'Mahkemeden döner'

'Mahkemeden döner'

Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz, AK Parti ve MHP'nin yüksek öğrenimde başörtüsü serbestliğini öngören düzenlemelerin benzerlerinin daha önce de iki defa Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğini kaydederek, bu düzenlemenin de diğerlerinden far

YILMAZ’IN YORUMU

Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz, AK Parti ve MHP'nin yüksek öğrenimde başörtüsü serbestliğini öngören düzenlemelerin benzerlerinin daha önce de iki defa Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğini kaydederek, bu düzenlemenin de diğerlerinden farklı olmadığını ve Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edileceğini iddia etti. Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, NTV'de yayınlanan "Can Dündar'la Neden" isimli programda yüksek öğrenimde başörtüsü düzenlemesini değerlendirdi. AK Parti ve MHP'nin anlaşarak ortaya koyduğu ve Meclis Başkanlığına verdiği yasa değişikliğinin Anayasaya Mahkemesi karşısında istenen sonucu vermeyeceğini savundu. Anayasa Mahkemesi'nin 1989 ve 1991 yılında benzer düzenlemelere verdiği kararının bu düzenlemelerle aşılamayacağını kanaatinde olduğunu belirten Yılmaz, Anayasa Mahkemesi'nin 1989 yılında çok ekstra bir karar verdiğini ve bu kararı 1991 yılında da yenilediğini söyledi.

GEÇMİŞTEN ÖRNEK VERDİ

Anayasa Mahkemesi'nin 1989'daki kararından sonra bir düzenleme yaptıklarını kaydeden Yılmaz, "Başörtüsü nedeniyle yüksek öğrenimden mahrum kalan ve ceza alan öğrencilere af getiren ve mevcut yasalara göre de yüksek öğrenimde kılık kıyafetin serbest olduğunu öngören bir konu hakkında YÖK kanunda değişiklik yaptık. O kanunda dönemin muhalefeti SHP tarafından Anayasa Mahkemesi'ne götürüldü. Anayasa Mahkemesi, 1991 yılında bir karar daha verdi. İptale gerek olmadığını ve bu kanunun yeni bir şey getirmediğini vurguladı. 1989'da verilen kararın bütün unsurları ile geçerli olduğunu kabul etti. Bu, Anayasa Mahkemesi kararları karşısında, ben, yapılacak Anayasa değişikliklerine rağmen yüksek öğrenimdeki değişikliğin Anayasa Mahkemesi'ne gitmesi halinde Anayasa'nın değiştirilemeyecek maddelerinden birisi olan ikinci madde çerçevesinde ve daha öncede Anayasa'nın önceki iki kararına göre bu düzenlemenin iptal edileceğini düşünüyorum. Böyle olmasını temenni etmiyorum. Bu meseleyi Türkiye'nin aşması gerektiğine inanıyorum." dedi.

GENİŞ KATILIMLI UZLAŞMA

Başörtüsü meselesinin çözümü için muhalefet partilerini içine alan geniş uzlaşmaya ihtiyaç olduğunu kaydeden Yılmaz, "Bu meselede yargıyı, muhalefet partilerini ve üniversiteleri içine alan geniş bir uzlaşıya ihtiyaç var. Bu yol tercih edilmedi. İki partimiz Meclis'teki çoğunluğuna dayanarak bir tasarı getirdiler. Bunun akıbeti de geçmiştekilerden farklı olmayacaktır." dedi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.