FİLİSTİN’E ZARAR MI, YARAR MI?

Filistin bölgesi çok önemli bir bölge. Belki ilk insanlardan beri yaşanan bir yer. Kutsal bir belde olarak da kabul ediliyor. Gerçekten kutsal bir belde mi? Bilinen bir çok peygamber bu beldede görevlendirilmiş. Semavi dinlerin tamamı bu beldede nazil olmuş. Ortadoğu bölgesi. Filistin bölgesi Arap yarımadası. Bu bölgeye ‘Kenan’ illeri de denir. Mısır'ı da kapsar. Firavunlar da bu bölgede yaşamış. Nil nehri bu bölgede, henüz sırrı çözülmemiş Piramitler burada.
Bu denli olayın yaşandığı yer kutsal bir belde mi? En kanlı savaşlar burada oldu. En önemli antlaşmalar da burada. Hz Musa burada, Hz İsa burada, Kuranı Kerim’de adı geçen peygamberlerin hemen tümü burada yaşamış. Savaşların büyük çoğunluğu din savaşları. Musevilerle İseviler de burada savaşmış. Çok can gitmiş, kan akıtılmış. Şimdi buna göre bu belde kutsal bir belde!.. Bilmem bu sorunun yanıtını bu bilimle uğraşanlar versin. Aslında en asi insanlar burada, en çok toplumsal sorun burada. İnsanlar anlaşamıyor. Aynı Allah’a inananlar birbirini öldürüyor. Dünyanın diğer bölgelerinde savaş yok mu? Var, var da nedenleri farklı.
Önce Filistin'i anlayalım, Filistin'i tanıyalım. Burada ne oluyor? Tüm semavi dinler buraya indi, tüm peygamberler burada görevlendirildi de sorunlar çözülmüyor daha çok düğümleniyor. Filistin bölgesinde ne düzen sağlanıyor ne yokluk, yoksulluk bitiyor. Dünyanın en çok sorun yaşanan bölgesi, bir yönü ile en yoksul bölgesi.

FİLİSTİN’E NASIL YARDIM EDİYORUZ

Filistinliler sorunlu. Filistin yöresinde İsrail hariç diğer insanlar yoksul ve geri kalmış. Yıllardır çatışmalar var bu bölgede. Osmanlı döneminde biraz sakin ancak yine çok geri ve yoksul. Yakında okuduğum Falih Rıfkı Atay'ın ZEYTİNDAĞI adlı eserini okumanızı salık vereceğim de salt ben değil devletin en üst düzey yetkilisi de tavsiye ediyor. Gençlerimizin Ortadoğu’yu ve İslam Dünyasını, Osmanlının son döneminde bu bölgeyi öğrenmek için okunmasını salık veriyor. Evet, ben de okudum. Adeta kanım dondu. Öyle çok sorunlar var ki akıl duruyor. Her bakımdan çok geri. Salt Ortadoğu değil Arap Yarımadası da çok geri. İslam dininin kutsal toprakları çok geri, çok yoksul.
Osmanlı Ortadoğu’yu ve Arap Yarımadasını fethetmişti. Hayır, işgal etmedi. Osmanlı gittiği hiçbir yeri sömürmek amacı ile almadı. Arap yarımadasını Ortadoğu’yu sömürmek için değil bu beldeyi korumak için aldı. Evet Osmanlı döneminde belde sakindi. Genelde barış içindeydi ancak gelişemedi, kalkınamadı.
Biz bu bölgeye hep ilgi duyduk, yardım etmek istedik de ne oldu. Bizde ne vardı ki ne verecektik? Osmanlıda sanayi mi çok ilerdeydi, tarım mı çok ilerdeydi ki bu bölgelere yardım etsek. Evet, kutsal belde idi ibadet için gidildi de ne oldu. Hac için gidenler bir miktar varlık, para bıraksa da onu da oradaki feodal yapı yutuyordu. Şeyhler, dini liderler geleni alıyor halk yoksul aç sefil.
Filistin’e şimdi nasıl yardım ediyoruz? Arap yarımadası dünyanın en büyük petrol zengini bölge. Nereye yarıyor. Bu paranın büyük bir kısmını oradaki mevcut Suudi yapı yutuyor, kırıntıları da küçük bir kitle alıyor, bir eli yağda bir eli balda yaşıyor çalışmadan. Turist olarak gidiyor yiyip içip eğleniyor. Türkiye’ye de bu turistler geliyor. Bir bakın yaşantılarına. Bu petrol geliri adil dağıtılsa dünyada değil aç Müslüman, aç insan kalmaz.

