Gaborone, Botsvana'nın başkenti ve en büyük şehri

Şehir, ülkenin güneydoğusunda Güney Afrika Cumhuriyeti sınırına 15 kilometre uzakta Notwane Nehri kıyılarında yer almakta olup Kgali ve Oodi Tepeleri olarak adlandırılan dağların arasında düz bir vadide kurulu ve nüfusu 300.000’e yaklaşmış durumda.

Gaborone, Botsvana'nın başkenti ve en büyük şehri

YENİ BİR BAŞKENT

1969 yılına dek şehir Gaberones adıyla anılıyordu. İngiltere'nin kurduğu Bechuanaland Himaye Bölgesi'nin başkenti olan Mafeking buraya taşınmıştı. Bugün Mafikeng olarak olarak anılan bu kent, eski dönemlerden kalan bir düzenleme olarak o dönemlerde Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Kuzeybatı Bölgesi'nin sınırları içinde kalıyordu.

Gaborone, Botsvana'nın başkenti ve en büyük şehri

Ancak Hamilik bağımsızlığını kazanınca ülkenin başkenti için ülke sınırları içinde bir yer gerekti. İlk ortaya atılan önerilerde başkentin Lobatse olması söz konusu olmuşsa da bunun yeterli olmayacağına karar verildi ve küçük bir sömürge şehri olan Gaberones'e bitişik bir noktada yeni bir başkent kurulmaya başlandı.

Gaborone, Botsvana'nın başkenti ve en büyük şehri

3 YIL İÇİNDE

Şehrin merkezi 3 yıl içinde inşa edilmişti. Parlamento binaları, devlet dairleri, enerji santrali, hastaneler, okullar, radyo istasyonu, polis merkezleri, postaneler, radyoevleri ve yaklaşık 1000 ev ilk inşa edilen yapılar arasında yer almaktaydı. Bachuanaland, İngiltere'den bağımsızlığını alarak ayrılan 11. Afrika Devleti olarak bu ulusal günü kutladığı 30 Ekim 1966'da altyapı için gerekli yapıların inşası da büyük ölçüde tamamlanmıştı. Bunun üzerine Reverend J. D. Jones şehrin ilk belediye başkanı olmuş ve şehir için pek çok proje hayata geçirmişti. Eski Gaborones şehri, bugün Gaborone'nin bir semti durumuna geldi ve kısaca The Village (Köy) olarak anılmakta.

Gaborone, Botsvana'nın başkenti ve en büyük şehri

EN HIZLI İLERLEME

Uzun seneler boyunca Gaborone, dünyanın en hızlı ilerleme kaydeden şehri oldu. Günümüzde de Afrika'nın en hızlı büyüyen şehirlerinden biri olarak kabul edilmekte. Her yıl, ülke bütçesinin önemli bir bölümü başkent Gaborone'nin yollarını, kamu binalarını ve altyapı hizmetlerini geliştirmeye yönelik ayrılmakta. Devlete ait binalar genelde yeni olduğundan, modern bir mimari ile inşa edilmekte.

Gaborone, Botsvana'nın başkenti ve en büyük şehri

İÇME SUYU VE DEMİRYOLU

Şehrin yeni bölümlerine nispeten daha iyi içme suyu sağlanmakta ve şehrin içinden demiryolu geçmekte. Goborone'daki önemli semtler Broadhurst, Gaborone West, The Village ve Naledi. Afrika'daki diğer başkentlerle karşılaştırıldığında toplu taşımacılık sistemi iyi bir düzeyde. Çevredeki köy ve semtlere düzenli otobüs seferleri yapılmakta. Phakalene adlı yeni kurulmuş semtte 5 yıldızlı oteller, restoranlar ve gece kulüpleri bulunmakta. Ağır sanayi tesisinin bulunmadığı başkent Goborone'da fabrikalar genelde demiryolu hattı boyunca sıralanmış durumda.

Gaborone, Botsvana'nın başkenti ve en büyük şehri

YATIRIMLAR VAR

Gaborone ülkedeki ulusal ekonominin merkezi olarak bilinmekle birlikte   Hyundai, SABMiller, Daewoo, Volvo ve Siemens gibi birçok uluslararası şirketin burada yatırımları bulunuyor.

Gaborone, Botsvana'nın başkenti ve en büyük şehri

EĞİTİM YÜKSEK

Gaborone'daki işsizlik oranı 2008 itibarıyla %11,7 oranında ve şehirdeki nüfusun %19,7'si finans sektöründe çalışmakta. Botsvana'nın diğer yerlerine kıyasla Gaborone'de diploma veya lisans üstü yeterlik kazanan kişi sayısı daha fazla olduğu bilinmekte. Gaborone nüfusunun %70,9'u en az orta düzeyde eğitim almış durumda.

Gaborone, Botsvana'nın başkenti ve en büyük şehri

TARIM ARAZİLERİ

Gaborone, Afrika'nın en hızlı büyüyen şehirlerinden biri. Gaborone'nin büyümesi, özellikle banliyölerin büyümesi, şehri çevreleyen tarım arazilerinin çoğunun şehrin içine çekilmesine neden olmuş. Gaborone'nin yiyeceğinin çoğu şehrin kuzeyinden ve güney ucundaki bazı küçük ölçekli çiftliklerden gelmekte.

Gaborone, Botsvana'nın başkenti ve en büyük şehri

HIV YÜKSEK

Şehir suyunun çoğunu şehrin güneydoğu tarafındaki Gaborone Barajı'ndan oluşan rezervuardan almakta ve bu da büyümeyi kolaylaştırmakta. AIDS Gaborone'de çok ciddi bir sorun olarak bilinmekte. Kadınlar arasında HIV prevalansı daha yüksek durumda. Kadınların yüzde 20,5'inin testi pozitif çıkarken, erkeklerin yüzde 13,6'sı pozitif çıkmıştı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Murat Kazancı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kuzey Ekspres Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kuzey Ekspres hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kuzey Ekspres editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kuzey Ekspres değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Trabzonspor'da bu sezon sergilenen kötü performansının sebebi kim?