Din bir siyasal rejim değildir

Siyasal rejim devletleri yönetmek için koyulmuş kurallar, yasalardır. Anayasaları vardır, yasaları vardır. Devlet yönettiği tüm insanları kapsar. Değişik ırktan değişik dinden mezhepten insanlar vardır. Bu kitleleri düzenli biçimde yönetmek devletin işidir. Demokrasi ile yönetilen ülkelerde seçimle yöneticiler seçilir, temsilciler seçilir. Krallıklar, hükümdarlıklar, diktatörlükler kendine özgü yasalarla yönetilir. Değişik inançta olan insanlar devletin bu kurallarına göre yönetilir.
Siyasal rejim yerine dini kuralları koymak isteyenler olmuştur. Ancak bu sistemler hiçbir zaman huzuru sağlayamamış kan gövdeyi götürmüştür. İnsanlık tarihi din savaşları ile doludur. Bu savaşlarda dini kuralların uygulanması için savaş olmamıştır. Hep iktidar için savaşılmış ancak din araç olarak kullanılmıştır. Akla gelen ilk örnek Haçlı Seferleridir. Bu seferler dini korumak, dini yaymak için verilmedi. Gittikleri yerleri yağmaladılar, öldürdüler, soydular. Allahın vahyettiği dinde böyle bir amaç olur mu?

DİNİN AMACI NEDİR

Yüce peygamberimiz çok özlü biçimde belirtmiştir. “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” diye buyuruyorlar. “Ben devlet kurmak, devlet yönetmek için gönderildim” demiyor. Ancak o sırada bir devlet vardı o devletin aracılığı ile dini tanıttı, halkı yönetti. Devletin düzenine uyanlar hangi dinden olursa olsun orda yaşadı. Medine’ye göç edildi devletin ilk başkenti burası oldu. Burada yaşayan farklı dinden insanlarla sözleşme yapıldı, birlikte yaşadılar. Medine Sözleşmesi imzalandı. Demek ki ilk laik devlet yönetimi o zaman oldu.
İslam Dininin ilk dönemlerinde çok büyük kanlı çatışmalar oldu. Peygamberimizin vefatı ile ortaya çıkan yönetim boşluğu büyük sorun oldu. Bu sorun dini kurallarda değil siyasal rejimdeydi. Halife seçimle olacaktı. İlk halife Hz. Ebubekir oldu. Ancak büyük tartışmalar oldu. Tartışmalar dinin kuralları ile ilgili değildi. Yani ne namaz için, ne oruç için ne zekat için savaş çıkmıyordu. “Devletin başına kim geçecek” sorun bu. Bunun dinle ilgisi ne?
Dört halife devri İslam’ın en parlak devri de bir halife normal ecelinden öldü diğerlerini Müslümanlar öldürdü. Ölen Müslüman, öldüren Müslüman şehitlik nasıl. Öldürenler iktidar için öldürdü. Bu devirde Peygamberimizin en sevdiği dostu damadı Hz. Ali’yi kim şehit etti. Deve olayı denen savaş kimlerin arasında oldu? Hz. Ali’nin ordusu ile Yüce Peygamberimizin sevgili eşi Hz. Ayşe’nin orduları arasında. Üstelik askerlerin mızrağında Kur'an-ı Kerim’in yaprakları. Bu hangi ilahi dine uyar? Allah’ın vahyettiği din Barış Dini uygulama, hep savaş.
Dinin amacı insanlar arasında huzuru ve barışı sağlamaktır. Ancak uygulama hep savaş. Niçin savaş... Yönetimi ele geçirmek için. Üstelik Peygamberin vekili denen Halifelik için. Halife dinin lideri değil, devletin başkanı. Peygamberimizin en sevdiği insanlar torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin... Bu değerli insanlar Hz. Ali’nin oğulları. Onlar da devleti yönetmek istiyor. Babaları Müslümanlarca şehit edildi. Şehit edenler Halife olmak istiyor. Halife kim Halifelik ne... Halife Peygamberin Halefi.. Yani vekili. Peygamberin vekili olur mu? Yani tüm Müslümanların başı. Peki Müslümanlar bir noktada birleşmiş mi tek halife seçebilmiş mi? Halife peygamberin vekili ise seçimle seçilir mi? Peygamberin vekili olduğuna göre ona da vahiy gelir mi? Vahiy gelirse o zaman bir bakıma haşa peygamber olmaz mı? Oysa Peygamberimiz son peygamber. Onun sağlığında Kur'an-ı Kerim tamamlandı. Bu halifelerin işi ne? Devleti mi yönetecekler dini mi yönetecekler? Devleti yönetirler de dini yönetemezler. Din kutsal kitaba göre yaşanacak. Herkesin anlayabileceği biçimde nazil oldu. İnsanlar buna göre yaşayacak. Devletin tebaası devletin kurallarına göre yönetilecek. Yani dini kurallara göre değil günün koşullarına göre seçimle seçilmekle.

