MAĞDURUM DA MAĞDURUM!

Yaşam her gün yeni bir anlam ve yeni bir yorumdur.

Fakat çırpınıp durduğumuz hayatımız birilerini iki dudağı arasında ya aklanıyor, ya da karalanıyor.

İsmimiz yapayalnız ve korumasız. Yüzyıllardır yaşadığımız topraklar sanki bize yabancı.

Kimseyle bir ahbaplık bir gönül bağı kurmamız mümkün değil. Çünkü güven ve itimat yerlerde sürünüyor.

Önümüze sayısız tuzaklar kurulmuş olan bu dünyada kaybolup gidiyoruz teker teker.

Sürekli bir oyun oynanıyor. Oyuncular, figüranlar hep aynı. Bizde ya kafa sallayıp, alkış tutup onay veriyoruz, ya da haksızlık diye cılız sesler çıkarıyoruz.

Bir dönem bu ülkede bir oyun oynandı aslında bu ülkede hep oyun oynanıyor ama ben son dönem oynanan oyunlardan birini hatırlatacağım.

Dönemin başbakanına sürekli eleştiride bulunan CHP’li genel başkan her gün ülkenin başbakanını suçlar biçimde konuşuyordu.

Fakat istediği başbakanlık hayaline bir türlü kavuşamayan ve itibarını da her geçen gün kaybeden CHP lideri bir oyunun parçası oldu.

Sebebini ben bugün düşündüğümde siyaset hayatında belki mağduru oynarsam ileride bir yerlere gelirim düşüncesi olabilir.

Komplo olabilir.

Tezgah olabilir. Sahi Neydi?

Her neyse o günün CHP lideri, bugün meclis başkanlığı koltuğuna oturmak için saatleri sayıyor. Bugün belirlenecek meclis başkanımız bakalım kim olacak? Ben bu yazıyı yazdığımda kesin sonuç belli değildi. Hayırlara vesile olsun inşallah.

Oynanan oyunlar hep üç ila beş sene sonrasının senaryolarını içeriyor.

Karalanan adam bugün aklanan oluveriyor. Yeter ki oyunu iyi oyna. Sesini çıkartma, itiraz etme sonunda istediğin olsun.

Pazarlıklar bugün meyvelerini vermeli.

Öyle ki seçimden üç gün sonra ülkenin cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmek sanırım oyununu iyi oynamanın teşekkürüydü.

Peki tüm parti liderlerinden önce neden Baykal’la görüşüldü?

Gerçi kendileri pek bir sıkı fıkıdır. Beylerbeyi görüşmesi de bunlardan biridir.

CHP’lilerin Baykal’a vicdan borcu var. Bir kalemde silip attıkları eski Genel başkanlarını meclise bir şekilde taşımalılar. Vefasızlıklarının karşılığı Baykal’a Meclis başkanlığı ikramiyesi olabilir mesela…

Bir dönem Baykal’ın siyasi kişiliğine ilişkin birçok haber okuduk, duyduk. Yorumlar dinledik ve kamuoyunda geniş yankı buldu. Sonra hiç duymadık, görmedik; Şimdi yine sahnede.

Biz Baykal’a iftira mı attık? Günah mı işledik acaba. Bugün kendisini izlediğimde o kadar mağrur ve kendinden emin ki.

Yasaları geçirme, yürütme, kaldırma yani yasama organının başı olmak sanırım her babayiğide nasip olmaz.

Devletin bekası için bu pazarlıkları yaptığını sananlar ya da bize öyle aksettirenler sadece kendi bekaları için oynuyorlar.

Haksızlığa uğradığını insanlara kabul ettirmeye çalışanlar önce sessiz ve boynu bükükleri oynuyorlar. Sonra da maşallah canımızdan bezdiriyorlar.

Bizler oyun oynamayı ve izlemeyi çok seviyoruz. İzlediğimiz oyunlardan da etkileniyoruz. Duygusallaşıyoruz. Hep bir mağdur ararız oyunlarda. Mutlaka da buluruz.

Sonra o mağdurlar hep başımıza musallat olur.

Büyüdüğümüz ortamın kokusu siyaset, rengi siyaset, dili siyaset olunca dolayısıyla her tarafta bir entrika görmek çok da olasılık dışı değil.

Haremden saltanata giden yolda yaptığı entrikalarla sultan olan Hürrem gerçeğin ta kendisidir. Üç kıtaya yayılan bir imparatorluk ve sayısız entrikanın döndüğü bir sarayı tarih sayfalarında hep okumadık mı? Osmanlıdan günümüze kadar süren iktidar mücadelesinde entrikalar hep oldu ve olacak…

Siz yüzyıllardır oynanan bu oyuna ne adını vermek istersiniz?

Sonuç olarak Baykal yılların tecrübeli siyasetçisi, seçilebileceğine dair hesapları yapmadan bu işe kalkışmaz. Umarım siyasetçilerden de siyasi olgunluğu bundan sonra ki süreçte görür ve yaşarız.

Bizim gibi ülkelerde zorluklardan zeki insanlar değil de, Cumhurbaşkanlığı sarayına gittiğinde tuvaletler altın değilmiş diyen, Cumhurbaşkanının hepimiz faniyiz sözü karşılığında şaşıran, primin nereden geleceğini bilip, mağduru oynayan ve güçlü çıkan, popüler olan ne çok insan var değil mi?

Şöyle bir düşünelim tüm bu mağduru oynayanlarla ve bu yaşadıklarımızla evrendeki yerimiz neresidir acaba?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.