamasına rağmen milyonlarca lira harcayarak köprülü yol yapanlar, ne hikmetse bu yola gereken önemi ve ilgiyi göstermiyorlar.

Trabzon-Maçka arasındaki yol Değirmendere kenarından, vadiden gidiyor. Bu tür yerlerde yol yapmak zordur, deniliyor. Ancak, diğer yandan Artvin’de daha büyük vadilerde onlarca tünel açılıyor ve yol yapılıyor. Demek ki bu işin zorluğu morluğu yok. Burada önemli olan, idarenin Karayolları Genel Müdürlüğünün, siyasilerin, yerel yöneticilerin olayı takip etmeleri ve ısrarcı olmalarıdır.

Trabzon-Maçka yolunda iki aracın kafa kafaya çarpışmasının sorumluları, araç sürücülerinin dikkatsizliğinden öte bu yolu bugüne kadar gidiş-geliş iki şerit haline getiremeyenlerdir.

***

Gelecek satıldı

Geçenlerde bir banka müdürü, ‘Borç; çalışarak, kazanılarak ve biriktirilerek ödenir. Üretmeyen, çalışmayan, kazanamayan insan borcunu nasıl öder? Borçlanarak. Türk halkının büyük bölümü bu durumdadır. Türk halkının geleceği ipotek altına alınmış ve satılmıştır’ dedi.

Türk halkının büyük bölümünün geleceği gerçekten ipotek altındadır. 

Osmanlının son dönemlerinde de imparatorluk Avrupalılara ipotekli idi. Bankasından, fabrikasına, ulaşımına kadar her şey yabancıların elinde idi. Dış politika iflas etmiş, içte isyanlar baş göstermişti! Bugün de ülke hemen hemen aynı durumda!

Tablo bu olmasına rağmen ülkeyi yönetenler, pembe tablo çizmeye devam ediyor. Türk halkının yarısı ise halinden memnun olmasa bile, dini, siyasi ve ekonomik nedenlerle ülkeyi bu duruma getirenlere destek veriyor.

Zaman zaman dünyada olup bitenlerden haberimiz olmasa da, ‘Dünyada örneği yok’ deriz ya, Türkiye’nin bugünkü durumunun da siyasi, bilimsel, sosyal ve ekonomik olarak gerçekten dünyada örneği yok!

***

Polislere operasyon

AKP iktidarının ikinci dönemi ile birlikte Türkiye’de özelinden resmisine her kurumda bir değişim ve dönüşüm başlatıldı. Darbe yapılacak dendi, askere operasyon düzenlendi. Hukuk sistemi alt üst edildi. Gözaltılar, tutuklamalar, baskınlar, cezalar birbirini kovaladı. Ülkeyi yönetenler paraya pula yönetime tam hakim olmak üzere iken rüşvet ve yolsuzluk olayları patlak verdi. Sonra, paralel yapı gündeme geldi. İddialara bakılırsa ülkeyi AKP değil de bu paralel yapı yönetiyormuş. Operasyonları bu paralel yapının elemanları yapıyormuş! Daha önceleri ülkede PKK’nın şehir yapılanması olarak bilinen KCK diye bir yapılanma ortaya çıkarıldı, yüzlerce binlerce kişi gözaltına alındı, tutuklandı. Önce KCK’lılar, sonra darbe teşebbüsünde bulundukları, plan yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan askerler, Anayasa Mahkemesi Kararı ile serbest bırakıldılar. Ve şimdi de sıra rüşvet ve yolsuzluk operasyonunu yapan polislere geldi.

Polislerin, 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunu yaptıkları ve hükümette birilerinin kirli çamaşırlarını ortaya çıkardıkları için mi yoksa başka nedenlerle mi suçlandıklarını net olarak bilmiyorum.

Ancak, şunu da söyleyeyim ki, bir ülkede tek başına ülkeyi yöneten bir partinin kurmaylarının ve liderinin haberi, izni olmadan çok önemli konularda bir adım değil yarım adım atılamaz.

Bu memlekette her kim suç işlemişse, suçluyu korumuşsa, devletin kasasını soymuşsa, siyasi olarak insanlara zulüm etmişse, haksız ve mesnetsiz işler yapmışsa mutlaka ama mutlaka cezasını çekmelidir.

Maçka yolları eskiden taşlı da olsa insanlar taşları aşar ve gitmek istedikleri yere ulaşırdı.

Bu gün Türk halkının önemli bir bölümü; gidilecek yolun, başka bir ifade ile hedefin neresi olduğunu şaşırdı. Türk halkını şaşırtan da ülkeyi yöneten iktidar ve Başbakan!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.