DİN DEVLETE DEVLET DİNE KARIŞIRSA

İnsanlık tarihine bakın ilkel dinler biryana ilahi dinler peygamberler dine inen vahiyle kutsal kitabı ile yaşayacaklar. Güzel ahlak, barış, sevgi dinin kuralları. Ancak devlet yöneticileri halkı aldatmak, halkı istedikleri gibi yönetmek için halkın inançlarını kullanmıştır. Sadece İslam dininde değil diğer dinlerde de din devleti yönetmek isteyince din de bozulmuş, devlet de bozulmuştur. Dinde günün koşullarına uymak için yöneticiler içtihat yapmak istemiş. İçtihat öyle bir duruma gelmiş ki dinin birçok kuralı ve ilkesi sarsılmıştır. Böyle olunca ‘İçtihat Kapısı Kapandı’ dendi. Peki, günün koşulları içtihat gerektirirse ne olacak. Hayır dendi... Peki, bunca mezhep bunca tarikat bunca şeyh nerden çıktı. İşte böyle olunca seçilecek halife nereye göre seçilecek. Birkaç halife mi seçilecek? Dünyadaki tüm Müslümanlar bu halifeyi kabul edecek mi? Çok derin bilgiye gerek yok, dinin kurallarına göre düşünün, dinde halifelik olur mu? Hıristiyanların papazları dinin başkanı… Kaç papazları var. Bunlar Allah’tan mı alıyor yetkiyi?

BİRAZ DA RAMAZANA BAKALIM

Ramazan ibadet ayıdır... Öyle mi? Ramazanın dışında ibadet yok mu? Oysa İslam dini insanları huzura, barışa, güzel ahlaka kavuşturmak amacındadır. Ramazanda bu ibadetlerin biri zorunlu… Oruç… Oruç ibadeti ile kişi kendini eğitir eğerken sevmeyi sevilmeyi yardımlaşmayı sağlar. Elbette namaz, zekat ve hep göz ardı edilen okumak salt ramazanda değil yaşam süresince zorunlu.
Ramazanda manevi havayı bir kat daha yürekten duyup dinin alımda satımda aldatmakta kullanmayalım kullananları da dışlayalım. Özellikle devlet yönetiminde dinin kullanılmasına izin ermeyelim. Din başımızın üstünde din aylağımızın altında basamak değil. Değerlerimizi çiğnetmeyelim. Dinin yeri bellidir. Yalandan, dolandan, havadan, pislikten, riyadan uzak tutalım. Sadece Fatiha Suresinin emrine göre İslam’ı yaşasak tüm parazitlerden kurtuluruz.
Haydi, Ramazanımız kutlu olsun kavgasız savaşsız yalansız güzel bir dünya dileklerimizle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Rasim Efendioğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kuzey Ekspres Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kuzey Ekspres hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kuzey Ekspres editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kuzey Ekspres değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Trabzonspor'da bu sezon sergilenen kötü performansının sebebi kim?