Bu ne biçim seçim kampanyası?

Demokrasilerde seçim çok önemli, bunu hep söylediler, söylüyoruz da hangi seçim, nasıl seçim? Seçim salt oy pusulasını sandığa atmak mı? Seçim öncesi ve sonrası ne oluyor. Seçim ne getiriyor ne götürüyor? Yarınlarda bugünün tarihini okuyanlar sanıyorum çok hayret edecekler. Gelecek kuşaklar dedelerini babalarını suçlayacaklar, “Bu ne biçim seçim, bu nasıl seçim” diyecekler. İşte bu nedenle bugün gelecek kuşakları mahcup etmemek için dikkat etmeli.
Çok seçim yapıyoruz. Sık sık seçim yapıyoruz. Yapıyoruz da seçimden beklenen sonucu alıyor muyuz? Yoksa deyim yerindeyse, ‘Eski tas eski hamam’ mı? Oy kullanan niçin oy kullandığını bilmiyorsa seçilen görevini tam bilip yapmıyorsa, yapamıyorsa seçimin pek anlamı yok. Oysa seçim, seçmenin iradesini sandıkla yönetime yansıtmasıdır. Öyle mi oluyor?
Seçim seçim seçim... Bu eylem eğer halkı bıktırıyorsa, halk demokrasiden umudunu keser ve seçime katılma oranı düşer. Egemenler de istedikleri gibi sonuç alır ülkeyi yönetir. Bu durum demokrasi için çok tehlikeli bir sonuçtur. Onun için seçimi gerçekten seçim yapalım. Tanımını çok iyi yapalım ve tanımına göre seçim yapalım.

NASIL SEÇİM YAPIYORUZ

Bu günlerde önemli bir seçimin arifesindeyiz. Sokakta yürürken düzgün takım elbiseli bir adam ve yanında birkaç kişi varsa size doğru elini uzatıp “Merhaba” demek istiyorsa anlayın ki bu bir adaydır, sizden oy istiyor. Ne yapacaksınız, ne diyeceksiniz. Kılığına göre yakışıklılığına göre mi oy vereceksiniz.
Evinizin kapısı çalındı, açtınız elinde çantalı bir takım insan size gülümsüyor, selam veriyor, kendini tanıtıyor. Evet bunlar da aday. Hediyeleri de var. Kahve kolonya, defter… ‘Yardımlarınızı bekliyoruz’ diyorlar, hediyelerini sunuyorlar, yine oy istiyorlar .
Büyük afişler, posterler en yakışıklısından. Süslü, boyalı arabalar son sesi verilmiş hoparlörden en kıvrak müzik. Sokaklar afişlerle bayraklarla süslenmiş mi, kirletilmiş mi? Hani parti afişleri neyse de bayrağımız gelişigüzel yerlerde bazen yerlerde. İşte buna dayanılmaz. Kutsal değerler bu etkinliklerde kirletilmesin.
Sokaktaki kampanya böyle de TV’lerde bambaşka. Devletin bir yayın organı var devletin olanakları ile beslenen. TRT diyoruz. TRT bizim milli değerimiz. Sadece ulusal değil uluslararası bir yayın organımız. Bizim ortak değerimiz olduğuna göre devletten beslenen bir kurum. Yani bizim vergilerimizle, ulusal gelirimizle beslenen bir kurum.
Yaşı 60-70’in üzerinde olanlar bu kurumu bilir birçok yanlışı olsa da yasalarla eşit biçimde yönetilen bir kurumdu. Özellikle seçimlerde tüm siyasal güçler belli bir yasaya göre bu kurumdan yararlanırdı. Gazeteler ‘basın ahlak yasasına uymak’ zorunda elbette TRT daha da fazla uymak zorunda. Partilerin tanıtım programları eşit olarak dağıtılır haberlerde ve diğer programlarda da belli bir kurala göre eşit yararlanırdı.
Afişler öyle her yere gelişigüzel asılmazdı. Çok iyi anımsıyorum. Köyde kentte uygun yerlere belirtilen biçimde asılır yapıştırılırdı.
Şimdi bu bilgileri okuyan gençler hayret ediyor, ‘bu adam hangi ülkeden bahsediyor’ diye. O seçimlerde değil devletin en yüce makamındaki görevli, bakanlar bile tarafsız olurdu . Siyasi hükümette birkaç bakan parti dışı alınır ve tarafsız olarak atanırdı.
İşte çok kısa özetlediğimce eski seçimler böyleydi. Yinede tam tarafsız olamamaktan yakınılırdı. Seçimi yöneten kurum yargıçlardan oluşur tam tarafsız olurdu… Ki böyle yaparak seçimin objektif sonuçlanması sağlanmaya çalışılırdı.