ŞU ANDA FİLİSTİN’DE NE OLUYOR

Ne olacak kan gövdeyi götürüyor. Aç, yoksul olmak yetmemiş gibi bu bölgenin insanları çoluk çocuk öldürülüyor. Biz ne yapıyoruz? Bizim din kardeşlerimize içimiz yanıyor, acıyoruz, üzülüyoruz. Gerçi biz onlara bu denli üzülürken bu insanlar bunların büyük bir kısmı bizi din kardeşi olarak da kabul etmez. Ortadoğu’da, Arap yarımadasında, Yemen’de Osmanlı Türkleri kimlerle savaşıyordu. O Araplar o Müslüman kardeşlerimiz neden bize karşı savaşıyordu? Osmanlı orayı sömürmek için mi savaşıyordu? Onlar İngilizlerle birlikte bize karşı savaşıyordu. Din kardeşlerimiz bunlara inşallah uyanır.
Şimdi ne oluyor. Filistin’de… Araplarla İsrailliler çarpışıyor. Irk olarak birbirine yakın değil, ayrı ırktan değiller. İsrail bu topraklara yerleşmek istiyor. Kendilerine göre kutsal bir belde olarak kabul ediliyor. Gerçekten öyle mi? Hayır o bölge orada yaşayanların ülkesidir memleketidir. Savaşla değil barışla bu sorun çözülebilir. Bir kez burada çok oransız bir güç var. İsrail çok zengin ve güçlü, Filistinliler yoksul ve güçsüz. Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkeleri nasıl yardım edebilir? Evet büyük kentlerimizde yürüyüşler, mitingler yapıyoruz bağırıyor, çağırıyoruz, Filistin bayrakları ile yürüyoruz da ne oluyor? Çatışmalar daha da artıyor. Camilerde dualar ediyoruz, beddular ediyoruz da hemen o anda Filistin’de binlerce kadın erkek çoluk çocuk katlediliyor. Ne mitingler fayda ediyor, ne beddualar tutuyor, Filistin yanıyor.

PEKİ NE YAPMALI

Durup seyredelim ya da güçlünün yanında mı olalım. Hayır, hayır... Zalimlere karşı mazlumların yanındayız da nasıl? Beddualarımız çok ağdalı, yürekten de neden tutmaz. Nedeni açık. Yüce Allah buyuruyor ki size de akıl verdim, size en mükemmel kitabı gönderdim, en yüce peygamber sizde. Ancak siz dünyanın en geri ülkeleri siz bilimde teknolojide en geride. Siz sadece dua ile başaracağınızı sanıyorsunuz. Sizin şeyhleriniz, cübbelileriniz giyiyor özel giysilerini ve dua ediyorlar. En lüks araçlara biniyor, en pahalı sofralarda oturuyor ve böylece düşmanı yenebileceğini düşünüyor.
Yürüyüşler, mitingler Filistin bayrakları dalgalanıyor da İsrail’in umurunda değil adeta insan kıyıyor. Siz bağırın çağırın en görkemli afişleri asın da aklınızı kullanmayın zafer bekleyin...
Oransız bir güç var. Savaşla bu iki güç bir sonuca, mazlumların lehinde bir sonuca varamaz. Uluslar arası barış gücü kullanılsın. Bir düşünün Hindistan’ın birinci Dünya Savası sırasında uyguladığı yöntemleri. Gandilerin Nehruların mücadelesini. Yıllardır Ortadoğu Savaşı sürüyor hiç bir ilerleme oldu mu? Ancak Filistinli zavallar hem yoksul hem cahil eğitimsiz sürekli ölüyorlar. Hem de aç susuz.
Filistin halkına nasıl yardım edelim, iyi düşünün öyle sloganlarla bağırıp çağırmayla yani Filistin halkına ‘gaz vererek’ Filistin sorunu çözülmez. Yazık bu insanlara, bu çocuklara, bu zavallılara.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Rasim Efendioğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kuzey Ekspres Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kuzey Ekspres hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kuzey Ekspres editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kuzey Ekspres değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Trabzonspor'da bu sezon sergilenen kötü performansının sebebi kim?