Turhan Eyüboğlu

Turhan Eyüboğlu

MAÇKA’NIN DRAKULASI

  Trabzon'dan Maçka'ya doğru her gidişimde Esiroğlu'na geldiğimde Trabzon Belediyesinin su arıtma tesisinin yanında bulunan belediyeye ait ağaç fidanlığına muhakkak bakar, ne kadar fidan olduğunu hesaplamaya çalışırım.

Bu zaman diliminde doğada çeşitli nedenlerle binlerce fidanın yok edildiğini düşünür, bu fidanlığın onların yanında ne kadar cılız kaldığına şahit olurum.

İnsanoğlunun doğaya karşı bilinçleşmesi artarak yaygınlaştıkça her ne hikmetse doğanın katledilişi de o denli artarak ilerliyor. Bu katledilişin bazen yönetim eliyle bazen doğal afetler sonucu artarak ilerleyişine de bir türlü anlam verememişimdir.

Ben, Esiroğlu'nda bulunan fidanlığın katledilen doğanın yaralarını saracak pansuman olduğunu düşünürken doğayı yok edecek bir canavarın evi olacağı hiç aklıma gelmezdi.

Maçka'da CHP ilçe başkanlığının düzenlediği bayramlaşma törenine katılan milletvekili Ahmet Kaya Beyin yaptığı konuşmayı dinlediğimde şaşkınlığımı gizleyemedim. Bu konu hakkında hiç bilgim yoktu. Biraz da kendime kızdım "Nasıl bilgim olmaz?" diye! Ancak ne yazık ki ilk defa orada duydum ve bu konunun bu kadar ciddi olduğuna ilk defa orada şahit oldum. Şimdi siz okuduğunuzda şaşıracak mısınız bilmiyorum.

Ahmet Kaya Bey; anavatanı Çin olan Drakula lakaplı "turunçgil uzun antenli böceğin" Trabzon'a İtalya'dan ithal edilen süs bitkileri ile önce İstanbul'a, oradan da Trabzon'a geldiğini anlattı. Belediyenin aldığı fidanların Esiroğlu fidanlığına yerleştirilmesinden sonra Maçka vadisini tehdit ettiğini anlatarak önlem alınmazsa on yıl içinde fındık bahçelerini yok edecek duruma geleceğini söylemesi bu işin ciddiyetini ortaya koyuyordu.

  Toplantı sonrası bu işi araştırma gereksinimi duydum ve acaba fındık üreticilerinin bu konuda bilgisi var mı diye de merak ettim. Bu konuda Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Cemil Pehlevan'ın açıklamasını size sunuyorum: 

  "Böcek, Trabzon'un kabusu oldu. Yerleştiği ağacı hızla kurutup öldürüyor. Kereste ve süs bitkisi ticareti aracılığıyla Çin'den geldiği sanılan böcek nedeniyle İstanbul'da 2014 yılında kırmızı alarm veren İstanbul Büşükşehir Belediyesi ekipleri böceğin yerleştiği bin üç yüz ağacı o dönemde kesme kararı alarak İstanbul'da birçok bölgeyi karantina altına almıştı."

Pehlevan, zararlının çıkış noktası olan Trabzon Büyükşehir Belediyesi'ne ait Esiroğlu'ndaki fidanlıkta bulunan konukçu ağaçların derhal imha edilerek fidanlığın kapatılmasını isteyerek: 

"Fidanlık kapatılarak karantina tedbirleri uygulanmalıdır. Böcekten korkmaya gerek yoktur. Bu böceğin insanlara zararı yoktur. Vatandaşlarımız rahatlıkla bahçelerine girebilir, işlerini yapabilirler; ancak bu zararlıyı gördükleri an Gıda Tarım ve Hayvancılık Trabzon İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüklerine bilgi vermelidirler." uyarısını yaptı.

Şimdi Trabzon Belediyesi yetkilisine soruyorum: 

 "2014 yılında İstanbul Belediyesi kırmızı alarm vererek bu tedbiri alırken biz neden tedbir almayarak bu böceğe Maçka vadisini ev yaptık ve yayılmasına sebep olduk? Bu kadar ciddi bir sorunu dikkate almayarak bir şey yokmuş gibi davranmak kime ne kazandırdı? Şimdi fındık bahçelerini keserek mi bu sorunu halledeceksiniz?" 

Üreticiye yazık, fidanlara yazık, Maçka vadisine yazık! Daha ne söyleyeyim? Bu sorunu dikkate almayarak Maçka Vadisini bu duruma getiren yetkiliye yazıklar olsun! Ha unutmadan, bu olay bizim gümrüklerimizin ne kadar başıboş kaldığının da bir göstergesi olmuştur!

Gelen ağaç hastalıklı olarak gümrükten geçiyor! Gelen hayvan hastalıklı olarak gümrükten geçiyor! Artık insanı saymama gerek yok! Yazık, bu ülkeye yazık!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.