ŞİMDİ GELELİM GÜNÜMÜZE

Başta belirttiğim gibi sokakta kalitesiz bir karnaval gibi müzikli eğlenceler hareketler. Yayın organları öyle taraflı ki devletin yayın organı demek çok güç. TRT dediğimiz devletin en önemli yayın organı bir yanlı. Bir kişinin elinde diyemiyorum çünkü hala bu kuruma karşı bir sangım var. Ancak açıyorum radyomu, TV’mi sadece bir gücün elinde, her haber bülteni aynı gücün elinde. Akıl almaz, hiç bir ahlak kuralına uymaz söylemler konuşmalar tam anlamı ile yalan aldatıcı haberler, programlar. Peki buna karşı suçlanan eleştirilenin yanıt hakkı var mı bu hak kullanılıyor mu bilmem!? Lütfen bunu çok az tarafsız bir göz kulak ve beyinle yapın sonucu siz söyleyin.

PEKİ NE YAPMALI

Evet seçim bir demokrasi bayramı. Ancak seçim kampanyası bir karnaval bir işportacı aldatma etkinliği değil. Bir şey pazarlanmıyor, bir şey satılmıyor. Aldatalım, kandıralım, oyunu alalım bu bize yeter denmemeli. Seçim kampanyasında siyasal partiler en doğru, en net, en temiz biçimde kendilerini ve programlarını tanıtacaklar, en güven duyulan adaylar aday gösterilecek. Öyle hediyelerle çarpıcı müziklerle halkı kandırmak yerine halkın daha doğru daha iyi düşünmesini sağlayacak etkinlikler yapılmalı. Adayları halk seçmeli. Halk denediği izlediği tanıdığı adayları seçecek aday gösterecek ve buna göre oy kullanarak seçecek. Aday olmaya layık insanları halk bulup seçecek aday gösterecek seçecek.
Partiler ülkeyi, halkı çok iyi tanıyacak, buna göre programlar yapacak, buna göre adaylar belirleyecek ve kampanyalarla bu kişiler tanıtılacak tanımayan insanlara. İşte böyle kurulmalı halk iktidarı.
Partilerinizden adaylarınızdan özel çıkar beklemeyeceksiniz. O partinin programını iyi öğrenecek, beğeniyorsa seçecek yada beğendiğini seçecek. Adayları iş içinde tanıyacak ölçecek beğenecek ve seçecek ki böylece halk egemenliği gerçekleşecek. Yoksa öyle eğlencelerle karnavallarla adayları kıyafet defilesine çıkarır gibi meydana çıkarıp seçime hazırlanmamalı. Gerçekten temsilcilerimizi seçmeli, çözüm üretebilecek partileri kontrol edip seçmeli denetlemeli. Parti bizim partimiz, adaylar da bizim adayımız olsun.
Önemli bir seçime gidiyoruz. Dilerim çok iyi bir seçim olsun. İlimize, ilçemize, ülkemize, ulusumuza güzel günler getirebilecek değişim olsun. Dilerim öyle olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Rasim Efendioğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kuzey Ekspres Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kuzey Ekspres hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kuzey Ekspres editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kuzey Ekspres değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Trabzonspor'da bu sezon sergilenen kötü performansının sebebi kim?