Maçka’daki tarihi Kuştul Manastırı Böyle İdi Böyle Oldu!

  Trabzon'un Maçka ilçesine yaklaşık 32 km. mesafedeki Şimşirli Köyü sınırları içerisinde, Galyan vadisine hakim sarp kayalıklar üzerine 8. yüzyılın ortalarında M.S. 752 tarihinde inşa edildiği tahmin edilen Kuştul Manastırı, son dönemde iyice harabeye döndü.
2c59a2c8-67bc-473c-8bee-ea52b4c7b6a0.jpgTescilli anıt eser olan Kuştul Manastırı, bölgenin asırlık birkaç manastırından biri. Vadiden yüzlerce metre yüksekte inşa edildikten sonra eklentilerle büyütülen manastırdan günümüze ana gövde ve yıkılmış yapı duvarları kaldı.
  Tarihi kayıtlara göre, Sümela Manastırı kütüphanesinden sonra bilinen en eski kütüphane, Kuştul Manastırı kütüphanesi. Yapı, Ortodoksların teoloji/ilahiyat fakültesi olarak hizmet verdi. Peristera adıyla anılan manastır, yazılı kaynaklara göre, 752 yılında inşa edilmiştir. İnşa edildiği tarihten sonra pek çok yapı evresi geçirmiştir. Manastırın, kayıtlara göre 13. yüzyılda genişletildiği, 15. yüzyılda ise kapsamlı bir onarımdan geçirildiği bilinmektedir. Yüksek bir tepede, ana kaya üzerinde, çevreye hâkim bir konumdaki Manastıra batı yönünde bulunan merdivenle ulaşılmaktadır. Merdivenlerin bulunduğu alana ulaşım patika yolla sağlanmaktadır. Manastıra giriş ise yüksek koruma duvarında bulunan dikdörtgen açıklıktan sağlanmaktadır. Girişin hemen ardından ulaşılan alanda farklı işlevlerde yapı kalıntıları bulunmaktadır. 7fd97433-b52c-47a3-a5b7-0b479798be11.jpgGüney yönünde çok katlı manastır bölümleri yer almaktadır. Bu bölümlerin yuvarlak kemerli pencere açıklıkları bulunmaktadır. Manastır içerisinde, kilise, misafir odaları, keşiş odaları, dehlizler ve farklı işlevlerde yapıların bulunduğu bilinmektedir.
  Kuştul Manastırında 1900’lü yıllarından başında (1905) yangın çıktı veya çıkarıldı. Yangın nedeniyle Manastır tahrip oldu. Tahta kısımları yandı ve çöktü. O tarihten bugüne Manastır iyice harap oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar